Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Będzie opóźnienie budowy jądrówki?

Kazimierz Netka
Nie jest pewne, czy elektrownia jądrowa powstanie w Pomorskiem. Przynajmniej pierwsza w Polsce. Nie wiadomo też, kiedy ona będzie. Takie wnioski wypływają z konferencji naukowo-technicznej pt. "Elektrownia jądrowa w województwie Pomorskim", zorganizowanej w ramach XXIV Kongresu Techników Polskich - zespołu problemowego "Bezpieczeństwo energetyczne Pomorza", powołanego przez Pomorską Radę NOT. Padło też pytanie: czy tę elektrownię budować?

- Jeżeli nie, to jaka jest alternatywa? - mówi Władysław Kiełbasa, ekspert ds. energetyki jądrowej.- Jeżeli tak, to najlepiej w Żarnowcu. Tam od 20 lat teren jest dość dobrze rozpoznany. Inne lokalizacje na Pomorzu trzeba by analizować niemal od początku.

Gryf Gospodarczy 2011 - zagłosuj na najlepszą firmę Pomorza

Tymczasem opóźnienia są znaczne. Dopiero niedawno rząd znowelizował ustawę Prawo atomowe, a miało to stać się już pod koniec ubiegłego roku.

Nie wiadomo, gdzie i kto zbuduje elektrownię jądrową w Polsce. Nie wiadomo też, jaka będzie wola społeczeństwa. Nie wybrano firmy, która powinna prowadzić konsultacje społeczne. Na razie wydaje się, że większość obywateli w Pomorskiem jest za, ale - jak ostrzegał dr Piotr Stankiewicz, socjolog z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - nie można lekceważyć małych grup przeciwników. Przestrogą może być to, co stało się w Austrii. Tam referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej zostało przegrane przez jej zwolenników aż 30 tysiącami głosów, a wydawało się, że przeciwników mają niewielu.

Co do słuszności budowy w Polsce elektrowni atomowej przekonani są już posłowie. Aż około 400 z nich głosowało za nowym prawem atomowym - przypomniał poseł Zbigniew Kozak. Zdaniem prof. Zdzisława Celińskiego, przewodniczącego Komitetu Energetyki Jądrowej SEP, zwłoka w procesie tworzenia w Polsce energetyki atomowej jest niepokojąca. PGE, odpowiedzialna za doprowadzenie do powstania w Polsce pierwszych dwóch "jądrówek" jest niezdecydowana. Już dawno powinna wybrać lokalizację i tam trwałyby już badania, konsultacje społeczne.

Polska elektrownia atomowa za pieniądze UE

Samo uzyskanie pozwolenia dozoru jądrowego potrwa co najmniej dwa lata. Nie ma co liczyć, że elektrownia będzie gotowa w 2020 roku. Pierwsze oficjalne propozycje dotyczące miejsc budowy jądrówek w Polsce zostaną podane w czerwcu lub lipcu br.

Wkrótce zostanie zorganizowana następna konferencja poświęcona tej problematyce - zapewnił Waldemar Dunajewski, prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich NOT, przewodniczący stowarzyszenia na rzecz budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki