Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski Barometr Zawodowy. Na jakich fachowców jest zapotrzebowanie na rynku pracy?

Kazimierz Netka
Od spawacza pracodawcy oczekują m.in. dokumentów potwierdzających uprawnienia spawalnicze, znajomości i umiejętności czytania rysunku technicznego,umiejętności szybkiego uczenia się i znajomości języków obcych.
Od spawacza pracodawcy oczekują m.in. dokumentów potwierdzających uprawnienia spawalnicze, znajomości i umiejętności czytania rysunku technicznego,umiejętności szybkiego uczenia się i znajomości języków obcych. Kazimierz Netka
W województwie pomorskim przeprowadzono jedno z najdokładniejszych w Polsce, badanie rynku pracy. Dzięki niemu wiemy, na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie na pomorskim rynku pracy.

Spawacz, programista, żołnierz, pielęgniarka - to jedne z piętnastu najbardziej potrzebnych zawodów nad Zatoką Gdańską. Tak wynika z raportu powstałego w wyniku realizacji unijnego projektu pt. "Pomorski Barometr Zawodowy. Diagnozowanie zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności na regionalnym rynku pracy województwa pomorskiego". Badanie na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku przeprowadziła firma badawcza PSDB z Warszawy. Miało ono na celu określenie potrzeb kadrowych pomorskich pracodawców.

- Chcemy pokazywać zawody deficytowe i nadwyżkowe - mówi Tomasz Robaczewski, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Ma to służyć między innymi edukacji zawodowej, umożliwiać szkołom dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy. Pragniemy też pomagać doradcom zawodowym.

O tym, jak bardzo niedopasowane są studia do potrzeb rynku pracy, może świadczyć stopa bezrobocia. W przedziale do 30 roku życia wynosi ona dla osób z wykształceniem wyższym aż blisko 10 procent. Wśród Pomorzan w grupie wiekowej 31 - 64 z wykształceniem wyższym stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,7 procenta.

Jeżeli chodzi o osoby z wykształceniem średnim zawodowym, te rozbieżności też są duże. 17 procent to stopa bezrobocia wśród młodych, a 5,5 procent - wśród mieszkańców naszego województwa w wieku 31 - 64 lata. Ogółem, wśród młodych bezrobocie sięga 15 procent, a w grupie starszych - 7,2 procent. oczywiście można powiedzieć, że starsi wcześniej zajęli stanowiska pracy więc ci, którzy teraz kończą uczelnie, nie mają już szans - wynika z informacji, które przedstawiła Gabriela Grotkowska, pracownik naukowy, współautorka raportu "Pomorski barometr zawodowy".

Z badań wynika, że zawody, na które jest największe zapotrzebowanie, a które jednocześnie są najbardziej deficytowe w Pomorskiem, to: spawacze,programiści aplikacji, przedstawiciele handlowi.

Niedopasowania kwalifikacyjne w pewnej mierze świadczy o szybkości rozwoju gospodarczego - stwierdza Gabriela Grotkowska. - Nawet przy doskonałym działaniu systemu edukacyjnego i systemu informacji o rynku pracy, gospodarka będzie doświadczać niedopasowania popytu i podaży pracy.

Skala niedopasowania jest większa, gdy system kształcenia funkcjonuje w oderwaniu od sytuacji na rynku pracy.

W jakim więc kierunkach młodzi ludzie powinni się kształcić? Z Pomorskiego Obserwatorium Zawodowego wynika, że kluczowymi branżami dla pomorskiego rynku pracy będą: przetwórstwo przemysłowe, informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki