Pomorska Inicjatywa Klimatyczna składa do Urzędu Miasta petycję i prosi o szerokie gdyńskie konsultacje na temat postępujących zmian klimatu

Łukasz Kamasz
Petycja z prośbą o spotkanie w sprawie uchwały klimatycznej ma być kolejnym krokiem do zmobilizowania samorządów Pomorza do rozpoczęcia poważnej oraz wszechstronnej dyskusji z mieszkańcami regionu dotyczącej postępujących zmian klimatycznych i degradacji środowiska.

Wszystko to ma się odbyć przy współudziale Rady Miasta i samorządowców oraz ekspertów klimatycznych i mieszkańców.

- W petycji poprosiliśmy Pana prezydenta o zorganizowanie, w jak najszybszym terminie, spotkania z udziałem samorządowców i przedstawicieli mieszkańców - mówiła Małgorzata Wójcik, Pomorska Inicjatywa Klimatyczna. - Chcemy omówić przygotowany przez Gdynię plan adaptacji do zmian klimatu i zachęcić do przyjęcia uchwały klimatycznej, której projekt przygotowano społecznie. Mam nadzieje, że Pan prezydent przychyli się do tej prośby.

Poparcie dla tej uchwały zdążyły już udzielić m.in. Lewica Razem czy Wiosna, ale także Babcie dla Klimatu. Przedstawicielka tych ostatnich, Hanna Goworowska-Adamska, stwierdziła, że obecna sytuacja klimatyczna jest co najmniej podbramkowa i trzeba działać teraz, zanim będzie na to za późno.

- Za chwilę możemy doświadczyć blackoutu. W kranach nie będzie wody, nie będzie ogrzewania, sklepy będą zamknięte, a bankomaty będą nieczynne. Na taki scenariusz miasto nie jest przygotowane. Między innymi stąd nasza petycja - podkreślała.

W samych projekcie pojawia się pomysł zwołania panelu obywatelskiego, na którym wspólnie będzie można, jak podkreślają inicjatorzy pomysłu, podyskutować na temat ochrony klimatu i zapobiegania katastrofie klimatycznej.

- Popieramy tę inicjatywę, bo wiemy, że Gdynia miewa problemy ze słuchaniem głosu mieszkańców - zaznaczał Łukasz Kowalczuk, Lewica Razem. - Chcemy, by to Rada Miasta z własnej inicjatywy przyjęła taką uchwałę i dopracowała ją według uznania w konsultacjach społecznych. Jeśli jednak to się nie stanie będziemy wnosić ją jako projekt obywatelski. To m.in.: działania w celu osiągnięcia stanu "zero waste" w gospodarce odpadami, zintensyfikowanie działań ograniczających emisyjność gazów, planu naturalnej retencji, zadrzewiania i ogrodów deszczowych, redukcji obszarów "zabetonowanych" w Śródmieściu. Wreszcie plan ograniczania transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego. Oczekujemy zorganizowania konsultacji społecznych oraz paneli eksperckich i dalszych prac w komisji ochrony środowiska nad rozwojem tych i innych aspektów przeciwdziałania katastrofie, która dotyczy nas wszystkich niezależnie od opcji politycznych.

Podkreślano również, że problemem Gdyni, szczególnie w okresie zimowym jest jakość powietrza. Zdaniem Marka Rutki z Wiosny, skażenie środowiska naturalnego, w tym znaczna ilość pyłów zawieszonych przyczynia się do zwiększenia zachorowalności na nowotwory płuc.

- W skali naszego województwa 6 tysięcy mieszkanek i mieszkańców, co roku umiera na choroby nowotworowe - podkreślał. - Duża część z tych chorób spowodowana jest skażeniem środowiska naturalnego. Przede wszystkim zatrucia powietrza. W Gdyni problem zatrucia powietrza jest dość duży. W okolicach domów jednorodzinnych pali się węglem, bądź drewnem, paletami a nawet starymi meblami. Te dzielnice należałoby podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej i z tą propozycją do Pana prezydenta również się zwracamy.

W opublikowanym niedawno raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) autorzy zwracają uwagę na to, że emisja gazów cieplarnianych powinna być znacznie zmniejszona w ciągu następnych 12 lat. Pomysłodawcy gdyńskiej uchwały klimatycznej twierdzą, że to szansa, aby Gdynia dalej przodowała w rozwiązaniach, które sprzyjają klimatowi.

- Ostatnia strategia opracowana przez Gdynia jest z 2014 roku - mówiła Katarzyna Wróblewska, Pomorska Inicjatywa Klimatyczna. - Wtedy nie mówiło się o aż takich zmianach klimatu oraz o tym, że sytuacja jest w zasadzie katastrofalna. Dlatego składamy petycję, żeby poprosić Urząd Miasta, aby miasto dalej było liderem zmian przyjaznych klimatowi. Oczekujemy radykalnych działań obejmujących problemy wiązane z powietrzem i wodą. Gdynia urządza w przyszły weekend kolejną już w tym sezonie imprezę, w której samoloty będą wtłaczać dwutlenek węgla w atmosferę dla rozrywki. Tylko dla rozrywki. Pora na zmiany.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie