Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski "bilet metropolitalny" Fala z 90 mln złotych unijnego dofinansowania

MP
Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać” bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej.
Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać” bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. mat. archiwalne
Tworzony przez samorządową spółkę Innobaltica system płacenia za przejazdy komunikacją publiczną na Pomorzu o nazwie „Fala”, zyskał właśnie ogromne unijne dofinansowanie. Z jego udogodnień pasażerowie mają w pełni korzystać od 2021 roku.

Całkowita wartość utworzenia informatycznego systemu "Fala" to 106,5 mln zł. Przyznane właśnie przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych dofinansowanie pokrywa ok. 85 proc. tej kwoty.

CZYTAJ TAKŻE: Fala - taką nazwę nosi od dziś powstający system pomorskiego biletu metropolitalnego

Przypominamy, że Fala nie jest biletem metropolitalnym w powszechnym rozumieniu tego sformułowania. System będzie cyfrową „portmonetką”, która umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników (w tym komunikacji miejskiej, regionalnej kolei czy rowerów Mevo), bez znajomości cen biletów. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Ważnym elementem "Fali" będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych, czy z określonym czasem na przesiadki. Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będą w planerze aktualizowane na bieżąco.

Fala - taką nazwę nosi od dziś powstający system pomorskiego...

To kolejny krok do stworzenia biletu "Fala". Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Dzięki 90 mln zł. dofinansowania z POIŚ powstanie cały system.

Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej. Przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna. - dodaje marszałek.

Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać” bilety. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR. Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta.

– Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne papierowe bilety – wyjaśnia odpowiedzialny za sprawy transportowe wicemarszałek Ryszard Świlski. Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki