Pomorskie straty i korzyści w rankingu unijnych dotacji

  Pomorskie straty i korzyści w rankingu unijnych dotacji

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Trzy pomorskie projekty, których realizacja miała być wspierana funduszami unijnymi, utraciły pierwszeństwo w przydzielaniu dotacji. Zostały zdjęte z tzw. listy projektów kluczowych, tworzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zdaniem samorządowców, nie będzie na szczęście z tego powodu większej szkody dla naszego regionu.
  Z listy priorytetów przewidzianych do wsparcia w ramach programu Infrastruktura i Środowisko usunięto cztery projekty. Trzy z nich dotyczą naszej części Pomorza. Oto one: "Budowa autostrady A1, odcinek Nowe Marzy - Toruń", "Budowa - ługowanie podziemnych magazynów ropy naftowej i paliw ciekłych w górotworze na terenie gminy Kosakowo", "Budowa rurociągu służącego do transportu paliw płynnych z Płocka do Gdańska".

  Następne zmiany na listach pierwszeństwa dokonane będą za pół roku
  Według Radomira Matczaka, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, toruński odcinek autostrady planowany był do finansowania w inny sposób, nie tylko z funduszy unijnych. Budowniczy rurociągu paliwowego i podziemnych zbiorników także postanowił zrezygnować z dotacji unijnych, ze względu na trudne do spełnienia wymogi związane z ich uzyskiwaniem.

  Skreślone z rejestru priorytetowych pomorskie projekty nie utraciły szans na zdobycie pieniędzy z UE. Mogą się o to wsparcie starać w ramach konkursów. Odnieśliśmy również sukcesy. Udało się nam wprowadzić do rankingu priorytetów kilka naszych zamierzeń. Po pierwsze są to cztery projekty dotyczące ochrony wód Zatoki Gdańskiej.

  Chodzi tu o modernizację systemów odprowadzania wód deszczowych do morza z terenu Gdańska, Gdyni, Sopotu, Redy, Rumi i Wejherowa. Dotacje nie są zbyt wysokie, ale jak zapewnia dyrektor Radomir Matczak, będziemy się starać o ich podwyższenie. Poza kolejnością szanse na dotacje z UE zdobył też projekt "Przebudowa kompleksu dworcowego Gdynia Główna". Awansował również projekt dotyczący rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo