Pomorskie samorządy przygotowały projekt wspólnego biletu komunikacji miejskiej oraz kolejowej. Miałby kosztować 150 zł

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska wypracowali propozycję biletu metropolitalnego dla 14 gmin Zatoki Gdańskiej. W środę, 12 lutego propozycja zostanie przedstawiona na zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Wspólny bilet miesięczny na wszystkie środki komunikacji publicznej, w tym na kolej, ma kosztować – 150 zł za normalny oraz ok. 75 zł za ulgowy.

- Nie da się zbudować metropolii bez sprawnej komunikacji – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. - Dlatego jest mi niezmiernie miło poinformować, że udało się wypracować projekt wspólnego biletu, który zostanie zaproponowany wszystkim gminom należącym do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Jestem przekonany, że tylko bilet obejmujący wszystkie gminy ma sens. To wspólna propozycja prezydenta Gdańska, Sopotu, Gdyni, która już znalazła uznanie innych samorządowców. To duże wydarzenie. Coś na co czekaliśmy bardzo długo, dziś staje się namacalne i realne.Samorządy przedłożą propozycję biletu metropolitalnego, który pozwoli mieszkańcom swobodnie poruszać się po terenie wszystkich zaangażowanych w nowy projekt miast i gmin. Bilet ma być pilotażowo emitowany przez MZKZG w 2020 r., w cenie 150 zł (ulgowy ok. 75 zł) i będzie to łączony bilet kolejowo-komunalny (udział kolei wynosi 134 zł).

Czytaj także

- Bilet pozwoli pasażerom podróżować w granicach metropolii od Pruszcza Gd. i Żukowa, przez Trójmiasto, Kosakowo, Rumię, Redę, Wejherowo tak pojazdami komunikacji miejskich, jak i SKM oraz Polregio – mówi Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku. - To rozwiązanie testowe zakłada dopłaty gmin w celu zapewnienia nowej ceny biletu (obecnie jest to 230 zł). Gminy wchodzące w skład MZKZG zobowiążą się do współfinansowania zwiększonych kosztów funkcjonowania transportu kolejowego w obszarze metropolii, na zasadach wspólnie określonych z Województwem Pomorskim.- Myślę, że ceny są atrakcyjne i zachęcające do korzystania z komunikacji miejskiej i kolejowej oraz zmiany nawyków codziennego podróżowania – mówi Marcin Skwierawski.

Po raz pierwszy propozycja została zaprezentowana na ostatnim posiedzeniu zarządu OMGGS (6 lutego). Do tej pory poparli ją Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Michał Pasieczny, burmistrz Rumi oraz Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. W środę, 12 lutego projekt zostanie przedstawiony na posiedzeniu MZKZG i jeżeli będzie zaopiniowany pozytywnie, uchwała w tej kwestii może zostać przyjęta już w przyszłym miesiącu.

https://www.facebook.com/MetropoliaGGS/photos/a.150326828439452/1544794652325989/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARAx3iHCyJGwxGNGtq3cWcD2TwOuvDYpbNKVcZSV_L4hV4HLJ4o4ek5D57og0NqJl3q4ahc-qYTff3Ov-ameQsbrgzUynNIt8J5IwW3eAQ48EE-y7ywUA8-awJtAsl_LU5fdSPQYZwH1DTKmxNlCf3ffUwIKTfBICoEEmIvU-RZUPCNGgxGI5ggJV2NPQi3t_3f-Y7L3oeSr_jsbiqqa6hRN9gquB7BbfkpQRuesFHLss40fvN1K33pHTkqCy5tRGrx0saYt0f_aIBm_fWl7GsPcmpMPDo_cq4EMCPTx22o-X7Gd1NN9fpajZNf_WxM6GPJuZQSZ2vIIXxDANYIjIHwiYA&__tn__=-R

- W kolejnym kroku prezydenci Trójmiasta zaproponują Zgromadzeniu Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej przekazanie przez wszystkie gminy kompetencji do ustalania taryf na rzecz Związku. Odtąd ceny biletów byłyby ustalane w MZKZG, a nie w każdej z gmin z osobna. Takie rozwiązanie zapewni ich spójność i jednolitość. Procedura takiej zmiany zajmie kilka miesięcy – mówi rzecznik gdańskiego magistratu.

Obecnie trwają ustalenia ze związkami zawodowymi. Optymistyczny wariant zakłada wejście w życie biletu w lipcu br.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kartuzy

A Kartuzy to co, czemu są pomijane? A kto pamięta, że Gdynia swój obecną wielkość zawdzięcza również Kartuzom- mnichom z Kartuz, którzy byli właścicielami Gdyni. Tworzyli ją budują tam m. in. Karczmy, drogi...

G
Gość

Dlaczego mam płacić 150 zł skoro jeżdżę tylko pogdansku

G
Gość

Szok co Kidawa zrobila w Pucku Tak oto pani Kidawa-Błońska walczy z mową nienawiści. Hipokryzja level mistrz.

G
Gość

Oby nie skończyło się tak jak większość planów PO i pochodnych -czyli klapą podobną do MEVO!

Dodaj ogłoszenie