Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie katastrofy w TV. A w nich m.in. zatonięcie promu Heweliusz. Tymi tragediami żyła cała Polska!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Prom Jan Heweliusz
Prom Jan Heweliusz Archiwum
Polska historia pełna jest zagadkowych i do dzisiaj niewyjaśnionych katastrof. W wielu z nich życie straciły dziesiątki osób. Co ciekawe, ich przyczyny nigdy nie zostały w pełni ustalone. Niektóre z tajemniczych wydarzeń działy się na Pomorzu. Zatonięcie promu Heweliusz czy wypadek autobusu w gdańskich Kokoszkach – to m.in. te sprawy znajdą się ponownie pod lupą. Analizę tych tragicznych zdarzeń będziemy mieli szansę obejrzeć i wysłuchać w programie „Największe polskie katastrofy”, którego emisja rozpocznie się już 19 października na antenie Discovery Channel. To właśnie dzięki temu programowi na światło dzienne wyjdą nowe dowody, świadkowie czy opinie eksperckie. Czy tym tragediom można było zapobiec?

Pomorskie katastrofy na antenie Discovery Channel

W ramach sześcioodcinkowej serii reportaży widzowie będą mieli okazję zapoznać się m.in. z historią i przebiegiem zatonięcia promu Heweliusz. Katastrofa miała miejsce 13 stycznia 1993 roku.

Po dzień dzisiejszy przyczyny tej katastrofy zostały owiane tajemnicą. Czy nowy dokument Discovery Channel odsłoni nam wszystkie karty kulis wydarzeń?

Tragedia na Bałtyku, czyli zatonięcie promu Heweliusz

Przed północą 13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął w kolejny rejs ze Świnoujścia do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się 64 osoby. Ze względu na awarię furty rufowe,j prom miał opóźnienie, które starano się nadrobić. Niestety w nocy rozpętał się silny sztorm, w wyniku którego prom zatonął. Z całej załogi pokładu udało się uratować jedynie kilka osób – reszta pasażerów utonęła w lodowatych odmętach morskich.

13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się sześćdziesiąt
13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się sześćdziesiąt cztery osoby. Ze względu na awarię furty rufowej, prom miał opóźnienie, które załoga starała się nadrobić. Niestety, w nocy na Bałtyku rozszalał się niespotykanie silny sztorm. W jego wyniku Heweliusz zatonął, a z całej załogi udało się uratować tylko kilka osób. Pasażerowie zginęli w lodowatych falach morskich. Źródło: materiały prasowe

Odcinek przedstawiający historię tego wydarzenia zapoczątkuje emisję serii reportaży. W premierowym odcinku nieliczni ocalali z załogi zrelacjonują kulisy rzeczywistych wydarzeń z nocy z 13 na 14 stycznia 1993 roku. O opinię zapytano także ekspertów – kapitanów żeglugi morskiej – którzy przeanalizują konstrukcję promu i jego awaryjność. W odcinku tym wypowiedzą się także piloci – to właśnie oni ujawnią prawdę o przebiegu dramatycznej akcji ratunkowej.

Prom Jan Heweliusz

Pomorskie katastrofy w TV. A w nich m.in. zatonięcie promu H...

W odcinku wykorzystano materiały archiwalne Telewizji Polskiej oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.

„Największe polskie katastrofy”. Nowa seria filmów dokumentalnych na antenie Discovery Channel

Discovery Channel postanowiło wyemitować serię filmów dokumentalnych „Największe polskie katastrofy”, w których pod lupę ponownie wzięto najgłośniejsze i najbardziej tajemnicze katastrofy minionych lat. Mowa o „Największych polskich katastrofach”, czyli zbiorze reportaży o przyczynach, ciągu i skutkach niewyjaśnionych wypadków w powojennej Polsce. Seria obejmuje 6 odcinków, przy czym każdy dotyczy innego wydarzenia. Dzięki produkcji Discovery Channel jeszcze raz będziemy mieli szansę przyjrzeć się najpopularniejszym tragediom w całej Polsce – w tym także na Pomorzu.

Pierwszy sezon „Największych polskich katastrof” składa się z sześciu odcinków, z których każdy poświęcony jest innemu wypadkowi. Na początku widzowie poznają historię promu Heweliusz, który 13 styczna 1993 roku zatonął po wyjściu z portu Świnoujście. Podaje się, że w katastrofie tej zginęło prawie 60 osób – zarówno pasażerów, jak i załogi.

Tydzień później stacja przedstawi przebieg pożaru rafinerii w Czechowicach z 1971 roku. 2 listopada widzowie będą mieli szansę zapoznać się z kulisami katastrofy lotniczej w lesie kabackim, w której to zginęły 183 osoby.

W ramach programu zostaną wyemitowane także historia dotycząca katastrofy kolejowej pod Szczekocinami z 2012 roku czy zawalenie się budynku w Katowicach na początku XXI wieku. Pierwszy sezon filmów dokumentalnych zamknie odcinek, w którym eksperci analizują przebieg wypadku autobusowego w Kokoszkach, w którym na miejscu zginęło ponad 30 osób.

„Największe polskie katastrofy”. Kiedy i gdzie oglądać?

Premierowy odcinek serii reportażowej „Największych polskich katastrof” będzie można oglądać już w poniedziałek, 19 października 2020 roku o godz. 21:00 na Discovery Channel. Nowe odcinki będą emitowane do 23 listopada włącznie.

Poniżej zamieszczamy harmonogram emisyjny poszczególnych odcinków:

  • 19.10.Zatonięcie promu Heweliusz
  • 26.10. – Pożar rafinerii w Czechowicach
  • 2.11. – Katastrofa lotnicza w lesie kabackim
  • 9.11. – Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami
  • 16.11. – Katastrofa budowlana w Katowicach
  • 23.11.Wypadek autobusu w Kokoszkach

ZOBACZ TAKŻE: Największe katastrofy na Pomorzu. Wydarzenia, które wstrząsnęły całym krajem [ZDJĘCIA]

Wybuch w wieżowcu w Gdańsku Do tragedii doszło 17 kwietnia 1995 roku o godzinie 5.50, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W wyniku katastrofy zginęły 22 osoby, a dwanaście zostało rannych. Eksplozja gazu poważnie uszkodziła budynek - zapadła się dolna kondygnacja, dwa piętra zostały wbite w ziemię. Czytaj więcej: Wybuch wieżowca w Gdańsku

Największe katastrofy na Pomorzu. Wydarzenia, które wstrząsn...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki