Pomorski sanepid odpowiada: Nie mamy podstaw prawnych do karania za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczek

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przemyslaw Swiderski
Tak twierdzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni i rozkłada ręce, jej pracownicy w odpowiedzi na pytania mieszkańców Gdyni przyznają, że nie mogą nakładać kar administracyjnych za brak maseczek.

Po sieci od kilku dni krąży korespondencja, w której pracownicy PSSE w Gdyni potwierdzają to, na co od miesięcy uwagę zwraca m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, że nakładanie kar administracyjnych na obywateli bez maseczki przez sanepid nie ma podstaw prawnych.

Podobne zdanie ma Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, do którego zgłosiliśmy się po opinię. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że oczywiście organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadaje się uprawnienia do nakładania kar pieniężnych np. za nieprzestrzeganie kwarantanny. Jednak nie ma nigdzie mowy o karach pieniężnych za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczek.

- Nakaz noszenia maseczek nie stanowi przepisu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Tym samym organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mają umocowania prawnego do nakładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek - mówi nam Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Identycznie jest w przypadku nakładania mandatów karnych z tytułu naruszenia nakazu noszenia maseczek, jak słyszymy w WSSE w Gdańsku, do tego również organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mają podstaw prawnych.

- W związku z powyższym stanem prawnym organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają jedynie możliwość monitorowania stanu przestrzegania przez obywateli nakazu noszenia maseczek i zgłaszania organom ścigania miejsc, które powinny być szczególnie objęte patrolowaniem przez policję - służba ta posiada umocowanie prawne do nakładania mandatów karnych – zaznacza Anna Obuchowska.

Mandatem możemy być ukarani przez policję

Pamiętajmy i to podkreśla też WSSE w Gdańsku, stan epidemii w Polsce nie został odwołany, dlatego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, polegających przede wszystkim na zachowaniu dystansu społecznego, stosowaniu maseczek ochronnych w pomieszczeniach oraz przestrzeganiu higieny rąk. Nawet jeżeli przy nieprzestrzeganiu takiego nakazu nie możemy być ukarani przez sanepid, to przez miejską policję jak najbardziej. Stróże prawa mogą ukarać niestosującą się do obowiązku zakrywania ust i nosa osobę mandatem, nawet do 500 zł.

- Gdyńscy policjanci od początku trwania pandemii prowadzą działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się choroby Covid-19 - mówi nam mł. asp. Jolanta Grunert, p.o. oficera prasowego Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni. - Akcje prowadzone są w środkach komunikacji miejskiej, w centrach handlowych, lokalach gastronomicznych i dyskotekach. Mundurowi każdego dnia zwracają uwagę na mieszkańców czy wywiązują się z obowiązku noszenia maseczek ochronnych oraz czy zachowują odpowiednią odległość między sobą. Funkcjonariusze widząc, że ktoś nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa, mogą taką osobę pouczyć, skierować wniosek do sądu lub ukarać mandatem do 500 zł. Policjanci mogą też skierować wniosek do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej np. w przypadku, gdy ktoś nie stosuje się do kwarantanny.

Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania ust i nosa ciągle obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, miejscach ogólnodostępnych oraz powinny go przestrzegać również osoby wykonujące czynności zawodowe w obiektach lub placówkach handlowych lub usługowych

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A jaka podstawa prawna wystawienia mandatu przez policję ? Bo set 54 KW nie może być zastosowany. Bo nakaz noszenia maseczek jest zawarty w rozporządzeniu art 54 KW stanowi że Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych,

podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Więc skoro z mocy ustawy to nie może być stosowany do rozporządzenia. Zresztą Sąd w Gdańsku wszystkie sprawy o ukaranie umarza l. Określajcie się w koncu. Bo i sanepid i policja bazują na tym samym przepisie o pandemii.

Dodaj ogłoszenie