Pomorski biznes tworzy klaster „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

MT
123RF
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza wraz z przedstawicielami ogólnopolskich firm powołuje klaster pod nazwą „Grupa Bezpieczny Bałtyk”. Jego celem będzie działalność na rzecz ekologii Morza Bałtyckiego poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań.

Klaster zainauguruje działalność w piątek 7 lutego. W Bałtyckim Porcie Nowych technologii w Gdyni zostanie uroczyście podpisane porozumienie o założeniu kastra. Firmy zaangażowane w inicjatywę wymienią się uwagami i pomysłami działań dla przyszłości Bałtyku. Omówione zostaną dalsze aktywności Kastra “Grupa Bezpieczny Bałtyk”. Zaproszeni eksperci skupią się również na koncepcji długofalowego rozwoju Województwa Pomorskiego poprzez rozwój Inteligentnych Specjalizacji Pomorza.

RIGP zaznacza, że jest tylko koordynatorem, a klaster jest oddolną inicjatywą środowiska biznesowego.

Bałtyk to obecnie jeden z najbardziej zatłoczonych akwenów transportowych, akwenów gdzie działa branża rybołówstwa i wydobywcza. To także morze z ogromna liczbą niebezpiecznych pozostałości po II Wojnie Światowej. Tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano 100 wraków okrętów. Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim zalega nawet 100 tys. ton amunicji i broni chemicznej. Część znajduje się na dnie w rejonie Głębi Gdańskiej. Jak argumentują inicjatorzy powołania klastra, przyszłość Bałtyku zależy zatem od naszego błyskawicznego działania i skutecznej utylizacji zagrożeń.

Pod egidą klastra „Grupa Bezpieczny Bałtyk” będą prowadzone i wdrażane projekty badawczo - rozwojowe oraz wspólne inwestycje. Członkowie klastra będą współpracować ze sobą, m. in. na polu wymiany informacji, budowy wspólnych powiązań gospodarczych, usług i technologii. Jednym z celów jest szeroka kooperacja z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i sieciami klastrowymi, a także prowadzenie działań edukacyjnych i promocyjnych.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Klaster stawia sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa morzu, poprzez eliminację zagrożeń chemicznych i powojennych, znajdujących się na dnie. Będzie to możliwe dzięki prowadzonym w Grupie pracom B+R nad nowoczesnymi technologiami podwodnymi i metodami bezpiecznego wydobycia oraz utylizacji niewybuchów i broni chemicznej

- Najbardziej efektywną formą współpracy nauki i gospodarki w regionie Morza Bałtyckiego są klastry naukowo-przemysłowe oraz projekty transnarodowe, w których uczestniczą przedstawiciele przemysłu, samorządów gospodarczych, uczelni i instytutów badawczych oraz samorządów regionalnych. Współdziałanie tych instytucji przyczyniło się do synergii nauki i praktyki gospodarczej w regionie Morza Bałtyckiego- wyjaśnia Sławomir Halbryt, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Pod koniec roku 2019, RIGP została liderem inteligentnych specjalizacji, najbardziej przyszłościowych dla regionu obszarów gospodarki.

- Izba, będąc Instytucją Otoczenia Biznesu, od zawsze uważnie obserwuje działania zmierzające do tworzenia mechanizmów współpracy, kooperacji i wymiany kontaktów. Dostrzegamy zatem możliwości oraz wyzwania, jakie stoją przed nami wszystkimi i województwem pomorskim, w sprawnym „liderowaniu” Specjalizacjami, tak by odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorstw, rynku i otoczenia gospodarczego oraz społecznego - Adam Protasiuk, wiceprezes RIGP.

“Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za stan morza i zachowanie unikalnego bałtyckiego ekosystemu dla przyszłych pokoleń. Ta odpowiedzialność spoczywa nie tylko na rządach, na przedsiębiorcach, firmach logistycznych czy rybakach, bezpośrednio korzystających z bogatych zasobów Bałtyku, lecz także na nas samych” - podsumowuje Łukasz Porzuczek z Grupy GeoFusion.

Klaster jest kolejną inicjatywą klastrową RIGP. W roku 2017 powstał Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, który zrzesza liderów technologii zeroemisyjnych.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie