Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie małe i mikro firmy nastawione optymistycznie - raport

Jacek Klein
Pomorskie małe i mikro firmy nastawione optymistycznie - raport
Pomorskie małe i mikro firmy nastawione optymistycznie - raport archiwum pp i db
Na Pomorzu funkcjonują tysiące mikro i małych firm najróżniejszych branż. Ich kondycja i przewidywania co do najbliższych miesięcy mają zasadnicze znaczenie dla kondycji gospodarki regionu. Okazuje się, że dostrzegają poprawę sytuacji gospodarczej oraz sytuacji w branżach w których działają. Przewidują, że w tym roku zwiększą się ich przychody ze sprzedaży i wyniki finansowe. Liczą na to zwłaszcza firmy z Trójmiasta i regionu wokół niego - wynika z raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm na Pomorzu, który już po raz piąty przygotował Bank Pekao SA.

Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm jest najwyższy w historii prowadzenia badania oraz wyższy od średniej krajowej. Dla całego kraju wyniósł on 96,4 pkt, natomiast dla województwa pomorskiego 97,8 pkt. To drugi, po woj. warmińsko - mazurskim  wynik w kraju.

Optymistycznie w aglomeracji

Najbardziej optymistyczne jest Trójmiasto - Ogólny Wskaźnik Koniunktury na 2015 r. przekroczył pierwszy raz w historii badania poziom 100 pkt - 101,3. Natomiast przedsiębiorcy z regionu starogardzkiego obecny rok oceniają najsłabiej, na 96,5 pkt.
- Na tle Polski, przedsiębiorcy z województwa pomorskiego większość badanych obszarów ocenili zdecydowanie lepiej. Największa różnica o 3,3 pkt dotyczy sytuacji branży, w której działa przedsiębiorca. Analogicznie jak w ubiegłym roku wyjątek stanowią: zatrudnienie w firmie, dostępność do finansowania oraz oczekiwanie na zapłatę. W tych obszarach oceny są tylko nieznacznie lepsze niż średnia dla całego kraju - mówi Dariusz Chrastina, dyrektor w Departamencie Klienta Biznesowego Pekao SA.

Rynki zagraniczne dla nich nie straszne

Tym, co wyróżnia pomorskie wśród innych województw w Polsce jest eksport. Prawie co piąta niewielka firma z województwa sprzedaje swoje towary i usługi poza granicę. Jest to drugi wynik po Lubuskim i zdecydowanie wyższy niż średni dla kraju. W Polsce handlem zagranicznym zajmuje się 13 proc.  firm. W porównaniu do  2013 r., liczba eksporterów zwiększyła się w Pomorskiem o ponad 12 pkt proc. Najwięcej firm zajmujących się eksportem działa w Trójmieście - 24 proc., najmniej w regionie starogardzkim - 8 proc.

Inwestycje za niskie, będą problemem w przyszłości

Niestety pomorski mały biznes coraz mniej przeznacza na inwestycje. W ubiegłym roku środki na zwiększenie swojego potencjału przeznaczyło 38 proc. badanych w raporcie firm czyli o 5 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej. Ze spadkowym trendem inwestycji mamy do czynienia od kilku lat. W 2012 r. przeprowadzenie inwestycji deklarowało 48 proc. przedsiębiorców z woj. pomorskiego, a taką deklarację na 2015 r. złożyło 29 proc. właścicieli mikro i małych firm.

- Z punktu widzenia makroekonomicznego niepokoi spadkowy trend w inwestycjach czynionych przez pomorskie firmy. Patrząc historycznie, mieliśmy do czynienia ze spadkiem inwestycji w 2011 r., następnie, dzięki efektowi Euro w 2012 odnotowaliśmy dynamiczny wzrost aż do 48 proc. Od czasu mistrzostw inwestycje systematycznie maleją i w tym roku poziom ich jest niższy niż średnia ogólnopolska. W dłuższej perspektywie czasowej, spadek inwestycji może negatywnie odbić się na wskaźnikach koniunktury, które nadal są bardziej optymistyczne niż w reszcie kraju - zaznacza Dariusz Chrastina.

W dodatku tylko 7 proc. spośród ponad 400 badanych firm z pomorskiego uważa, że innowacje produktowe i procesowe mogą być źródłem przewagi konkurencyjnej. Jest to wynik zbliżony do średniej krajowej. Uważają, że najważniejsza jest jakość produktów i jakość obsługi klienta. W ciągu ostatniego roku 37 proc. małych i 26 proc. mikro firm w Pomorskiem wdrożyło innowacje produktowe. Najbardziej innowacyjna jest branża produkcyjna. Niewiele badanych firm deklaruje także chęć sięgania po dotacje unijne. 
Niskie inwestycje mogą w przyszłości zaowocować pogorszeniem się konkurencyjności lokalnych firm, a tym samym spadkiem ich wyników finansowych oraz spadkiem zatrudnienia, którego wzrostu i tak badane firmy nie przewidują.

Jedną z przyczyn nie inwestowania mogą być bariery napotykane w działalności. Są nimi głównie wysokie podatki, koszty pracy, biurokracja, szara strefa, zatory płatnicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki