Pomorskie straty i korzyści w rankingu unijnych dotacji

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Trzy pomorskie projekty, których realizacja miała być wspierana funduszami unijnymi, utraciły pierwszeństwo w przydzielaniu dotacji. Zostały zdjęte z tzw. listy projektów kluczowych, tworzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zdaniem samorządowców, nie będzie na szczęście z tego powodu większej szkody dla naszego regionu.

Z listy priorytetów przewidzianych do wsparcia w ramach programu Infrastruktura i Środowisko usunięto cztery projekty. Trzy z nich dotyczą naszej części Pomorza. Oto one: "Budowa autostrady A1, odcinek Nowe Marzy - Toruń", "Budowa - ługowanie podziemnych magazynów ropy naftowej i paliw ciekłych w górotworze na terenie gminy Kosakowo", "Budowa rurociągu służącego do transportu paliw płynnych z Płocka do Gdańska".

Następne zmiany na listach pierwszeństwa dokonane będą za pół roku

Według Radomira Matczaka, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, toruński odcinek autostrady planowany był do finansowania w inny sposób, nie tylko z funduszy unijnych. Budowniczy rurociągu paliwowego i podziemnych zbiorników także postanowił zrezygnować z dotacji unijnych, ze względu na trudne do spełnienia wymogi związane z ich uzyskiwaniem.

Skreślone z rejestru priorytetowych pomorskie projekty nie utraciły szans na zdobycie pieniędzy z UE. Mogą się o to wsparcie starać w ramach konkursów. Odnieśliśmy również sukcesy. Udało się nam wprowadzić do rankingu priorytetów kilka naszych zamierzeń. Po pierwsze są to cztery projekty dotyczące ochrony wód Zatoki Gdańskiej.

Chodzi tu o modernizację systemów odprowadzania wód deszczowych do morza z terenu Gdańska, Gdyni, Sopotu, Redy, Rumi i Wejherowa. Dotacje nie są zbyt wysokie, ale jak zapewnia dyrektor Radomir Matczak, będziemy się starać o ich podwyższenie. Poza kolejnością szanse na dotacje z UE zdobył też projekt "Przebudowa kompleksu dworcowego Gdynia Główna". Awansował również projekt dotyczący rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie