Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie wysoko w 9. rankingu europejskich miast i regionów przyszłości opracowanym przez Financial Times

MT
fDi Intelligence, specjalistyczny dział Financial Times, opublikował 9 ranking europejskich miast i regionów przyszłości. Dzięki skutecznej strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz współpracy instytucjonalno-inwestorskiej województwo pomorskie znalazło się na 5 miejscu w kategorii Mid-Sized European Regions of the Future 2023.

Województwo pomorskie w 2023 r. awansowało z 7 na 5 miejsce w kategorii Mid-Sized European Regions of the Future 2023. Stawia to region w pozycji jednego z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miejsc w Europie.

Przy tworzeniu rankingu FDI Strategy brano pod uwagę pięć czynników: potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i lifestyle, efektywność kosztów dla biznesu, dostępność transportową i otwartość na inwestycje. Pomorskie uplasowało się wśród takich regionów, jak Irlandia Północna, Toskania i Kraj Basków.

Pomorskie jest jedynym polskim regionem średniej wielkości docenionym za całościową koncepcję rozwoju. W tegorocznym zestawieniu znalazły się również Górny Śląsk, Małopolska, Wielkopolska i Łódź – nagrodzone za otwartość na inwestycje. Biorąc pod uwagę kryterium liczby ludności - tradycyjnie największy potencjał dostrzeżono w aglomeracji warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej.

Patrząc na ranking FDI z szerszej perspektywy widać, że potencjał drzemiący w poszczególnych regionach kraju jest ogromny, a świadomość tego faktu wśród inwestorów coraz większa. Na tym tle Pomorze i Trójmiasto – jako biznesowe centrum województwa, docenione w latach 2020/21 oraz 2021/2022 odpowiednio 4 i 12 miejscem w rankingu fDi – dysponuje sporymi możliwościami do rozwoju.

Analiza Banku Światowego

Dotychczasowe osiągnięcia i klasyfikacje w rankingach skłoniły Invest in Pomerania, inicjatywę koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, do zaproszenia specjalistów z Banku Światowego w celu przeprowadzenia analizy i wskazania sektorów priorytetowych, najkorzystniejszych dla kierunku dalszego rozwoju. Opracowano raporty Ocena skutków oddziaływania inicjatywy Invest in Pomerania oraz Wkład do strategii BIZ Invest in Pomerania 2021-2027. Zgodnie z przeprowadzoną analizą charakter inwestycji na obszarze regionu był zróżnicowany. W Trójmieście lokowały się projekty technologiczne oraz z zakresu usług dla biznesu. W podregionach, wzdłuż europejskich korytarzy transportowych krzyżujących się w województwie, rozpoczęto inwestycje produkcyjne i logistyczne.

CZYTAJ TEŻ: Umiejętności cyfrowe wkrótce będą potrzebne w każdej pracy. Tak zmienia się rynek pracy

– Dzięki specjalistom z Banku Światowego i dokonanej estymacji napływu BIZ, możemy przekonać się, jak znacząco Pomorze rozwinęło się w ciągu ostatnich lat. Analiza pokazała, że działania strategiczne w sektorach priorytetowych zwiększyły napływ BIZ średnio o 160 proc., a ilość miejsc pracy związanych z BIZ wzrosła o 230 proc. – mówi Wojciech Tyborowski, Dyrektor Invest in Pomerania.

Sektory przyszłości

W analizie Banku Światowego określono dwie grupy inwestycyjne. Pierwsza zawiera sektory już aktywne, których rozwój jest najbardziej prawdopodobny i najbardziej oczekiwany w regionie. Do tej grupy należą m.in. branże elektromobilności, SSC, BPO oraz IT. Drugą grupę inwestycji priorytetowych stanowią sektory cechujące się potencjałem rozwoju oraz dynamicznym wzrostem obserwowanym w ostatnim okresie – branże półprzewodników oraz offshore wind.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki