Pomorskie kąpieliska - ocena przedostatnia

  Pomorskie kąpieliska - ocena przedostatnia

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od Ustki po Piaski na Mierzei Wiślanej już powstają morskie kąpieliska. Białe flagi załopoczą nad kilkudziesięcioma strzeżonymi odcinkami plaż.
  Na wodach śródlądowych pomorski wojewódzki inspektor sanitarny zezwala na organizowanie kąpielisk w ponad 150 miejscach - nad rzekami, kanałami i jeziorami. Są też ograniczenia w urządzaniu kąpielisk, a nawet zdecydowane zakazy.

  Na pewno nie powstanie kąpielisko w rejonie ujęcia rzeki Kaczej w Gdyni - dowiadujemy się od Anny Obuchowskiej, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Powtórne badania próbek potwierdziły, że woda zawiera zbyt wiele bakterii i nie powinniśmy tam wchodzić do morza. Ponadto sanepid zakazuje organizowania kąpielsk przy ujściach rzek, potoków i kanałów do Bałtyku, po 50 m w okolicach mola w Brzeźnie i przy przystaniach rybackich. Nie będzie kąpielska także w pobliżu mola w Sopocie, ale o sytuacji w tym kurorcie decyduje administracja miasta.

  Na wodach śródlądowych sprawdzano stan wód w miejscach (blisko dwieście), w których tradycyjnie ludzie zażywają kąpieli. Akwenów niepewnych jest kilka i tam powtórnie pobrano próbki. Ich badanie potrwa około dwóch tygodni. Wyniki poznamy najpóźniej na początku lipca. Wtedy powiatowi inspektorzy sanitarni podejmą ostateczne decyzje dotyczące przydatności wody do kąpieli.

  Teraz zastrzeżenia budzi stan sanitarny kąpielisk w sześciu akwenach. Chodzi o kąpielisko w Raduni w Pruszczu Gdańskim, niezbyt czyste jest też jezioro Sowica w miejscowości Stańkowo w powiecie kwidzyńskim, a także pobliskie jezioro Orkusz, w miejscowości o tej samej nazwie. Jezioro Dzierzgońskie powtórnie badane jest w miejscowościach Julianowo i Rodowo Małe. Na ostateczną decyzję musimy poczekać również w przypadku stanu sanitarnego rzeki Linawy w miejscowości Mirówko przy szosie E-77, w powiecie Nowy Dwór Gd.

  Więcej informacji o stanie kąpielisk można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku: www.wsse.gda.pl
  Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przypomina, że nie należy się kąpać podczas zakwitów sinic, gdyż może to spowodować zagrożenie dla zdrowia. Sinice pojawiają się w gorące, słoneczne i bezwietrzne dni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo