Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Ośrodek Kompetencji. W praktyce sprawdzają zdolności bezrobotnych

Kazimierz Netka
Kazimierz Netka
Ma służyć pomocą osobom poszukującym zatrudnienia, szczególnie niepełnosprawnym, powyżej 50 roku życia czy długotrwale bezrobotnym. Czerpie przy tym z bogatych doświadczeń Szwedów. Tak funkcjonuje Pomorski Ośrodek Kompetencji, znajdujący się przy ul. Piwnej w Gdańsku. To pomysł unikatowy na skalę kraju. Osoby, które zostaną skierowane do tego ośrodka, poznają swe mocne strony, dowiedzą się w czym są najbardziej utalentowani, co muszą zrobić, by wykorzystać swe zdolności.

Wyszukiwanie tych zalet odbywa się poprzez praktyczne działania - zupełnie inaczej niż do tej pory. Teraz bowiem w pomaganiu bezrobotnym znalezienia zajęcia stosowane są standardowe metody: testów psychologicznych, analiz życia zawodowego klienta, pogłębionego wywiadu. Wyniki potwierdzonych testów opierają się w dużej mierze na deklaracjach osób badanych.

- Pomorski Ośrodek Kompetencji (POK) jest pierwszym w Polsce tego typu ośrodkiem specjalnie dostosowanym do badania kompetencji i umiejętności praktycznych oraz możliwości fizycznych osób bezrobotnych - poinformowali podczas oficjalnego otarcia tego środka, Wiesław Byczkowski - wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Tadeusz Adamejtis, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Gdańsku.

POK zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów: psychologów i fizjoterapeutów. Zdolności osób kierowanych tu przez doradców zawodowych w powiatowych urzędach pracy, analizowane są m.in. przy wykorzystaniu kilkudziesięciu próbek pracy, w które wyposażony jest ośrodek - wynika z informacji, które przekazał nam Wojciech Józef Konkel, kierownik Wydziału Programów Rynku Pracy i Projektów Własnych WUP w Gdańsku.

Prowadzenie sekretariatu, własnej firmy, opiekowanie się osobą starszą, animator w domu kultury - to niektóre z tych próbek pracy. Podczas realizowania zadań zlecanych badanym w POK osobom, oceniane są przez specjalistów kompetencje psychologiczne bezrobotnych, sprawdzane ich możliwości fizyczne. Uczestnicy zajęć w POK poznają techniki prawidłowego wykonywania zadań np. w pozycjach: stojącej, siedzącej czy pracy wymagającej przemieszczania ciężkich obiektów.

Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej, obecny na uroczystości otwarcia POK, zapewnił, że jeżeli funkcjonowanie tej placówki sprawdzą się w Gdańsku, dadzą dobre efekty, to podobne ośrodki zostaną założone w innych województwach.

Działania POK bardzo podobały się Agnieszce Kloskowskiej-Dudzińskiej zastępcy prezesa PFRON.

- Osoby niepełnosprawne maja generalnie złe doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy - powiedziała prezes Agnieszka Kloskowska-Dudzińska. - Najczęściej są wykluczeni; zwłaszcza gdy do niepełnosprawności dochodzi starszy wiek i pogarszający się stan zdrowia. Badanie potencjału niepełnosprawnych, wskazanie im możliwości, mocnych stron, uzdolnień w najmniej oczekiwanych obszarach, sprawia że oni sami zaczynają postrzegać siebie jako osoby kompetentne. Pomorska inicjatywa wykorzystania szwedzkich doświadczeń to dobry pomysł - oceniła pani prezes i warto zakres badań niepełnosprawnych w POK jeszcze rozszerzyć.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki