Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorska Służba Celno-Skarbowa przekazała Ukraińcom zajętą podczas próby przemytu odzież. Jakie są metody wyłapywania kontrabandy?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
7 marca br. w Gdańsku odbył się briefing prasowy Wojewody Pomorskiego i Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni dotyczący przekazania na cele humanitarne odzieży oraz innych towarów o wartości 2,3 miliona złotych zajętych przez funkcjonariuszy pomorskiej Służby Celno-Skarbowej. Na konferencji pojawili się również II Wicewojewoda Pomorski, Aleksander Jankowski, oraz z-ca Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, nadkom. Rafał Szramka.

Rzeczy, które zostały przeznaczone na pomoc Ukraińcom znajdującym się w środku wojny, zostały zajęte podczas prób przemytu przez pomorską Służbę Celno-Skarbową.

Wiemy, jak trudna sytuacja jest na Ukrainie. Wiemy, że w tej chwili naszą wielką troską jest przyjmowanie setek tysięcy uciekinierów z Ukrainy i zajęcie się nimi jest priorytetem, ale oprócz tego płynie wielka pomoc humanitarna - mówił Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich.

Wojewoda podkreślił, że dzięki świetnej współpracy z Krajową Administracją Skarbową można było przekazać towary, które zostały zajęte.

Tam jest m.in. 300 tys. szt. bielizny, 4 tys. szt. pościeli oraz odzież termiczna. To jest duży transport - blisko 200 europalet. Wszystkie rzeczy są nowe. - dodał Wojewoda Pomorski. - Ta pomoc zostanie przekazana władzom ukraińskim. Wszystkie towary, które są w naszych magazynach i które możemy wysłać na Ukrainę, wysyłamy najszybciej, jak to jest możliwe.

Służba Celno-Skarbowa od początku wojny pomaga uchodźcom z Ukrainy zaraz przy samej granicy. Ponadto we wszystkich jednostkach trwają zbiórki odzieży, materiałów i pieniędzy, które systematycznie przekazywane są na potrzebujących.

- Oprócz prowadzonych zbiórek, często oddolnie organizowanych przez funkcjonariuszy i pracowników, postanowiliśmy pomóc w sposób bardziej zorganizowany - powiedział Naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni insp. Maciej Siniarski. - Dokonaliśmy przeglądu tego, co znajduje się w naszych magazynach depozytowych oraz co zatrzymaliśmy jako towary przemycane i dzisiaj jesteśmy świadkami przekazywania kolejnej partii odzieży. Wartość tego towaru to kilka milionów złotych.

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni zaznaczył, że stale monitorują możliwości niesienia pomocy.

Cały czas będziemy próbować pomagać w takim stopniu, jak tylko możemy. - mówił insp. Maciej Siniarski.

Blisko 500 tys. sztuk odzieży, bielizny, pościeli i butów z pomorskiej jednostki zostało przekazanych potrzebującym w Ukrainie.

Jak w tym przypadku Służba Celno-Skarbowa weszła w posiadanie tych rzeczy? Jakie są metody na wyłapywanie kontrabandy?

W tym przypadku nie mówimy o towarach podrabianych, była to próba przemytu. Próba oszustwa celno-podatkowego i zaniżenia wartości - oznajmił insp. Maciej Siniarski. - Głównie prowadzimy analizę ryzyka pod kątem możliwości wystąpienia nieprawidłowości i w przypadku istnienia takiego ryzyka kierujemy kontrolę fizyczną. Dokonujemy rewizji towarów i sprawdzamy formalną zgodność z dokumentami - na tej podstawie podejmujemy decyzję o potencjalnym zatrzymaniu.

Jak wygląda strona techniczna transportu i gdzie dokładnie wysyłane są rzeczy?

Towary są ładowane na zestawy ciężarowe, które przemieszczają się na granicę ukraińską. Tam zostaną rozładowane, a następnie w porozumieniu ze stroną Ukraińską przekazane partiami dla potrzebujących.

Jeżeli chodzi o przegląd magazynów, to cały czas monitorujemy sytuację i sprawdzamy, co jeszcze moglibyśmy przekazać - mówił Maciej Siniarski.

Część towarów pojechała już do centrum dystrybucyjnego pod Częstochową.

Stamtąd są rozdzielane w miarę zapotrzebowania - powiedział II Wicewojewoda Pomorski, Aleksander Jankowski. - Część z nich też trafi bezpośrednio do archidiecezji lwowskiej do arcybiskupa Mokrzyckiego.

Co by się stało z rzeczami, gdyby nie zostały przeznaczone na cele humanitarne?

- Po zakończeniu postępowania karnego nastąpiłby przepadek na rzecz skarbu państwa. - tłumaczył Siniarski.

Większość rzeczy zostałaby sprzedana, a pozostała część zniszczona.

- Decyzja była natychmiastowa i jedyna słuszna - przeznaczyć to na pomoc dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują - zaznaczył naczelnik.

W poniedziałek, 7 marca br. wyjechał również konwój z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Dariusz Drelich wspomniał, że z Pomorza dla ukraińskich strażaków przekazano 11 samochodów, węże, pompy oraz aparaty tlenowe.

Zestawienie odzieży oraz innych towarów o wartości 2,3 miliona złotych:

  • skarpety damskie i męskie - ponad 311 tys. par,
  • bielizna - ponad 60 tys. szt.
  • bluza + spodnie (komplet) - ponad 12,5 tys. szt.,
  • bluzy męskie - ponad 16 tys. szt.,
  • obuwie - ponad 4 tys. par,
  • bluzy - ponad 35 tys. szt.,
  • pościel - ponad 3,8 tys. szt.,
  • kurtki/kamizelki damskie - 780 szt.,
  • kurtki/kamizelki oraz spodnie damskie - ponad 13 tys. szt.
Ukraińscy uchodźcy przed granicą z Polską

Ukraina - tak wygląda wojna. Poruszające zdjęcia z oblężonyc...

Pomoc dla Ukrainy

Jak mogę pomóc?

Jak mogę pomóc?

Możesz ustawić sobie flagę na zdjęciu profilowym i nie ma w tym nic złego. Jednak możesz też zrobić coś więcej. Każdy gest solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie się liczy.

Na tej stronie gromadzimy informacje z różnych źródeł na temat tego jak światowa społeczność może pomóc nam Polakom wspierać przyjaciół na Ukrainie. Pokazujemy solidarność z Ukrainą i staramy się koordynować dostępną pomoc.

Dla kogo jest ta strona? Dla tych, którzy chcą pomóc oraz dla tych, którzy tej pomocy potrzebują w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Jeśli chcesz pomagać znajdziesz tu linki do wiarygodnych zbiórek finansowych, zbiórek rzeczy, stron organizujących transport uchodźców spod granicy. Jeśli już pomagasz i potrzebujesz łóżek, kocy, jedzenia znajdziesz tu linki do stron oferujących taką pomoc.

Jeśli potrzebujesz bezpośredniej pomocy poniżej informacje dotyczące: pomocy finansowej, zbiórek rzeczy, pomocy w transporcie, zakwaterowania, przejść granicznych, wsparcia technicznego.

Wpłaty na fundacje

Linki do wpłat pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli mimo to, nie uważasz ich za bezpieczne, z całą pewnością możesz wpłacić pieniądze na polskie zbiórki takie jak Pomagam.pl, Zrzutka.pl czy Polska Akcja Humanitarna.

⛔️ Przed wpłaceniem pieniędzy, upewnij się, że wpłacasz na konto prawdziwej fundacji. Tego typu sytuacje są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Obserwujcie Niebezpiecznik, Zaufana Trzecia Strona, Sekurak - tam napewno znajdą się ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami.

Niniejsza witryna zawiera łącza do witryn innych podmiotów, ale nie ponosi odpowiedzialności za działania tych podmiotów. Prosimy o dokładne zapoznanie się z treścią stron, do których prowadzą odnośniki, aby mieć pewność co do tego, co będą one robić z Twoimi pieniędzmi.mogadishustore.pl

Zbiórki rzeczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki