Pomorskie w Unii: Kończą sie fundusze z ARP SA

Jacek Klein
Tester sieci konwergentnych, pozyskany dzięki dofinansowaniu unijnemu, daje spółce DGT zupełnie nowe możliwości projektowania nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych
Tester sieci konwergentnych, pozyskany dzięki dofinansowaniu unijnemu, daje spółce DGT zupełnie nowe możliwości projektowania nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych DGT
Udostępnij:
Pomorskie firmy i instytucje skwapliwie korzystają z możliwości dofinansowania projektów inwestycyjnych. Pula funduszy regionalnych, będąca w gestii Agencji Rozwoju Pomorza SA, została już praktycznie wykorzystana.

Niedawno przyjęto ostatnie wnioski o dofinansowanie innowacyjnych i wspierających przedsiębiorczość projektów, w ramach zakończonego już konkursu dla firm nr 1.2_3 "Rozwiązania innowacyjne w MSP" oraz dwóch konkursów dla instytucji otoczenia biznesu - nr 1.5.1_2 "Infrastruktura dla rozwoju firm innowacyjnych" i nr 1.5.2_3 "Wsparcie regionalnych procesów proinnowacyjnych". Teraz 130 projektów czeka kilkuetapowa ocena - pod względem formalnym, wykonalności i strategicznym.

Czytaj także: Agencja Rozwoju Pomorza - skarbnica wiedzy biznesowej

W trakcie oceny formalnej sprawdzane są m.in. status beneficjenta, czy planowane przedsięwzięcie wpisuje się w typy projektów wymienionych w ogłoszeniu konkursowym, a także czy projekt realizowany jest na terenie województwa pomorskiego, co jest warunkiem dla projektów inwestycyjnych. Weryfikacji podlegają również m.in. kompletność złożonego wniosku, przygotowanie wymaganych załączników na właściwych wzorach, a także aktualizacja złożonych przez wnioskodawcę dokumentów (niektóre zaświadczenia nie mogą być starsze niż trzy miesiące). Ocenie podlegają także zaplanowany poziom dofinansowania wydatków w projekcie oraz dokumenty związane z pozwoleniem na budowę i oceną oddziaływania na środowisko. Jeżeli w trakcie oceny formalnej wystąpi potrzeba uzupełnień niektórych z nich, beneficjenci mogą je złożyć w ustalonym terminie.

Po zakończeniu oceny formalnej projekty czekają kolejne dwa etapy weryfikacji: wykonalności i strategiczny. Pod względem wykonalności wnioski oceniane są przez zespół ekspertów - przedstawicieli środowisk biznesowych, naukowych oraz samorządu. Ocenie eksperckiej poddawane są m.in. przedmiot projektu, finansowy i kadrowy potencjał beneficjenta, zasadność zaplanowanych wydatków, a także sposób zapewnienia trwałości założonych przez beneficjenta celów. Na tym etapie eksperci mogą oczekiwać dodatkowych wyjaśnień, zwracając się o uzupełnienie wniosku. Natomiast na etapie oceny strategicznej przyznawana jest punktacja na podstawie kryteriów, które są sprecyzowane w dokumentach programowych. Informacja o projektach, które pozytywnie przeszły poszczególne etapy oceny, zamieszczana jest każdorazowo na stronie internetowej ARP SA.

Projekty, które zostały najlepiej ocenione, są następnie rekomendowane do dofinansowania. Ich lista przekazywana jest do Zarządu Województwa Pomorskiego, który dokonuje wyboru projektów do dofinansowania.
Cały proces wydaje się skomplikowany, ale przykłady firm, które już rozliczyły swoje projekty, pokazują, że dobre przygotowanie wniosku wpisującego się w dane działanie sprawia, że spokojnie można go przejść.

Wszystko na temat: POMORSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Gdańska firma DGT sp. z o.o. to znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie marka w branży rozwiązań telekomunikacyjnych i informatycznych. Jest dostawcą nowoczesnych systemów łączności, m.in. dla operatorów telekomunikacyjnych, biznesu i administracji publicznej, oraz kompleksowych rozwiązań teleinformatycznych dla jednostek samorządu terytorialnego (internet, telefonia VoIP, monitoring). Sprzedaje swoje produkty zarówno w kraju, jak również w krajach europejskich, Azji i Afryce. Urządzenia telekomunikacyjne marki DGT odniosły sukces na rynku ukraińskim, gdzie z powodzeniem funkcjonują w największych zakładach przemysłowych, w tym w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W 1995 roku, w badaniach prowadzonych na zlecenie rządu USA, Spółka DGT została uznana za jedną z najbardziej innowacyjnych firm naszego regionu. Sukces zapewniło stosowanie przez firmę najnowocześniejszych rozwiązań, opracowywanych przez własny zespół badawczo-rozwojowy.
Firma nie spoczywa na laurach, cały czas podnosząc swoje możliwości w innowacjach. Wdrożyła projekt "Wzrost potencjału badawczego Spółki DGT poprzez zakup specjalistycznego oprogramowania klasy EDA oraz testera sieci konwergentnych", w ramach Działania 1.2 Rozwiązania innowacyjne w MSP.

Czytaj także: [a]https://dziennikbaltycki.pl/merytoryczne-i-finansowe-wsparcie-dla-mlodej-firmy/ar/c3-484938

- Funkcjonalność testera pozwala między innymi na testowanie sieci konwergentnych - mówi Piotr Ciarkowski, specjalista ds. funduszy unijnych w DGT.- Dzięki testerowi możemy także zasymulować ruch na projektowanym serwerze telekomunikacyjnym i zweryfikować, czy spełnia on wymagania obowiązujących norm w zakresie protokołów telekomunikacyjnych. Oprogramowanie klasy EDA umożliwia zaprojektowanie wielowarstwowego pakietu, a następnie przeprowadzenie jego analizy pod kątem kompatybilności elektromagnetycznej oraz integralności sygnałowej, za pomocą specjalnego symulatora, dzięki któremu można w szybki i prosty sposób wyeliminować wykryte odstępstwa i skorygować błędy już na etapie projektowania go.

Wartość projektu wynosiła 1,442 mln zł, a przyznane dofinansowanie - 591 tys. zł.
- Wniosek złożony został w styczniu 2009 roku - dodaje Ciarkowski. - Ocena formalna przeszła bardzo sprawnie dzięki temu, że przed przygotowaniem go zapoznaliśmy się ze wszystkimi wymogami i przepisami. Poprawki ani uzupełnienia formalne nie były potrzebne. Bardziej wymagającym etapem była ocena wykonalności. Działanie, w ramach którego wnioskowaliśmy o dofinansowanie, jest dość specyficzne. Szczególnie istotna jest w nim proinnowacyjność. We wniosku musieliśmy wskazać, jakie korzyści inwestycja przyniesie firmie i jak zwiększy jej potencjał badawczo-wdrożeniowy. Wniosek został dobrze oceniony i wybrany do dofinansowania w czerwcu 2009 roku.

Firma zakupiła tester i nowe oprogramowanie i czekała na kontrolę przedsięwzięcia. - Polegała ona na prześledzeniu dokumentów finansowych związanych z projektem, a więc między innymi faktur. W naszym przypadku były tylko dwie, zatem nie było to specjalnie czasochłonne - wyjaśnia Ciarkowski . - Sprawdzony został protokół wyboru dostawcy, porównane konkurencyjne oferty, które napłynęły w trakcie wyłaniania dostawcy.

Wszystko na temat: [a]http://www.dziennikbaltycki.pl/pomorskiewunii/;POMORSKIE W UNII EUROPEJSKIEJ

Kolejnym etapem była wizja lokalna, czyli odwiedziny urzędników w firmie.
- Zaprezentowaliśmy możliwości zakupionego oprogramowania i testera, pokazaliśmy, jak działają, jakie nowe projekty dzięki nim mogą wdrażać nasi specjaliści. Kontrola trwała kilka godzin. Nie było zastrzeżeń i pod koniec 2009 roku, w listopadzie, uzyskaliśmy refundację poniesionych koszt, o którą wnioskowaliśmy. Projekt został zatem rozliczony i wdrożony w niecały rok dzięki dobremu przygotowaniu się do jego realizacji, ale też dobrze układającej się współpracy z ARP.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń do eksperta!
Czekamy na Twój telefon w poniedziałek, 19 marca, w godz. 10-14, pod numerami tel. 58 323 31 06, 58 323 32 36
Możesz też zadać pytanie e-mailem: [email protected]

Czas oceny wniosków na łączną kwotę 104 mln zł

Rafał Mitianiec, zastępca dyrektora Regionalnej Instytucji Finansującej ds. kontraktowania:
- Prawdopodobnie to już jedna z ostatnich szans na dotacje z UE w ramach środków regionalnych wdrażanych przez Agencję Rozwoju Pomorza SA. Z początkiem marca zakończyliśmy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w trzech konkursach ogłoszonych w ramach tych funduszy. Kolejny raz cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Mikro, małe i średnie firmy złożyły 111 wniosków w konkursie "Rozwiązania innowacyjne w MSP", wnioskując o ponad 51 mln zł. Natomiast podmioty wspierające rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie przygotowały 19 projektów w dwóch konkursach na łączną kwotę prawie 53 mln zł. Przypomnijmy, że firmy będą mogły sfinansować z dotacji m.in. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych, pozyskanie patentów, a także wesprzeć wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W pozostałych dwóch konkursach środki będą przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę dla rozwoju firm innowacyjnych, na przedsięwzięcia służące budowaniu partnerstwa oraz przygotowaniu i realizacji strategii rozwoju klastrów. Przed nami trzy etapy oceny złożonych projektów: formalna, wykonalności i strategiczna. Na wyniki poczekamy przynajmniej do połowy 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

349,00 zł195,00 zł-44%
miejsce #3

Lotus

Festina Trend F16760_1

694,62 zł536,00 zł-23%
miejsce #4

Timex

Timex TW2U22100

348,00 zł289,00 zł-17%
miejsce #5

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 339,20 zł1 130,46 zł-16%
miejsce #6

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
Materiały promocyjne partnera

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie