reklama

Pomorska Izba Rzemieślnicza oferuje bezrobotnym szkolenia. Projekt NA SKRZYDŁACH KARIERY

RedakcjaZaktualizowano 
Projekt "Na skrzydłach kariery", mający wspierać osoby zainteresowane podjęciem własnej działalności gospodarczej i przekwalifikowaniem lub uzupełnieniem posiadanych kwalifikacji zawodowych, realizuje Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku.

Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 Narodowa Strategia Spójności.
Szymon Grych, specjalista ds. programów Działu Programów Rynku Pracy PUP w Gdańsku, mówi, że projekt skierowany jest do konkretnej grupy osób, w wieku od 40 do 64 lat, posiadających status bezrobotnych. Chodzi też o osoby, które utraciły pracę z powodu trudnej sytuacji zakładu pracy, w okresie nie dłuższym niż ostatnie 6 miesięcy.

Ustalenie, czy spełniały one ten ostatni warunek, nie było łatwe. Problemu nie ma, gdy przyczyną utraty zatrudnienia jest zwolnienie grupowe. W przypadku innych powodów zwolnień pracodawcy niechętnie je ujawniają. W projekcie uczestniczy 10 osób, które otrzymały dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, i 20 podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. Projekt podzielono na dwa moduły - "Przedsiębiorczość", skierowany do osób tworzących własne firmy i "Nowe kwalifikacje", dla osób, którym udziela się indywidualnej pomocy w zdobyciu nowych umiejętności zawodowych albo uzupełnieniu wiedzy zawodowej.

W ramach pierwszego modułu uczestnicy projektu skorzystali z przygotowania indywidualnego planu działania we współpracy z doradcą zawodowym - warsztatów psychologicznych, szkolenia "ABC Przedsiębiorczości", bezpłatnych konsultacji przy sporządzaniu biznesplanu. Uzyskali oni także wspomniane bezzwrotne, jednorazowe dotacje inwestycyjne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 40 tys. zł.

W ramach drugiego modułu udzielano wsparcie obejmujące stworzenie indywidualnego planu działania we współpracy z doradcą zawodowym. Można było wziąć udział w warsztatach psychologicznych i szkoleniach zawodowych.

Dariusz Gobis, dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku, zaznacza, że gdański PUP samodzielnie realizuje projekt "Na skrzydłach kariery". Ale pomorską izbę łączy z nim porozumienie o współpracy. Stąd oferuje ona bezrobotnym szkolenia zawodowe w zakładach rzemieślniczych i w Pomorskich Szkołach Rzemiosł, a potem - pomaga w znalezieniu zatrudnienia w firmach rzemieślniczych. Uczestnicy projektu mogą liczyć na doradztwo w prowadzeniu firm. Mogą także skorzystać z możliwości zdobycia świadectw czeladniczych czy dyplomów mistrzowskich potwierdzających kwalifikacje zawodowe i honorowanych w większości krajów Unii.

Jacek Sieński
j.sienski@prasa.gda.pl
 

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie