MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie Forum Nasienne. Specjaliści radzili rolnikom, co uprawiać na Kaszubach, żeby otrzymywać jak największe zbiory

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pomorskie Forum Rolnicze to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat nowości odmianowych
Pomorskie Forum Rolnicze to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat nowości odmianowych Edyta Łosińska-Okoniewska
Nauka jest sprzymierzeńcem w osiąganiu jak najlepszych plonów, dlatego też rolnicy tak licznie wzięli udział w Pomorskim Forum Nasiennym, które zorganizowano w Lubaniu.

Producenci rolni z całego Pomorza przyjechali do Lubania, by wziąć udział w X Forum Nasiennym. Konferencja ta ma szczególne znaczenie dla rolników. To właśnie podczas niej mogą się dowiedzieć, co uprawiać i w jaki sposób nawozić, by otrzymać urodzajne plony.

Pomorskie Form Nasienne w Lubaniu

Kaszubskie ziemie to prawdziwe wyzwanie dla rolników. Niestety nie od dziś wiadomo, że słabej jakości gleby wymagają szczególnych zabiegów. Dlatego też tak ważne, by korzystać z pomocy nauki i nowoczesnych technologii, aby móc na nich gospodarować bez ponoszenia strat.

W Lubaniu rolnicy mogli liczyć przede wszystkim na porady ekspertów.

- Pomorskie Forum Nasienne to przede wszystkim wymiana informacji o nowościach na rynku nasion, wskazanie kierunków rozwoju na dany rok i doradztwo w zakresie optymalizacji, czyli nie przekraczania progów opłacalności w gospodarstwie - mówi Andrzej Dolny, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. - Rolnicy bardzo licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, co świadczy chociażby o tym, jak ważna jest wiedza w prowadzeniu gospodarstwa.

ZOBACZ TAKŻE: Sałata, marchewka, cebula odrosną z resztek. Czy wyhodujemy z nich całą roślinę? Mały ogródek warzywny na parapecie można robić cały rok

Współczesne rolnictwo to przede wszystkim współpraca na różnych płaszczyznach.

- Dzisiaj nie wystarczy już to, czego nauczyliśmy się od naszych ojców w zakresie uprawy ziemi - mówi Jan, rolnik z powiatu kościerskiego. - Nauka w dużej mierze przychodzi nam z pomocą. Musimy wiedzieć, które rośliny warto uprawiać na Kaszubach, a które lepiej sobie darować, żeby nie ponieść strat. Jakie nawozy użyć, żeby plony były obfite, a jednocześnie nie pochłonęły więcej pieniędzy niż udałoby się osiągnąć jakikolwiek zysk. To wszystko jest bardzo ważne i tu przychodzą nam z pomocą eksperci z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Lubaniu rolnicy mogą przekonać się, jak różne odmiany radzą sobie na kaszubskich glebach. To właśnie tu przygotowano poletka doświadczalne. Hodowla nowych odmian jest procesem ciągłym i dynamicznym, a trzeba dodać, że każdego roku rejestruje się wiele nowych odmian. Tym samym istnieje potrzeba weryfikowania ich wartości gospodarczej w warunkach klimatyczno-glebowych konkretnego województwa.

- Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe pozwala, aby rolnicy mogli dokonywać wyboru nie w oparciu o ulotki reklamowe, ale na podstawie obiektywnie wykonywanych doświadczeń - dodaje Andrzej Dolny, dyrektor PODR w Lubaniu. - To zdecydowanie ułatwia efektywniejsze wykorzystanie postępu biologicznego i umożliwia wykorzystanie czynnika odmianowego do poprawy rentowności gospodarstw rolnych i podniesienia jakości uzyskiwanych plonów.

Jak wynika z szacunków, dobór odpowiedniej odmiany do stanowiska oraz warunków klimatycznych istniejących w danym regionie może stanowić nawet 60 proc. w przyroście plonów.

Podczas Pomorskiego Forum Nasiennego specjaliści omawiali, na co warto zwrócić uwagę planując zasiewy i jak rośliny poradziły sobie zimą.

Choć podczas forum sporo uwagi kierowano na rośliny, to nie mogło zabraknąć również dyskusji na temat pieniędzy, a zatem zmian w systemie dopłat i programów rolnośrodowiskowych.

- Naszym celem jest, aby rolnicy otrzymali jak najwięcej pieniędzy - dodaje dyrektor PODR w Lubaniu. - Stąd też nasze doradztwo także i w tym zakresie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki