Nasza Loteria

Pomorskie wspólnie przeciwko hejtowi w Internecie

mat. partnera/ Fundacja Orange
fot. Alicja Szulc/ Fundacja Orange
Szkolny Tydzień Tolerancji, pomarańczowe sznurówki, zabawa suchym lodem czy puszczanie wielkich baniek – to tylko niektóre aktywności, które przygotowano dla mieszkańców Czarnego i Rytla w ramach akcji #jestnaswiecej. Lokalne wydarzenia zaplanowały Pracownie Orange, które przystąpiły do ogólnopolskiej akcji przeciwko hejtowi w Internecie, zainaugurowanej przez Fundację Orange.

– Hejt to dziś niestety powszechne zjawisko i nie tylko najmłodsi nie wiedzą, jak skutecznie sobie z nim poradzić. Negatywne komentarze i opinie mogą dotknąć każdego z nas, dlatego w ramach akcji #jestnaswiecej uświadamiamy o jego konsekwencjach i uczymy jak nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tego zjawiska – mówi Anna Guzik, ambasadorka Pracowni Orange.

Andrzejki na pomarańczowo
Zabawa andrzejkowo-mikołajkowa w Rytlu obfitowała w wiele atrakcji – nie zabrakło Świętego Mikołaja, ale też pokazów baniek mydlanych czy zabaw suchym lodem. O sposobach na walkę z hejtem w sieci było także głośno podczas wielu lokalnych wydarzeń kulturalnych.

– 7 grudnia wspólnie ze Świętym Mikołajem dołączyliśmy do akcji #jestnaswiecej, założyliśmy pomarańczowe sznurówki i powiedzieliśmy „STOP” hejtowi w sieci! To właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu wspólnie czynimy Internet bardziej bezpiecznym miejscem – zaprasza Małgorzata Kowalewska-Remisz, lider lokalnej Pracowni Orange.

Szkolny Tydzień Tolerancji
W Czarnem przeprowadzono zajęcia przedstawiające definicję i skojarzenia związane z hejtem
oraz zachęcające do otwartej rozmowy na temat mowy nienawiści. Uczestniczki i uczestnicy w
podziale na grupy przygotowali projekt koszulki i torby z hasłami przeciw hejtowi. A już 14 grudnia, podczas jarmarku świątecznego na rynku w Czarnem zaplanowany jest happening i kolejna okazja do wplecenia pomarańczowej sznurówki na znak sprzeciwu wobec hejtu.

– Podczas Tygodnia tolerancji w naszej szkole, uczennice i uczniowie mieli szansę podjąć dyskusję na temat hejtu, który tak często dotyka ich w codziennym życiu. Widzimy, że szczególnie młodzi ludzie są narażeni na ten rodzaj przemocy psychicznej. Dlatego z dużym zaangażowaniem podeszliśmy do akcji #jestnaswiecej i wykorzystaliśmy ją jako pretekst do rozpoczęcia dyskusji o mowie nienawiści – mówi Piotr Hulisz, lider lokalnej Pracowni Orange.

Przeciwko hejtowi w sieci
Pracownie Orange to program społeczny Fundacji Orange, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Powstało ich aż 100 w całej Polsce, każda wyposażona w sprzęt i regularnie wspierana warsztatami i innymi działaniami edukacyjnymi.

– W akcji #jestnaswiecej chcemy pokazać, że Internet może być przyjaznym miejscem dla wszystkich użytkowników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dlatego uczymy, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak reagować na to zjawisko, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. – Zależy nam na integracji lokalnych społeczności, stąd cieszą nas zaangażowanie i kreatywność, z jaką Pracownie przystąpiły do naszego wyzwania. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, które będziemy wspólnie realizować – podsumowuje.

Fundacja Orange uczy, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Uczy programowania, podstaw edukacji medialnej, a w 100 małych miejscowościach otworzyła multimedialne Pracownie Orange wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Współprowadzi warszawski FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki