Pomorska kolęda

  Pomorska kolęda

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Około 80 procent wiernych z archidiecezji gdańskiej przyjmuje kapłana, który przychodzi do nich z wizytą duszpasterską. W niektórych pomorskich parafiach kolęda rozpoczęła się już na początku grudnia i potrwa do końca stycznia. W tym czasie księża pracujący w 191 parafiach na terenie archidiecezji odwiedzą blisko 700 tysięcy osób.
  Zwykle wizyty w domach kapłani rozpoczynają wkrótce po świętach Bożego Narodzenia. Zdarza się jednak, że w dużych parafiach kolęda zaczyna się już po pierwszej niedzieli adwentu. Skąd ten pośpiech?

  - Mamy około 20 tysięcy wiernych. By zdążyć z odwiedzinami wszystkich mieszkań i domów, wizyty duszpasterskie rozpoczynamy od pierwszego grudnia. Każdy z siedmiu kapłanów pracujących w naszej parafii odwiedza dziennie około dwudziestu rodzin - wyjaśnia ks. Mikołaj Samp, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku.

  Dzięki temu, że wizyty duszpasterskie rozpoczynają się już w pierwszych dniach grudnia, w archidiecezji gdańskiej wszyscy chętni do spotkania z kapłanem mogą być pewni jego odwiedzin. Inaczej jest w Krakowie. Tam w jednym z kościołów wierni usłyszeli, że w związku z tym, że parafia się rozrasta, kapłan będzie odwiedzać wiernych co dwa lata.

  - U nas zdarzały się takie sytuacje, ale przed wieloma laty. Kiedy w Gdańsku Przymorzu na jedną parafię przypadało około 50 tysięcy wiernych, kapłani odwiedzali ich co drugi rok - wspomina ks. Andrzej Pradela, dyrektor wydziału duszpasterskiego archidiecezji gdańskiej. - Teraz każdy, kto chce gościć kapłana z wizytą duszpasterską, może być pewien, że zostanie odwiedzony w tym samym roku - dodaje duchowny.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo