Pomorska kultura w sieci. Spektakle i koncerty dla dorosłych i dla dzieci ONLINE. Gdzie i kiedy oglądać? Sprawdź!

Grażyna Antoniewicz
"Tlen" Iwana Wyrypajewa w Teatrze im. Witkacego w Słupsku
"Tlen" Iwana Wyrypajewa w Teatrze im. Witkacego w Słupsku Tomasz Schaefer
Teatry i instytucje kultury zamknięte z powodu pandemii koronawirusa, co robić? Radzimy wybrać się na wirtualny spacer do muzeum, instytucji kultury albo obejrzeć przedstawienie w wirtualnym teatrze

Teatr Miniatira w sieci - spektakle online

Na stronie Internetowego Teatru TV dla Szkół znajdziemy trzy spektakle Teatru Miniatura:

 • „Bajki robotów”,
 • „Zostań przyjacielem” i
 • obsypany nagrodami „Krzyżacy”.

Oglądając gdańskie „Bajki robotów” Stanisława Lema wkraczamy w świat, w którym dzielni elektrycerze walczą o skarby, awangardowe wiersze piszą mali widzowie, cukrowa wata fruwa, po scenie maszeruje śpiewające wojsko króla Megieryka, krótko mówiąc - totalne, teatralne szaleństwo. Do tej pory gdańska telewizja zrealizowała pięć nagrań spektakli Miniatury, które były prezentowane w ramach Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Blogerka Mała Ka(f)ka poleca

- Obecnie wszelkie materiały kulturalne online cieszą się dużym powodzeniem, a ich udostępnianie spotyka się wręcz z entuzjazmem - komentuje Agnieszka Kochanowska z Miniatury. - W mediach społecznościowych pojawiły się regularnie aktualizowane posty, w których można znaleźć zebrane informacje, gdzie szukać kultury w sieci, np. pod hasztagiem #KulturaWCzasachPandemii.

Udostępnianiem materiałów dla dzieci i tych rodzinnych zajmuje się na facebooku nasza lokalna blogerka Mała Kafka.

Na stronie Miniatury mamy specjalną Strefę Zabaw, w której można znaleźć zabawy i kolorowanki do spektakli do wydrukowania, a także instrukcje, jak samemu zrobić teatralne lalki - kukłę i pacynkę, a na kanale YouTube Teatru Miniatura można obejrzeć piosenki ze spektakli, reportaże z różnych projektów, panele o teatrze dla młodzieży. Mamy też w planach zrealizowanie działań artystycznych w internecie, jak to będzie dokładnie wyglądało, okaże się w przyszłym tygodniu.

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku. Spektakle online

Także Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku przechodzi do sieci.

- W okresie przymusowej izolacji nie chcemy tracić kontaktu z naszymi widzami. Rozpoczynamy akcję udostępniania online wybranych tytułów z naszego repertuaru - zapewniają pracownicy teatru. - Już w najbliższą sobotę (21 marca) o godzinie 20.00 zapis techniczny spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka.

Link do spektaklu będzie dostępny bezpłatnie tylko do obejrzenia i tylko w określonym czasie (24 h) na stronie internetowej Nowego Teatru i profilu facebookowym - informuje teatr. I na kolejną emisję zaprasza w środę 25 marca o godzinie 20.00 - pokaże wtedy spektakl „Tlen” Iwana Wyrypajewa.

W sobotę 28 marca zostanie udostępniony link do zapisu technicznego spektaklu „Ulica” Daniela Odiji w reżyserii Iwo Vedrala, a w środę 1 kwietnia „Stan wyjątkowy” w reżyserii Ludomira Franczaka.

Opera Bałtycka. Operowe streamy, live’y i archiwalia online

Z kolei zespół Opery Bałtyckiej proponuje uczestnictwo w świecie opery - online.

- Zebraliśmy kilka adresów, pod którymi można za darmo oglądać operowe streamy, live’y i archiwalia . Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach swoimi odkryciami, bo takich miejsc jest bez wątpienia więcej, dzięki nim operowa społeczność stanie się jeszcze bardziej otwarta - informuje Filip Szałasek specjalista ds.promocji. - Zapraszamy też teatry muzyczne do wklejania swoich materiałów, niech trafią do jeszcze większej liczby widzów.

"Wielkie pranie" Ryszarda Jaśniewicza online

W sieci możemy też obejrzeć znakomity, jeden z wielu monodramów Ryszarda Jaśniewicza, założyciela Teatru z Polski 6. To "Wielkie pranie". Komedia z wojny.

Nieokiełznana wyobraźnia aktora i autora w jednej osobie stworzyła brygadę kłaniaczy, to w jego opowieści koza ciągnie czołg, a mały bohater ląduje "na dywaniku" raz u Hitlera, raz u Stalina. Jaśniewicz gra ...pięcioletniego brzdąca, który nieoczekiwanie wpadł w wiry historii. Ale dzielnie maszeruje przez oszalały świat, za nim ciotka, za ciotką pan Szpilka, a za Szpilką koza... Akcja toczy się w zwariowanym tempie. Nie wiemy co za chwilę się wydarzy, aktor zaskakuje i bawi.

Błyskotliwy tekst, znakomite aktorstwo i niespodzianka - nad rozwieszonym na scenie praniem pojawiają się dłonie, którymi aktor opowiada o toczącej się nawałnicy.

Gdyńskie Centrum Kultury. Debata, spektakl i spotkanie online

- Nie zapominamy o naszych widzach. W najbliższych dniach udostępnimy ciekawe materiały na naszym kanale Youtube - zapewnia Piotr Sobierski z Gdyńskiego Centrum Kultury. W piątek o godz. 19.30 pokażemy „O wolności...” debatę z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera, prof. Szewacha Weissa.

Kolejne dni to spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” w reż. Tomasza Sapryka. Występują: Aldona Jankowska i Tomasz Sapryk - o dokładnej dacie tego wydarzenia dowiemy się wkrótce.

Ale już teraz można oglądać dwa duże wydarzenia: „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”. Rejestracja spotkania promującego książkę „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka” oraz Akcja: Konsulat, wydarzenie otwierające działalność Konsulatu Kultury. Połączenie instalacji multimedialnej i akcji performatywnej, podczas której premierowo została wykonana kompozycja Piotra Salabera na chór, orkiestrę i elektronikę.

Ninateka. Tysiące wydarzeń online

Warto zwrócić uwagę na zasoby Ninateki. To platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajduje się tutaj ponad 6 tys. filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych - wszystkie dostępne legalnie i bezpłatnie.

Znajdziemy tam spektakle Jana Klaty („H.”, „Transfer!”), Jerzego Englerta („Udręka życia”) i Jerzego Stuhra („Rewizor”).

Nie brakuje też spektakli operowych wyreżyserowanych przez Mariusza Trelińskiego („Król Roger” Karola Szymanowskiego).

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Koncerty, benefis, występy

Od kilku dni Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku publikuje najpopularniejsze i najciekawsze filmy z wydarzeń, które organizowano w tej instytucji. Są to pełne nagrania koncertów, m.in. grupy „Chłopcy kontra Basia”, Benefis Olga Deriglasoffa - „Trzy dekady Offu”, piękny koncert 33. edycji Festiwalu Dźwięki Północy - występ Kimmo Pohjonenna.

Kwestie prawne. Co można udostępnić online?

W Urzędzie Marszałkowskim, jak i Urzędzie Miasta Gdańsk także pracują nad tym, aby można było nie rezygnować z uczestnictwa w kulturze.

- Staramy się rozeznać, co w tej chwili z oferty naszych instytucji można udostępnić on-line - powiedziała Beata Jaworowska, z-ca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego . - Zależy nam na tym, żeby widzowie mogli obejrzeć jakieś spektakle w sytuacji, kiedy nie ma możliwości udania się do teatru lub opery, żeby mogli ten czas spędzić z naszymi pomorskimi artystami. W każdym przypadku musimy jednak przeanalizować kwestie prawne.

- Teatry zwykle nie dysponują własnymi profesjonalnymi nagraniami spektakli. Zostały zarejestrowane musicale „Lalka” czy „Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, ale są to nagrania, do których prawa ma Telewizja Polska - dodaje Beata Jaworowska. - Wkrótce na naszych stronach pomorskie.eu jak i na stronie gdańsk.pl ukaże się informacja, co z zasobów naszych instytucji kultury - również np. muzeów - jest osiągalne on-line. Mam nadzieję, że znajdzie się tam wiele ciekawych propozycji - choćby wirtualnych spacerów muzealnych, przedsięwzięć realizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury czy Europejskie Centrum „Solidarności”, jak i spektakle teatralne.

Na stronie, na fejsie, na You Tube

I tak na przykład, Instytut Kultury Miejskiej zamieszcza na swoim profilu na Facebooku nagrania wszystkich wystąpień z konferencji Marketing w kulturze w latach 2016-2019, a Muzeum Gdańska udostępnia wideo z wykładami w ramach cyklu „Godzina z Gdańskiem”. Wartościowe materiały filmowe proponuje także Europejskie Centrum Solidarności, a Capella Gedanensis i Polski Chór Kameralny zachęcają do oglądania relacji z wcześniejszych koncertów.

Gdański Archipelag Kultury proponuje między innymi konkurs on-line na pisankę zero waste.

Z kolei Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia materiały edukacyjne do prezentowanych w przeszłości wystaw. Gdyby ktoś chciał podszkolić się w języku kaszubskim - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-pomorskiej w Wejherowie zaprasza na lekcje on-line.

Ponadto na stronach gdansk.pl i https://pomorskie.eu/spektakle możliwe też będzie wspólne oglądanie wybranych spektakli trójmiejskich teatrów. Pierwszy będzie spektakl Teatru Wybrzeże "Błaszany bębenek" będzie można zobaczyć już w piątek, 20 marca o godzinie 19.00.

To tylko cześć propozycji, a oferta instytucji wciąż jest aktualizowana, dlatego warto być na bieżąco.

 • Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku www.bgsw.pl
 • Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku www.laznia.pl, FB: https://www.facebook.com/cswlaznia/-
 • Europejskie Centrum Solidarności www.ecs.gda.pl, FB: https://www.facebook.com/ecsgdansk/
 • Gdańska Galeria Miejska www.ggm.gda.pl https://www.facebook.com/GdanskaGaleriaMiejska/
 • Gdański Archipelag Kultury www.gak.gda.pl https://www.facebook.com/GdanskiArchipelagKultury/
 • Instytut Kultury Miejskiej www.ikm.gda.pl, FB: https://www.facebook.com/IKMgdansk/
 • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach www.muzeum-wdzydze.gda.pl
 • Muzeum Archeologiczne www.archeologia.pl
 • Muzeum Gdańska www.muzeumgdansk.pl, FB: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku www.mng.gda.pl
 • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie www.muzeum.wejherowo.pl
 • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku www.muzeum.slupsk.pl
 • Nadbałtyckie Centrum Kultury www.nck.org.pl
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku www.wbbpg.org.pl, https://www.facebook.com/BibliotekaPublicznaGdansk/

Cykl "Teatr online"

Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapraszają do wspólnego oglądania online wybranych tytułów z repertuaru Teatru.

Rejestracja spektakli dostępna będzie przez 24 godziny od daty i godziny prezentacji na stronie www.pomorskie.eu i www.gdansk.pl oraz na kanale You Tube pomorskie.eu.

Zaczynamy w piątek 20.03.2020 r. o godzinie 19.00. Jako pierwszy w naszym cyklu zaprezentujemy BLASZANY BĘBENEK wg Gűntera Grassa w reżyserii Adama Nalepy. W kolejnych dniach zapraszamy na AMATORKI, RUSKICH i TROJANKI!

Repertuar cyklu Teatr online:

 • BLASZANY BĘBENEK wg Gűntera Grassa w reżyserii Adama Nalepy
  20 marca od godz. 19.00 do 21 marca do godz. 19.00
 • AMATORKI Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak
  jednorazowa prezentacja 22 marca od godz. 23.00
  uwaga: spektakl dla widzów dorosłych
 • RUSCY Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego
  27 marca od godz. 19.00 do 28 marca do godz. 19.00
 • TROJANKI Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty
  jednorazowa prezentacja 29 marca od godz. 23.00
  uwaga: spektakl dla widzów dorosłych

O SPEKTAKLACH:
BLASZANY BĘBENEK
wg Güntera Grassa
Reżyseria: Adam Nalepa
Światowa prapremiera adaptacji scenicznej słynnej powieści Güntera Grassa. Ta nagrodzona Noblem, kreślona z epickim rozmachem, groteskowo-ironiczna powieść, opowiada okrutną historię ludzi i miasta. Oskar Matzerath, chłopiec z nierozłącznym blaszanym bębenkiem, który na znak protestu przeciw porządkowi społecznemu i ludzko-nieludzkiej egzystencji, postanowił przestać rosnąć, prowadzi nas przez dramatyczne wydarzenia epoki dwudziestowiecznych totalitaryzmów determinujących losy mieszkających w Gdańsku Niemców, Polaków, Kaszubów i Żydów. Nieprzeciętna literatura, wyśmienita oprawa, popisowe aktorstwo - trójmiejski SPEKTAKL ROKU 2007!
W spektaklu występują: Oskar – Paweł Tomaszewski, Bebra – Ryszard Ronczewski, Agnes – Małgorzata Brajner, Matzerath – Grzegorz Gzyl, Jan Broński – Krystian Wieczorek, Babka Anna – Alina Lipnicka, Maria – Justyna Bartoszewicz, Lina, Siostra Scholastyka, Żandarm 2 – Dorota Kolak, Greff, Koljaiczek – Krzysztof Matuszewski, Gretchen, Siostra Agneta, Żandarm 1 – Maria Mielnikow, Alexander, Markus – Piotr Łukawski, Roswita– Krystyna Łubieńska, Leo Hyś, Gasmann - Piotr Chys.
Światowa prapremiera: 6 października 2007

"Blaszany bębenek"
"Blaszany bębenek"

AMATORKI
Elfriede Jelinek
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody.
Jelinek pokazuje w AMATORKACH świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.
W spektaklu występują: Dorota Androsz (Brigitte), Piotr Biedroń (Heinz), Małgorzata Brajner (Matka), Katarzyna Dałek (Paula), Piotr Domalewski (Erich), Krzysztof Matuszewski (Ojciec) oraz Ala Masskotka.
Premiera: 24 listopada 2012 roku

"Amatorki"
"Amatorki"

RUSCY
Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski
RUSCY to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną autor przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani. A opowiadając o repatriantach, autor przygląda się również polskiemu losowi i zadaje pytania o prawo do bycia Polakiem na przekór historii.
W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk - Wiera, Agata Woźnicka - Natasza, Sylwia Góra – Weber - Mama, Krzysztof Matuszewski - Dziadek, Piotr Biedroń - Ksiądz Bukowiński, Jura, Katarzyna Dałek - Kobieta, Urzędniczka w ambasadzie, Barbara, Katarzyna Z. Michalska - Kobieta, Urzędniczka w gminie, Piotr Chys - Rosjanin, Antropolog, Polak, Robert Ninkiewicz - Rosjanin, Jerzy, Marek Tynda - Nauczyciel, Antropolog.
Prapremiera: 11 listopada 2018 roku.

"Ruscy"
"Ruscy"

TROJANKI
Eurypides
Reżyseria: Jan Klata
Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta. Nie wiemy również, by przyjaźnił się z wpływowymi politykami. Możliwe, że właśnie dlatego najczęściej przegrywał w konkursach tragediowych, które każdego roku odbywały się w Atenach ku czci Dionizosa…

Eurypidesa, który pozostawał na uboczu życia swojej społeczności cechował jednak ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi. W odróżnieniu od współczesnych mu artystów – przełamywał dotychczasowe konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiecie, które często stawały się protagonistkami jego utworów. Niejednokrotnie w sposób znaczący przewyższały inteligencją swoich scenicznych partnerów - jeżeli pamiętamy, że o wyniku konkursu tragediowego decydowali mężczyźni, tym bardziej nie powinny nas dziwić kolejne klęski Eurypidesa.

Nie dostarczał obywatelom swojego miasta łatwej i przyjemnej rozrywki. W TROJANKACH pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w ILIADZIE. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty - ofiar na oprawcach. Pisząc TROJANKI w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę.

"Trojanki"
"Trojanki"

Osoby dramatu: Dorota Kolak - Hekabe, Jacek Labijak - Posejdon, Sylwia Góra-Weber - Atena, Piotr Biedroń - Zjawa Polydora, Magdalena Boć - Akanta, Sylwia Góra-Weber - Apolonia, Agata Bykowska - Enyo, Małgorzata Brajner - Sophia, Cezary Rybiński - Talthybios, Małgorzata Gorol - Kasandra, Magdalena Gorzelańczyk - Polyksena, Michał Kowalski - Odyseusz, Antoni Łaciński/Marcel Pawłowski - Astyanaks, Katarzyna Dałek - Andromacha, Michał Jaros - Neoptholemos, Grzegorz Gzyl - Menelaos, Katarzyna Figura - Helena, Robert Ninkiewicz - Agamemnon, Krzysztof Matuszewski - Polymestor, Jacek Labijak - Theoklymenos
Premiera: 8 września 2018 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie