Druga edycja konkursu Pomorska Nagroda Rzemiosła 2017. Wyróżnienia dla rzemieślników na gali w Filharmonii Bałtyckiej.

Laureatom w drugiej edycji konkursu Pomorska Nagroda Rzemiosła 2017 w sobotę wręczono nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Organizatorem konkursu jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku, od lat nagradzająca w różnych kategoriach nieduże firmy za ich osiągnięcia biznesowe, a także - za działalność społeczną i charytatywną.

Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, zaznaczył, że w województwie pomorskim zarejestrowanych jest ponad 150 tys. małych i średnich firm różnych branż, w tym 2,2 tys. rzemieślniczych, zrzeszonych w pomorskiej izbie. Firmy rzemieślnicze odnoszą sukcesy nie tylko gospodarcze, ale i wspierają społeczności, w których działają. Zatrudnienie w nich znajdują liczne rodziny. Rzemiosło jest również innowacyjne i nie można już kojarzyć go tylko historycznymi zawodami, jakie znamy z nazw ulic na gdańskim Głównym Mieście. Wiele firmy rzemieślniczych oferuje nowatorskie usługi i produkty znajdujące odbiorców zarówno w kraju, jak i na całym świecie.

Zobacz galerię

Pierwsze miejsce w kategorii Firma Innowacyjna zajęła Ekoinbud sp. z o.o. Tomasz Balcerowski w Gdańsku. Dodatkowo w tej kategorii przyznano Nagrodę Prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MiSP dla Zakładu Produkcji Mebli Feniks sp. z o.o. Mariusz Nierzwicki, Waldemar Nierzwicki w Skarszewach

Pierwsze miejsce w kategorii Firma Wielopokoleniowa otrzymała firma Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i Syn w Gdyni .

Tomasz Balcerowski, prezes spółki Ekoinbud, uhonorowanej w konkursie I miejscem za innowacyjność, nie ukrywa zadowolenia z otrzymanej nagrody. Tym bardziej, że jest to już drugie wyróżnienie firmy przez kapitułę pomorskiej izby. Pierwszy raz otrzymała ona nagrodę w roku 2008 w konkursie Firma z Przyszłością. Od tego czasu Ekoinbud, mimo wielu przeciwności występujących zwykle na rynku budowlanym, rozwinął się i dziś obok usług konserwatorskich czy remontowych, oferuje innowacyjne, ekologiczne, energooszczędne i trwałe, budynki o różnym przeznaczeniu z wykorzystaniem specjalnych konstrukcji drewnianych. Ich zaleta jest m.in. możliwość szybkiego montażu. Ekoinbud jest firmą rodzinną, utworzoną w 1998 roku.


Czytaj też: Program „USA & China Gate”. Wsparcie dla pomorskich firm i startupów

Tytuł Rzemieślnika Roku w podkategorii Senior Rzemiosła otrzymał Ryszard Stachura Mechanika Precyzyjna Skraw-Met w Sopocie.

Debiutantem Roku została Fryzoteka Monika Bednarek w Sopocie, a osobowością Roku - Karol Kowalski Amber, Silver, Gold Złotnictwo w Gdyni. Wyróżnienie w kategorii Osobowość Roku otrzymała Sylwia Łomowska Arte Pracownia Fryzjerstwa Artystycznego w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Rzemiosła stanowi kontynuację rzemieślniczych konkursów Firma z Jakością, przeprowadzonego w latach 1996-2006 i .Firma z Przyszłością z lat 2007- 2013. Od ubiegłej edycji nowego konkursu wyłaniani są laureaci w kategoriach: Firma innowacyjna, Firma wielopokoleniowa i Rzemieślnik roku, z podkategoriami: senior rzemiosła, debiut roku i osobowość roku. W konkursie nagradzane są firmy rzemieślnicze z województwa pomorskiego za innowacyjność, czyli wykorzystujące nowoczesne sposoby zarządzania i najnowsze technologie oraz wielopokoleniowe, w których wiedza zawodowa, w tym w rzemiosłach zanikających, przekazywana jest kolejnym pokoleniom. W konkursie przyznawany jest też tytuł Rzemieślnik Roku seniorom rzemiosła, prowadzącym zakłady mimo uzyskania uprawnień emerytalnych oraz debiutantom roku i osobowościom roku.


j.sienski@prasa.gda.pl