MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Beatyfikacja na telebimach

Karolina Kulaszewicz
W Gdańsku uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II będzie można obejrzeć na telebimach
W Gdańsku uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II będzie można obejrzeć na telebimach Archiwum
Na całym Pomorzu trwają przygotowania do obchodów beatyfikacji Jana Pawła II. Uroczystości, którym przewodniczyć będzie papież Benedykt XVI, odbędą się na placu św. Piotra w Watykanie. Mieszkańcy niektórych pomorskich miejscowości relację z Rzymu będą mogli oglądać na żywo na wystawionych specjalnie na tę okazję telebimach.

W Trójmieście na razie tylko w Gdańsku zapowiadane jest ustawienie telebimów. Mieszkańcy Sopotu i Gdyni uroczystości beatyfikacyjne będą mogli śledzić w zdecydowanie bardziej kameralnym gronie, przed telewizorem lub w parafiach, które zdecydują się na transmitowanie uroczystości. - Nie planujemy wystawiania telebimów. Być może parafie we własnym zakresie zdecydują się na taką formę relacjonowania wydarzeń z Rzymu - tłumaczy Joanna Grajter z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdyni.

W Gdańsku telebim zostanie ustawiony m.in. w bazylice Mariackiej. - Zależy nam na odpowiedniej oprawie tak podniosłej uroczystości. Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów - tłumaczy Izabela Heidrich, kierownik referatu koordynacji marketingowej w biurze prezydenta do spraw promocji miasta.

Możliwość wspólnego oglądania uroczystości beatyfikacyjnych będą mieli również wszyscy ci, którzy 1 maja przyjadą na gdańską Zaspę. - Na tę okazję na jednej ze ścian naszego kościoła wywieszony zostanie plakat z wizerunkiem Jana Pawła II, a przed świątynią ustawimy telebimy, na których będzie można oglądać relację na żywo z Watykanu - zapowiada ks. Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku.

Wspólną modlitwę w przeddzień uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II zapowiadają również włodarze gminy Kartuzy. 30 kwietnia na Rynku w Kartuzach odbędzie się spotkanie, podczas którego lokalne parafie, władze gminy Kartuzy i mieszkańcy będą modlić się w intencji Jana Pawła II.

Z kolei w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie 1 maja odbędzie się wspólne oglądanie transmisji telewizyjnej z Rzymu. Uroczystość wyniesienia na ołtarze Ojca Świętego mieszkańcy będą mogli obejrzeć na wielkim ekranie. - Oczywiście wstęp jest bezpłatny - informuje Piotr Łaga, dyrektor MOK.
Program beatyfikacji:
Uroczystości wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze poprzedzi czuwanie modlitewne. Spotkanie rozpocznie się 30 kwietnia wieczorem na antycznym stadionie Circo Massimo w Rzymie i potrwa od godziny 20.30 do godz. 22.30. Czuwanie organizuje diecezja rzymska, której Jan Paweł II był biskupem. Benedykt XVI nie będzie osobiście uczestniczył w spotkaniu, ale połączy się z zebranymi na stadionie za pośrednictwem wideo. W tym samym miejscu następnego dnia będzie można na telebimach obejrzeć relację na żywo z wyniesienia polskiego Papieża na ołtarze

Główne uroczystości odbędą się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (święto to ustanowił w 2000 roku Jan Paweł II), 1 maja na placu św. Piotra o godz. 10. Na liturgię, której przewodniczyć będzie Benedykt XVI, nie ma biletów. Na sam plac, a także w okolice Watykanu wiernych będą wpuszczały służby porządkowe. W czasie liturgii Benedykt XVI ogłosi Jana Pawła II błogosławionym, na zewnątrz bazyliki wywieszony zostanie wizerunek polskiego Papieża, odczytany zostanie jego krótki życiorys.

Cześć doczesnym szczątkom błogosławionego już Jana Pawła II wierni będą mogli oddać zaraz po uroczystościach beatyfikacyjnych. Trumna z ciałem polskiego Papieża zostanie wystawiona aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych.

W poniedziałek, 2 maja, również na placu św. Piotra, odbędzie się msza dziękczynna za beatyfikację. Eucharystia rozpocznie się o godz. 10.30 i przewodniczyć jej będzie kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.

Szczątki błogosławionego Jana Pawła II zostaną złożone w kaplicy św. Sebastiana. Będzie to uroczystość prywatna i nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie się odbędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki