Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 - oto laureaci [zdjęcia]

Maja Czech
Maja Czech
Perspektywy to miesięcznik edukacyjny dla młodzieży. Znany jest przede wszystkim z opracowywania rankingów szkół średnich, zawodowych i wyższych. W poniedziałek 21 marca 2022 r. nagrodzono najlepsze szkoły średnie w województwie pomorskim.

Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej

Gala odbyła w budynku Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej, która jest oficjalnym partnerem i organizatorem wydarzenia. Odbyło się ono równolegle z Dniami Otwartymi uczelni, podczas których uczniowie wszystkich szkół średnich mogli dowiedzieć się więcej o studiach na Politechnice.

Pod Gmachem Głównym Politechniki powstało "Miasteczko PG", gdzie nastolatkowie mieli szansę zadać pytania studentom z poszczególnych wydziałów.

Podczas takiej imprezy, maturzyści mogą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Mogą też dowiedzieć się więcej o samym procesie rekrutacji, programie studiów, kołach naukowych i perspektywie zatrudnienia po ukończeniu danego kierunku.

Chętni uczestnicy mogli wziąć też udział w wycieczkach historycznych po kampusie, podczas których przewodnik opowiadał o architekturze i historii powstania poszczególnych wydziałów.

Pomorski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022

Podczas gdy przyszli kandydaci na studia zwiedzali kampus PG, w Sali Konferencyjnej budynku Hydromechaniki rozpoczęła się gala rozdania nagród "Perspektyw". Uhonorowano na niej 10 najlepszych liceów oraz 10 najlepszych techników z całego województwa.

W sali spotkali się nie tylko dyrektorowie i uczniowie uhonorowanych szkół, ale również rektor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Wilde, członek Zarządu Województwa Józef Sarnowski oraz w imieniu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha - Ireneusz Szweda.

Podczas tak ważnego dla pomorskiej edukacji wydarzenia, nie pominięto również kwestii związanych z wojną trwającą w Ukrainie.
W swojej przemowie, rektor Wilde zwrócił się do studentów pochodzących z Ukrainy słowami:

Pragnę was zapewnić, że na Politechnice Gdańskiej znajdziecie nie tylko bezpieczną przystań, ale także możliwość rozwoju swoich talentów. Chcemy pomóc wam w odbudowie waszego kraju m.in. wyposażając was w wiedzę i umiejętności, które będą do tego potrzebne.

Józef Sarnowski również zaznaczył istotną rolę, jaką spełnia Politechnika, ponieważ jak mówi:

Elektrownia jądrowa ruszy prędzej czy później. Absolwenci Politechniki Gdańskiej będą nam wtedy bardzo potrzebni.

Złożył też podziękowania władzom uczelni za wsparcie uchodźców wojennych w ostatnim czasie.

Pomorski Ranking Szkół Średnich Perspektyw 2022 - wyniki

Nagrodą uhonorowano 10 najlepszych pomorskich liceów:

  • 10. XX LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku
  • 9. Katolickie LO im. Jana Pawła II w Gdyni
  • 8. X LO im. Gdyńskich Nauczycieli II WŚ w Gdyni
  • 7. III LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
  • 6. I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
  • 5. II LO im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku
  • 4. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
  • 3. Gdańskie Liceum Autonomiczne
  • 2. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
  • 1. III LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Nagrodę za najlepsze technika otrzymały:

  • 10.Technikum Budowy Okrętów w Gdyni
  • 9.Technikum nr 1 im. Boh. Załogi ORP "Orzeł" w Wejherowie
  • 8.Technikum nr 2 (ZSE-U im. St. Staszica) w Bytowie
  • 7.Technikum Hotelarskie w Gdyni
  • 6.Technikum Teb Edukacja w Gdańsku
  • 5.Technikum nr 2 (ZSZiO) w Kartuzach
  • 4.Technikum nr 8 (CKZiU nr 2) w Gdańsku
  • 3.Technikum nr 4 im. Obr. Poczty Polskiej w Gdańsku w Gdańsku
  • 2.Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku
  • 1.Technikum (ZSI) w Słupsku

Nagrody i pamiątki odebrali dyrektorowie szkół. Swoje gratulacje złożył im prezes Fundacji "Perspektywy" Waldemar Siwiński.

Laureaci Pomorskie Rankingu Perspektyw 2022

Dyrektor zwycięskiego III LO w Gdyni Wiesław Kosakowski, podzielił się z zebranymi swoją wizją edukacji na miarę XXI wieku.

Ranking bierze pod uwagę m.in egzamin maturalny - egzamin dojrzałości. Tak się składa, że od 24 lutego ten aspekt staje się niezwykle istotny i trwale wpisuje się w nową rzeczywistość - mówi Kosakowski - tegoroczni maturzyści rozpoczęli wyjątkowy egzamin z człowieczeństwa. To jest piękne i za to właśnie wszystkim uczniom dziękuję.

Wiesław Kosakowski dodał, że obecną sytuację można nazwać przyspieszoną lekcją geografii politycznej. Zaznaczył, jak ważne jest to, aby wyciągnąć odpowiednią naukę i wnioski z obecnej sytuacji.

Ponad wszystkim jednak, ma dziś miejsce nieplanowana edukacja medialna - dodaje - media zarządzane przez złoczyńców, nikczemników i podłych ludzi mogą doprowadzić do wielkiej tragedii.

Dyrektor odniósł się także to systemu organizacji egzaminów w Polsce - zarówno maturalnych jak i egzaminów ósmoklasisty. Sugeruje, że nie są one zaprojektowane na miarę XXI wieku. Polegają przede wszystkim na odtwarzaniu i przetwarzaniu zastanej wiedzy. Według Kosakowskiego, formułę należałoby zmienić na egzamin z realnego rozwiązywania problemów w oparciu o zdobytą wiedzę.

Nauczysz się tylko przez działanie. Mam tu na myśli projekty naukowe. Marzy mi się, aby w przyszłości na egzaminie z matematyki rozwiązywało się problem, zamiast powielania tego, co ktoś wymyślił. Dzieciaki są z natury twórcze i kreatywne, to powinno być rozwijane.

Wiesław Kosakowski - Matura 2022

Uczniowie zwycięskiego III LO osiągają jedne z najlepszych wyników maturalnych w Polsce. Zdaniem Dyrektora Kosakowskiego, młodzież jest o wiele bardziej dojrzała, niż się wydaje:

W naszym kraju egzamin maturalny jest swego rodzaju przepustką do dalszej edukacji. Uczniowie doskonale o tym wiedzą i jeżeli ktoś chce się dostać na dobrą uczelnię w kraju lub za granicą - zadba o jak najwyższy wynik na maturze.

Odniósł się on też do swoich słów o istocie aktywnego działania i praktyki w edukacji:

Nasi uczniowie angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Takie, które skutkują stworzeniem czegoś nowego. To może być konkretna rzecz, idea, system informatyczny - mówi Kosakowski - oni mogą się mylić - ja wręcz żądam tego, aby się mylili. Uczniowie w szkole średniej uczą się przede wszystkim siebie, szukają swojej drogi, odkrywają swoje talenty - a każdy jakiś ma. Nie ma dzieci niezdolnych, a podstawowym zadaniem nauczyciela jest to, aby w każdym znaleźć ten talent i pomóc młodym ludziom je rozwijać.

Na koniec zaznaczył, że polska szkoła przyszłości powinna stać się "szkołą pytań" - bo przecież nie ma głupich pytań.

Politechnika Gdańska - sadzenie drzew

Na sam koniec uroczystości, zarząd Politechniki Gdańskiej ogłosił rozpoczęcie nowej corocznej tradycji. Dyrektorowie i uczniowie nagrodzonych szkół średnich zasadzają drzewa pod Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej.
Rektor Wilde zwrócił się do przyszłych kandydatów na studia:

Będziemy dbać o was tak, jak dbamy o te drzewa, które zasadzimy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki