Pomorskie: łatwiejszy dostęp do środków unijnych dla firm w kryzysie

Materiał partnera zewnętrznego BGK
Pożyczki unijne na pokrycie bieżących wydatków to kolejne rozwiązanie pomocowe, z którego mogą korzystać pomorscy przedsiębiorcy. Wsparcie jest skierowana do firm, które odczuwają skutki pandemii COVID-19. Pożyczka jest elementem pomorskiego pakietu antykryzysowego.

Pożyczka dla firm - kto może ubiegać się o pożyczkę płynnościową

O pożyczkę płynnościową mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte negatywnymi skutkami wywołanymi przez epidemię COVID-19. Maksymalna kwota pożyczki to 150 tys. zł.

Uruchomienie nowej pożyczki to efekt współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest dysponentem pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego, oraz Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza tymi środkami. Do tej pory pożyczki unijne w regionie ułatwiały rozwój firm, wspierały inwestycje oraz przyczyniały się do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw. Dziś, dzięki nowej pożyczce płynnościowej, mogą sfinansować także bieżące wydatki firm i ochronić miejsca pracy w regionie. Co ważne, unijne finansowanie obrotowe jest już dostępne – przedsiębiorcy mogą już składać wnioski pożyczkowe.

Ochrona miejsc pracy i troska o przetrwanie pomorskich firm była priorytetem samorządu od pierwszych dni kryzysu. Dlatego jako Zarząd Województwa podjęliśmy decyzję, by złagodzić zasady korzystania z pieniędzy unijnych dla przedsiębiorców i umożliwić im dostęp do finansowania obrotowego. To pieniądze na pokrycie codziennej działalności firm, których dziś najbardziej brakuje. Dzięki dobrej współpracy z BGK szybko wypracowaliśmy nowe zasady dystrybucji środków i uruchomiliśmy zupełnie nowy produkt, jakim są pożyczki płynnościowe – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pożyczka dla firm - wsparcie BGK

Pożyczka płynnościowa jest elementem pomorskiego pakietu antykryzysowego. Uzupełnia także dostępną w całym kraju rządową tarczę antykryzysową.

– Jednym z zadań Banku Gospodarstwa Krajowego w czasie kryzysu jest zapewnienie firmom z każdej części kraju takiego wsparcia, by mogły jak najszybciej wrócić do dobrej kondycji finansowej. Województwo pomorskie jest w szczególnej sytuacji – wiele firm działa w branży turystycznej, a ta mocno ucierpiała w wyniku zamrożenia gospodarki. Razem z Zarządem Województwa wypracowaliśmy zasady, dzięki którym środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 mogą skuteczniej pomóc przedsiębiorcom w regionie. Dzięki determinacji samorządu te pieniądze uratują dziesiątki firm i setki miejsc pracy – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Co można sfinansować dzięki pożyczce płynnościowej?

 • Wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US),
 • Opłaty za czynsz lub najem lokalu
 • Zakup potrzebnego towaru
 • Spłatę zobowiązań handlowych
 • Wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działań firmy i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
 • Bieżące raty pożyczek, kredytów lub leasingu, które nie pochodzą ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej, lub zagranicznej.

Płynnościowa pożyczka dla firm - Pieniądze na preferencyjnych warunkach

Pożyczkobiorcy mogą liczyć na korzystne warunki spłaty zobowiązania:

 • długi czas spłaty pożyczki – do 5 lat,
 • możliwość kilkukrotnego skorzystania zawieszenia spłaty rat (pod warunkiem, że łączny czas „wakacji kredytowych” nie przekroczy 12 miesięcy),
 • preferencyjne oprocentowanie,
 • brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki.

Płynnościowa pożyczka dla firm - Gdzie zgłosić się po wsparcie?

Wnioski można składać w działających w województwie pomorskim w instytucjach finansujących, współpracujących z BGK. Są to:

 • Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. (w przypadku MŚP prowadzących działalność oraz posiadającym siedzibę na terenie obejmującym powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski, m. Gdynia, m. Słupsk, m. Sopot)
 • Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. (w przypadku MŚP prowadzących działalność oraz posiadającym siedzibę na terenie obejmującym województwo pomorskie z wyłączeniem: m. Gdynia i m. Sopot)

Szczegółowe informacje o wsparciu dla przedsiębiorców:

Dodaj ogłoszenie