Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Daria Jankiewicz
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto to powołane zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 lat temu. W Polsce obchodzone jest jednak od niedawna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za początek starości uznaje 60 rok życia.

Wyróżnia przy typ wiek podeszły (60-75 lat), starczy (70-90) i sędziwy (powyżej 90 roku życia).
Dzień Osób Starszych ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tych osób oraz podkreślenie wkładu, jaki wnoszą one do społeczeństwa.

Gdańsk ma najniższe zanieczyszczenie powietrza w Polsce według WHO

Z danych statystycznych wynika, że jeszcze 60 lat temu na świecie żyło około 200 mln ludzi powyżej 60 roku życia. Obecnie jest ich około 500 mln. A demografowie podkreślają, że wskaźnik ten będzie dalej rósł. Szacuje się, że za 10 lat liczba osób starszych wzrośnie do ponad miliarda.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich lat odsetek osób starszych zwiększył się także w Polsce. Obecnie stanowią oni około 14 proc. całej populacji. Dla porównania - w 200o roku stanowili 12,5 proc.

Seniorzy coraz częściej apelują więc, aby tworzyć dla nich odpowiedni system opieki oraz zapewnić im dostęp do kultury i aktywny udział w życiu społecznym.

W ostatnich latach seniorzy stają się coraz bardziej aktywni. W większych miastach powstają liczne uniwersytety trzeciego wieku, które szybko mają komplet słuchaczy.

Starogard Gdański: Zdrożały zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

- Seniorzy nie chcą już siedzieć w domu. Wolą przyjść na wykłady, na których nie tylko zdobywają wiedzę, ale nawiązują też nowe znajomości - mówi Alicja Peplińska, specjalistka ds. marketingu Akademii Każdego Wieku E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Uczelnia proponuje seniorom nie tylko wykłady, ale także różnorodne warsztaty, zajęcia z gimnastyki, obsługi komputera oraz języka angielskiego. - Zainteresowanie jest naprawdę duże. Najwięcej osób chce się nauczyć obsługi komputera - mówi Peplińska.

Osoby starsze cały czas się jednak borykają z licznymi problemami. Wśród nich są samotność, choroby, inwalidztwo, ubóstwo oraz uczucie odrzucenia i nieprzydatności. Z badań przeprowadzonych dwa lata temu przez Instytut Psychologii PAN wynika również, że wobec starszych często stosowana jest przemoc. Wśród najczęstszych jej form wymieniano izolowanie od świata, bicie, zabieranie dóbr materialnych oraz wytykanie im niepełnosprawności fizycznej i psychicznej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki