Pomorskie przygotowuje się do budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu

Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy UMWPZaktualizowano 
Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski powierzył koordynowanie przygotowań do lokalizacji i budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu parkom naukowo-technologicznym z regionu. Inauguracyjne spotkanie w tej sprawie odbędzie się 11 maja (poniedziałek) o godz. 9.30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Parki naukowo-technologiczne z Gdańska i Gdyni, działające jako integratory środowisk nauki, przemysłu i biznesu, będą koordynowały prace związane z przygotowaniami do lokalizacji i budowy elektrowni jądrowej w naszym regionie.

Opracowaniem koniecznych analiz i dokumentów strategicznych poprzedzających inwestycję zajmie się zespół roboczy, który będzie opierał się na zaleceniach europejskich, dotyczących lokalizacji elektrowni jądrowych. W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele marszałka województwa, wojewody pomorskiego, samorządów lokalnych, Politechniki Gdańskiej, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Środki potrzebne do realizacji przygotowań regionu do lokalizacji elektrowni będą pozyskiwane z przeznaczonych na rozwój innowacyjnej gospodarki funduszy europejskich.

Energia jądrowa jest zaliczana do tzw. czystej energii, będącej przyjazną dla otaczającego środowiska. Lokalizacja elektrowni jądrowej w Żarnowcu zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Pomorza, a także Polski północnej i wschodniej. Budowę obiektu poprzedzą badania dotyczące opłacalności inwestycji, jej wpływu na krajowy rynek pracy, oddziaływania na środowisko oraz kwestii bezpieczeństwa. Przeanalizowane zostaną także alternatywne sposoby zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zostanie opracowany program informacyjny i edukacyjny przybliżający społeczeństwu zagadnienia związane z energią jądrową.

Obecnie polski rząd nie podjął jeszcze decyzji, gdzie powstanie ostatecznie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Za jedną z najlepszych i najbardziej prawdopodobnych lokalizacji uważany jest Żarnowiec.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Pomorskie przygotowuje się do budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie