MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie zorganizuje Narodowy Spis Powszechny w punktach szczepień! Pomysłem interesują się inne regiony

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Na Pomorzu formularz wypełnisz w punkcie szczepień
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Na Pomorzu formularz wypełnisz w punkcie szczepień @Karolina Misztal
Trwający już trzeci miesiąc obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 nie cieszy się dużą popularnością. Tylko na Pomorzu do tej pory formularze spisowe wypełniło jedynie 28,5 proc. mieszkańców. Teraz pojawiła się inicjatywa, by w punktach szczepień masowych pojawili się rachmistrzowie, którzy pomogą zaszczepionym wypełnić formularze spisowe. Już wiadomo, że w środę 16.06. i w czwartek 17.06 w Gdynia Arena pojawi się opcja skorzystania z takiej możliwości. Pomysłem zainteresowały się też inne regiony kraju.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Na Pomorzu formularz wypełnisz w punkcie szczepień

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 nie odbywa się w takim tempie, w jakim życzyliby sobie tego organizatorzy. Chociaż wypełnienie formularza za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl nie zajmuje zbyt wiele czasu, spora grupa, zwłaszcza starszych rodaków, nie decyduje się na elektroniczną formę przekazania danych.

Nie zawsze łatwo jest również rachmistrzom. U części osób widoczny jest brak zaufania przed podawaniem swoich danych przez telefon, może pojawić się również obawa przed wpuszczeniem obcych ludzi do domów.

Do tej pory na Pomorzu w spisie powszechnym wzięło udział dopiero niespełna 669 tys. osób, co stanowi 28,5 proc. procent mieszkańców.

W takiej sytuacji dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień, wystąpił z inicjatywą udostępnienia rachmistrzom spisowym Punktów Szczepień Powszechnych na Pomorzu. Zwłaszcza w Trójmieście, gdzie zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże (Sopot znajduje się na drugim miejscu w Polsce, a Gdańsk i Gdynia w pierwszej dziesiątce najlepiej zaszczepionych gmin w kraju).

– Ciekawa jest możliwość systemowego wykorzystania czasu po szczepieniu, czyli tych 15-30 minut, które, ze względów bezpieczeństwa, należy spędzić jeszcze w punkcie szczepień – mówi dr Kobzdej. – Inicjujemy projekt, który polegać ma na włączeniu zainteresowanych punktów szczepień do przeprowadzenia spisu powszechnego. Obecnie zaczynamy ten proces, wysyłając listy do punktów szczepień. Zainteresowanie wyraziło wiele punktów szczepień w województwie, które deklarują pełna współpracę.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 w punktach szczepień. Od kiedy? Zasady

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli gdańskiego GUS, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, oddziału NFZ i koordynatorów ds. szczepień ze szpitali na Pomorzu.

– Wypracowaliśmy sobie wstępne założenia współpracy – potwierdza Aleksandra Sarnowska, konsultant GUS w Gdańsku. – Są już rekomendacje WSSE, koordynatorzy szczepień także są otwarci na współpracę z nami. Rachmistrzowie będą pracować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego i tajemnicy danych osobowych.

Aleksandra Sarnowska przyznaje, że niektórzy ze spisaniem się zapewne zamierzają czekać aż do września.

– Staramy się, w miarę możliwości czasowych i kadrowych, organizować punkty spisowe w różnych miejscach. Ostatnio w Gdyni, w ramach współpracy ze spółdzielnia mieszkaniową, zorganizowaliśmy taki punkt. Aż 99 procent zainteresowanych stanowili seniorzy.

W najbliższych dniach planowane są działania informacyjno-promocyjne w punktach szczepień, gdzie pojawią się plakaty z numerami telefonów i będą rozdawane ulotki informujące o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

A już w lipcu i w sierpniu w kilkunastu wybranych dużych punktach szczepień na Pomorzu pojawią się rachmistrzowie, którzy dokonają spisu powszechnego. Zostaną dla nich wydzielone, zabezpieczone stanowiska.

Organizatorzy żartem dodają, że połączenie spisu ze szczepieniem może dać szczęściarzom szansę na wygranie dwóch nagród. Osoby uczestniczące w Narodowym Spisie Powszechnym mogą brać udział w loterii, w której można wygrać kilkaset tysięcy złotych. Z kolei na liście nagród za zaszczepienie są samochód hybrydowy i milion złotych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Do kiedy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i trwa do 30 września. Spis jest obowiązkowy, za unikanie obowiązku grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Narodowy Spis Powszechny zaczął się 1 kwietnia 2021 i jest obowiązkowy. Sprawdź, czego dotyczą pytania, na które musisz odpowiedzieć.

Narodowy Spis Powszechny 2021. Pytania dotyczą m.in. rodziny...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki