Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Atrapy fotoradarów znikają z dróg

Maciej Wajer
Z polskich dróg nie znikną maszty z fotoradarami. Te nieużywane będą zasłaniane
Z polskich dróg nie znikną maszty z fotoradarami. Te nieużywane będą zasłaniane Grzegorz Mehring
W lipcu, z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a kierowcy mają być przed każdym fotoradarem odpowiednio ostrzegani. To efekt obowiązujących od tego miesiąca nowych przepisów. Więcej kompetencji w kwestii kontroli ruchu drogowego zyskała Inspekcja Transportu Drogowego. Jednak puste maszty, w których do tej pory montowano urządzenia do pomiaru prędkości, nadal pozostaną przy drogach.

- Nie będziemy przeprowadzać demontażu masztów - informuje Aleksandra Kobylska z wydziału do spraw informacji i promocji Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego w Warszawie. - Maszty zostaną zasłonięte, ponieważ zgodnie z przepisami kierowca musi być informowany o miejscu pomiaru prędkości.

Przedstawiciele GITD podkreślają, że za atrapy uważa się takie instalacje, w których nie jest możliwe zamontowanie urządzenia do pomiaru prędkości. Część kierowców uważa, że demontowanie atrap, nazywanych często straszakami, nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Sądzę, że taka atrapa spełniała funkcje prewencyjne - mówi Adam S., kierowca z powiatu kościerskiego. - Sam niejednokrotnie, widząc ją, puszczałem nogę z gazu.

Atrapy już nie będą straszyć kierowców

W powiecie puckim atrapy fotoradarów nadal smętnie wiszą przy drogach, od dawna nikogo nie strasząc.
- My tylko wskazywaliśmy na podstawie analiz zdarzeń miejsca ich postawienia. Właścicielem atrap jest Zarząd Dróg Wojewódzkich - powiedział nam wczoraj aspirant Łukasz Dettlaff, oficer prasowy puckiej komendy.

Najwięcej atrap jest właśnie na wojewódzkiej drodze 216, biegnącej z Redy do Helu. To najpopularniejsza droga nad morze, ale w sezonie jest tak zatłoczona, że kierowcy mają niewielkie szanse na rozpędzenie aut do prędkości skutkującej mandatem.

Naczelnik malborskiej drogówki Przemysław Ulatowski wyjaśnia, że na terenie działania KPP Malbork nie ma i nie było atrap fotoradarów.

Prawo się zmienia, fotoradarów przybywa

Jak poinformował nas Tomasz Radomski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kościerzynie, również w pow. kościerskim nie było żadnej atrapy. ITD przejęła z kolei już maszty do fotoradarów, które zostały postawione przy drogach przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

- Na terenie województwa pomorskiego ITD przejęła już od nas wszystkie maszty - powiedział nam Robert Marszałek, zastępca dyrektora GDDKiA w Gdańsku. - Było ich w sumie pięć i były one zlokalizowane przy drogach krajowych.

Nowy system opłat drogowych viaTOLL powoduje chaos

Dodajmy, że teraz mandaty za przekroczenie prędkości, które zostało zarejestrowane przez fotoradar, będzie wystawiać ITD. Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, będzie miała ona prawo do ukarania kierowcy mandatem do 180 dni od momentu złamania przepisów.

Współpraca (mid, rk)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki