reklama

Pomorze: Celnicy dostali 10 zł podwyżki, kapelani - 400 zł

Robert KiewliczZaktualizowano 
Ile warta jest służba celnika? Według rządu, zasługują nawet na... 10,71 zł podwyżki <br>
Ile warta jest służba celnika? Według rządu, zasługują nawet na... 10,71 zł podwyżki Tomasz Bołt
Celnicy są zbulwersowani wysokością podwyżek, jakie szykuje im rząd. W niektórych przypadkach to raptem... 10,71 zł na głowę.

Nie wszyscy zostaną jednak poszkodowani przy podziale pieniędzy. Podwyżki wynagrodzeń nie ominą też kapelanów działających w Służbie Celnej. Ich wynagrodzenie wzrośnie średnio o 449,50 zł. Na dzisiaj szef Służby Celnej Jacek Kapica zaprosił związkowców, aby przedyskutować temat podwyżek.

- W naszym rozumieniu taka propozycja dla funkcjonariuszy i pracowników nie nadaje się do jakichkolwiek merytorycznych konsultacji - mówi Artur Ciesielski, wiceprzewodniczący RSK NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych. - Można ją najwyżej rozpatrywać w kategoriach "dobrego smaku".

W uzasadnieniu wprowadzenia podwyżek uposażenia dla celników Jacek Kapica stwierdził, że mają one wyrównać wieloletnie zaniedbania.

- O jakim wyrównywaniu my tu mówimy - denerwuje się Ciesielski. - Kapelani są w służbie celnej od niecałych trzech lat, natomiast większość celników nie miała podwyżek od lat dziesięciu.

Najgorzej na podwyżkach wyjdą celnicy ze Szczecina i tam właśnie średnia podwyżka ma wynieść 10,71 zł na jednego pracownika. W Izbie Celnej w Rzepinie celnicy dostaną średnio po 31,48 zł. Lepiej wyjdą na tym funkcjonariusze z Gdyni. Oni bowiem dostaną po ok. 156 zł. - Obecnego podziału środków nie możemy zaakceptować - mówi Barbara Smolińska ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. - Z całej początkowej kwoty 58 mln zł do służby celnej trafi na podwyżki jedynie 9,6 mln zł. Podwyżek dla kapelanów nie chcę komentować.

To nie jedyny problem celników. Kończy się już droga legislacyjna ustawy o reformie służby celnej. Jednak według związków zawodowych jest ona po prostu bublem. Już od tego roku celnicy zostali obarczeni nowymi obowiązkami. Mają sprawować pieczę m.in. nad hazardem, handlem papierosami, alkoholem i paliwem bez akcyzy. Dotychczas takie kompetencje podzielone były między kilka różnych instytucji.

Nowe przepisy nakładają na funkcjonariuszy celnych także obowiązek ścigania przestępstw narkotykowych. Przestępstwa handlu i przemytu narkotyków są przestępstwami międzynarodowymi. Przy ściganiu handlarzy stosowana jest tak zwana metoda niejawnego nadzoru nad przesyłką z narkotykiem. Dzięki temu policja może odkryć, do kogo przesyłka dojdzie i w odpowiednim momencie zlikwidować całą siatkę przemytników i handlarzy. Problem w tym, że celnicy według prawa nie są... informowani o nadejściu przesyłki kontrolowanej. Kiedy wykryją narkotyki w przesyłce, natychmiast muszą to ujawnić.

Do takiego przypadku już doszło na jednym z lotnisk. Zniszczyło to wielomiesięczną pracę międzynarodowych służb antynarkotykowych.

W tym roku, aby uniknąć kolejnej wpadki, funkcjonariusze jednej ze służb specjalnych celowo zepsuli celnikom specjalne urządzenie do prześwietlania samochodów. W związku z tym i innymi problemami związek zawodowy Celnicy PL złożył już do prokuratora generalnego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów oraz inne osoby odpowiedzialne za regulacje w Służbie Celnej.

Strajk celników

W październiku 2000 roku strajk objął wszystkie izby celne w kraju oraz wszystkie posterunki i przejścia graniczne.Celnicy rozpoczęli tzw. strajk włoski. Żądali natychmiastowego spełnienia swoich postulatów, m.in. podwyżki o 1,5 tys. zł i zapewnienia właściwej ochrony prawnej przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Kierowcy na odprawę czekali nawet dwie doby. W kolejce na granicy zmarły dwie osoby. Jeden z kierowców zmarł na zawał, drugi zginął w wyniku pożaru jednego z aut.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
slon61

Niech Rydzyk im da..co za powalony kraj...

Dodaj ogłoszenie