Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie pod względem gospodarki najlepsze wśród regionów [dane GUS]

Jacek Klein
Archiwum
Województwo pomorskie najszybciej rosło spośród wszystkich regionów. Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca jest jednak nadal niższy od średniej krajowej.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące szybkości rozwoju poszczególnych województw. Dane takie publikowane są z opóźnieniem zatem dotyczą roku 2016, ale są optymistyczne dla Pomorza.

Region rozwijał się w tempie 4,5 proc. wzrostu PKB, przy średniej krajowej na poziomie 3,3 proc. Kolejne najszybciej rozwijające się województwa to małopolskie (4,3 proc.) i wielkopolskie (4,1 proc.). Najwolniej natomiast rosły województwa opolskie (1,7 proc.) świętokrzyskie (2 proc.) i zachodniopomorskie (2,2 proc.)

Pomorze ma 5,8 proc. udział w krajowym PKB co plasuje je na piątym miejscu. Dla porównania śląskie odpowiada za ponad 12 proc. PKB, wielkopolskie za 10 proc. krajowego PKB.

- W 2016 r. PKB Polski w cenach bieżących wzrósł o 3,3 proc. r/r. Szybciej od średniej dla Polski rosły gospodarki 8. województw, szczególnie gospodarka pomorska, małopolska i wielkopolska. Te regiony są jednymi z najlepiej rozwiniętych i widać, że nie spoczywają na laurach - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Ciągle jednak to Mazowsze wypracowuje największą część polskiego produktu krajowego brutto - 22,2 proc. Największy jest także na Mazowszu PKB na 1 mieszkańca - 77 tys. zł (2016), co stanowi prawie 160 proc. średniej dla Polski.

Czytaj także:

Mazowsze jest jednak bardzo zróżnicowane, a tym samym i poziom dobrobytu jest tu bardzo zróżnicowany. Ponadto Mazowsze ostatnio rozwija się wolniej niż wiele innych województw, a w efekcie zmniejsza się relacja mazowieckiego PKB per capita w stosunku do średniej dla Polski (w 2012 r. było to 165 proc. średniego PKB per capita dla Polski, w 2016 r. - 159,2 proc.).

TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu
Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!
Najbogatsze firmy na Pomorzu

Z danych GUS wynika, że na końcu listy „dobrobytu”, czyli z najmniejszym PKB per capita, lokuje się lubelskie (68,9 proc. średniej dla Polski), podlaskie (70,9 proc.) i podkarpackie (70,5 proc.). Niewiele wyższy poziom PKB per capita ma województwo świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Pomorskie pod względem PKB na głowę mieszkańca plasuje się w pierwszej połowie stawki. Rocznie statystyczny mieszkaniec regionu wypracowuje produkty i usługi o wartości 46 tys. zł. To 96 proc. średniej krajowej. Więcej wytwarzają mieszkańcy dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego i oczywiście mazowieckiego.
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki