Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy już po raz 25. W niedzielę zlot gwiaździsty cyklistów w Sopocie z metropolii i dużej części regionu

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Blisko 230 km tras i kilka tys. uczestników, nawet z drugiego końca województwa – tak przez 25 edycji urósł od 7 km po Gdańsku Wielki Przejazd Rowerowy. Cykliści z Chojnic, by dotrzeć na finał w Sopocie ok. 13:00, będą musieli ruszyć w środku nocy o 2:30! W Trójmieście spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Wielkie święto rowerzystów w Trójmieście!

W niedzielę 4 czerwca 2023 uczestnicy jubileuszowej 25. edycji Pomorskiego Wielkiego Przejazdu Rowerowego w pięciu grupach wyruszą na blisko 230 km tras Pomorza, aby po kilku godzinach zjechać do parku Sopockie Błonia. Mimo tegorocznego spięcia organizatorów zjazdu z prezydentem Sopotu wielki finał odbędzie się właśnie tam.

Jak co roku po przejeździe finałowe spotkanie będzie okazją do rozmów o problemach mobilności rowerowej Pomorza, promocji użytkowania roweru jako środka komunikacji miejskiej ale przede wszystkim do wspólnej dobrej zabawy i rekreacji po wysiłku na trasie. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w imprezę użytkowników wszelkich mikrośrodków przemieszczania się: hulajnóg, rolek, wrotek, deskorolek czy longboardów. Zaproszone są też osoby na wózkach inwalidzkich. Niestety, tunelem pod Martwą Wisłą, ze względów bezpieczeństwa, przejadą tylko rowerzyści. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym, niektóre odcinki na czas przejazdu będą zamykane przez policję.

Udział w przejeździe tradycyjnie jest bezpłatny, należy po prostu zgłosić się na zbiórkę w jednym z punktów w którym startuje przejazd. Organzatorzy nie prowadzą dokładnych szacunków frekwencji, tak ja w ub. roku, można się spodziewać kilku tys. uczestników. Miejsca i godziny zbiórek oraz wyjazdów a także szczegółowa mapa tras zlotu gwiaździstego dostępne są na stronie internetowej jubileuszowego 25. WPR.

Przez Pomorze i aglomerację trójmiejską przejedzie w tym roku pięć grup rowerzystów:

  • Peleton Północny, startujący w Wejherowie i jadący przez Redę, Rumię i Gdynię, którego trasa pobiegnie m. in. fragmentem Estakady Kwiatkowskiego.
  • Peleton Gdański, który przejedzie trasą spod stadionu na Letnicy, tunelem pod Martwą Wisłą (podobnie jak rok temu, ten odcinek 25. WPR dostępny będzie wyłącznie dla rowerzystów, pozostałe odcinki będą dostępne także dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób na wózkach) a dalej przez Stogi i Przeróbkę do Śródmieścia Gdańska (gdzie połączy się w ruchu z Peletonami: Południowym oraz Zachodnim) aby skierować się w stronę Wrzeszcza, gdzie dołączą do nie go dwa wrzeszczańskie peletony. Następnie połączona grupa skieruje się do granicy z Sopotem,
  • Peleton Chojnicki, który ze starego rynku w Chojnicach, jest ekstremalny. Żeby pokonać najdłuższą „szprychę” gwiaździstego zlotu, uczestnicy wyruszą już o 2:30 nad ranem, aby dojechać do Starogardu Gdańskiego na ok. 7 rano i połączyć się z tamtejszym peletonem,
  • Peleton Południowy (Starogardzki/Tczewski) jadący ze Starogardu Gd. przez Tczew, Pszczółki i Pruszcz Gdański do Śródmieścia Gdańska,
  • Peleton Zachodni (Kartuski), w którym pojadą rowerzyści z Kartuz, Żukowa, Banina oraz Kokoszek do Śródmieścia Gdańska.

Połączone grupy: południowa, zachodnia i gdańska przejadą trasą wiodącą przez al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa, aby u wjazdu w Drogę Zieloną na granicy Sopotu i Gdańska spotkać się z rowerzystami jadącymi w grupie północnej. To najbardziej widowiskowa część przejazdu, jednak również powodująca największe utrudnienia dla zmotoryzowanych. Te spodziewane są między 13:00 a 14:00 i mogą wtedy spowodować paraliż komunikacyjny Trójmiasta. Drogą Zieloną, a następnie ulicami Łokietka i Polną, wszystkie peletony wspólnie zjadą na Sopockie Błonia.

Trasa WPR w tym roku obejmie 11 miast: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański, Tczew oraz Chojnice. Do czterech peletonów 25. WPR dołączą także grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork i Kościerzyna.

Wielki Przejazd Rowerowy został zorganizowany po raz pierwszy w 1997 roku przez Michała Błauta i Rogera Jackowskiego – aktywistów miejskich znanych obecnie m. in. z inicjatywy Rowerowa Metropolia. Pierwsza trasa WPR biegła spod lokalu „Cristal” we Wrzeszczu na głównomiejski Długi Targ. W przejeździe uczestniczyło wtedy ok. 70 osób. Już w następnym roku rowerzystów było blisko tysiąc. Impreza odbywa się co roku, z dwuletnią przerwą pandemiczną w latach 2020-21. Od początku przejazd (podobnie, jak comiesięczna Warszawska Masa Krytyczna) miał na celu wywarcie nacisku na włodarzy Trójmiasta w celu rozwoju infrastruktury rowerowej w metropolii i przyłączających się przez lata do przejazdu kolejnych regionach. Aktywiści Rowerowej Metropolii stali się cenionymi ekspertami w tej dziedzinie, znanymi z krytycznych ocen rozwoju sieci dróg rowerowych w Trójmieście i założeń systemu roweru aglomeracyjnego „Mevo”. Obecny 25. jubileuszowy przejazd współorganizują z Rowerową Metropolią m. in. analogiczne organizacje ze Starogardu, Wejherowa, Chojnic, Gdyni i Kaszub.

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki