MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie tarcze antykryzysowe. Jak samorządy wspierają przedsiębiorców w trudnym czasie?

MT, RED
Przemysław Świderski
Rządowa tarcza antykryzysowa to nie jedyny instrument wsparcia dla przedsiębiorców. Lokalne samorządy także wprowadziły wiele ulg mających pomóc firmom w przetrwaniu czasu epidemii. Zwolnienia z czynszu, podatku od nieruchomości to niektóre rozwiązania ograniczające koszt działania, gdy brak dochodów.

Pakiety ratunkowe dla firm funkcjonują w Gdańsku, Sopocie i Gdyni i praktycznie we wszystkich miastach województwa. Dyżurują eksperci, można skorzystać z mikropożyczek, ulg i zwolnień z niektórych opłat. Czekając na poprawę sytuacji, najważniejsza jest troska o ludzi - ich rodziny i miejsca pracy - powtarzają samorządowcy.

Gdańsk
Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców obejmuje umorzenie bądź odroczenie płatności za czynsze w gminnych lokalach i za podatek od nieruchomości. Możliwe jest czasowe zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste oraz odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z optymalizacji kosztów w zakresie gospodarki odpadami. Od 1 kwietnia mikroprzedsiębiorcy mogą się ubiegać w Gdańskim Urzędzie Pracy o mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł.

Sopot
Pakiet obejmuje: umorzenie czynszu najmu od gminnych lokali użytkowych, umorzenie czynszu za dzierżawę gminnego gruntu, umorzenie opłaty za zajęcie pasa drogowego, umorzenie zaległości podatku od nieruchomości. Umorzenie może nastąpić tylko na uzasadniony wniosek. Jednocześnie zwraca się do ubiegających się o umorzenia w następnych miesiącach o przedstawienie sytuacji firmy, a w szczególności zatrudnionych pracowników.
Odroczony został termin zapłaty opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie należnej za rok 2020 dla podmiotów gospodarczych, którzy złożyli stosowny wniosek w tym zakresie - odroczenie do 31 sierpnia 2020 roku.

Gdynia
Pakiet „Gdyński Falochron” to szereg ulg, zwolnień, odroczeń opłat i podatków. Firmy, które musiały zawiesić działalność i firmy, funkcjonalnie z nimi powiązane, które działają, ale ich obroty znacząco spadły mogą liczyć na całkowite lub częściowe zwolnienie z czynszu i odroczenie lub umorzenie podatku od nieruchomości i od środków transportu. Miastu zależy, by nie zwalniano pracowników, dlatego firmy, które chcą skorzystać ze wsparcia, muszą utrzymać obecne zatrudnienie. Uruchomiono dyżury ekspertów, którzy na bieżąco pomagają uzyskać pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Bytów
Pakiet pomocowy obejmuje zwolnienie z czynszu firm, które od miasta wynajmują lokale. Dotyczy tych przedsiębiorstw, które mają zakaz funkcjonowania. Wystarczy tylko by osoba prowadząca działalność złożyła wniosek. Kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców, to odroczenie płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca.

Kartuzy
Najemcy gminnych lokali użytkowych, wobec których sytuacja epidemii wpłynęła na spadek ich obrotów bądź zostali oni zmuszeni do całkowitego zawieszenia działalności, będą mogli złożyć wniosek o zastosowanie ulgi w czynszu. Po pozytywnym rozpatrzeniu opłata za okres od kwietnia do maja będzie wynosiła symboliczne 10 zł za miesiąc. Ponadto, na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy, możliwe będzie odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych.

Lębork
W Lęborku zwolniono z opłaty śmieciowej firmy, które zawiesiły działalność. Planowane są także ulgi, odroczenia i umorzenia opłat lokalnych, w tym opłaty transportowej, podatku od nieruchomości i czynszów. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie.

Malbork
Firmy mogą wnioskować o przesunięcie terminów płatności lub rozłożenia na raty podatków lokalnych od nieruchomości i od środków transportu za okres od marca do maja 2020 r. włącznie. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych. Przedsiębiorcy, którzy zamknęli lokale wynajmowane od miasta i całkowicie zawiesili działalność, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia działalności. Dotyczy to także pomieszczeń wynajmowanych od spółek komunalnych. Jeśli najemców nie obowiązują drastyczne ograniczenia i nadal mogą działać, ale przez epidemię spadły ich obroty, będą mogli złożyć wniosek o zastosowanie ulgi w czynszu.
Niektórzy przedsiębiorcy nie będą musieli również płacić rachunków za śmieci. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć lokale znajdujące się w budynkach zamieszkanych, bo ich obejmuje miejski system gospodarowania odpadami. Kto całkowicie zaprzestał działalności, może wnioskować o zwolnienie z opłat za opróżnianie śmietników od marca do maja.

Miastko
Identycznie, jak w Bytowie, z czynszu zwolnione będą firmy, które od miasta wynajmują lokale. Oczywiście dotyczy tych przedsiębiorstw, które mają zakaz funkcjonowania. Wystarczy tylko, by osoba prowadząca działalność złożyła wniosek. Jak czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Miastku, każdy będzie rozpatrzony pozytywnie. Kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców, to odroczenie płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca. Jakie to przyniesie dla budżetu gminy konsekwencje? - Nie liczyliśmy jeszcze, bo tak naprawdę nie wiemy, ilu przedsiębiorców złoży wnioski

Pelplin
Pakiet Pomocowy dla Przedsiębiorców zawiera: możliwość okresowego zwolnienia z płatności czynszu najemcom lokali należących do gminy, z branż objętych zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r.; możliwość odroczenia terminów płatności czynszu najemcom lokali należących do gminy wraz z możliwością rozłożenia tych płatności na raty; możliwość odroczenia terminów płatności lokalnych podatków oraz ewentualne rozłożenie tych płatności na raty (brak rezygnacji z nienaliczania opłaty prolongacyjnej).

Sławno
Pomoc obejmuje możliwość odroczenia na wniosek firmy terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległości podatkowych lub ich umorzenie w całości lub w części. .

Starogard Gdański
Odroczenie lub rozłożenie na raty płatności za czynsz lub podatku, a w szczególnych przypadkach ich umorzenie. Ulgi dotycza czynszu w miejskich lokalach użytkowych oraz podatku od nieruchomości i środków transportu dla przedsiębiorców, których działalność ucierpiała wskutek epidemii. Prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na odroczenie płatności czynszu za wynajem miejskich lokali użytkowych na 1 miesiąc, z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach lub rozłożenie płatności na raty.

Sztum
Sztumski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców obejmuje: umorzenie czynszu w lokalach dzierżawionych od miasta; umorzenie dotyczy okresu trzech miesięcy - od marca do maja br.; odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości na okres trzech miesięcy - od marca do maja br. Istnieje także możliwość rozłożenia na raty oraz przesunięcia terminu płatności należności na rzecz Miasta i Gminy Sztum o charakterze cywilno-prawnym. Dotyczy to m.in. opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Wnioski, które są rozpatrywane indywidualnie.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Wejherowo
Wprowadzono dwie ulgi. Pierwsza z nich przewiduje, że najemcy lokali gastronomicznych należących do miasta, którzy prowadzą działalność, jaka została objęta zakazem z powodu panującej epidemii koronawirusa w Polsce zostali zwolnieni z czynszu. Druga przewiduje, że przedsiębiorcom prowadzącym działalność gastronomiczną objętą zakazem odroczymy płatność lokalnych podatków za okres od marca do czerwca br. - W obu przypadkach będzie to wymagało złożenia wniosku przez zainteresowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki