18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorska Biblioteka Cyfrowa. Skarby z pomorskich bibliotek dostępne dla każdego [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Jeszcze kilka lat temu żadna z bibliotek nie pozwoliłaby wynieść ze swego budynku oryginałów prac np. Jana Heweliusza. Dzisiaj, prawie każdy może je czytać, nie ruszając się z domu. Wystarczy, żeby miał dostęp do internetu. Resztę umożliwi mu Pomorska Biblioteka Cyfrowa (PBC), która udostępnia obecnie niemal 25 000 publikacji, liczących razem ponad 1,8 mln stron

Pierwszy etap tworzenia PBC zakończono uroczyście w środę, 28 lutego, w Politechnice Gdańskiej - podczas konferencji pt. "Pomorska Biblioteka Cyfrowa dla nauki i edukacji". Celem spotkania było przybliżenie bogactwa zbiorów cyfrowych oraz prezentacja funkcjonalności systemu biblioteki i możliwości wykorzystania jej zasobów przez naukowców, badaczy, studentów oraz pasjonatów.

- Nasz projekt był realizowany trzy lata - mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej. - Uczestniczyło w nim kilkunastu partnerów. Sukcesem naszym jest, że u skomputeryzowaliśmy wszystkie biblioteki w województwie, wchodzące w skład sieci bibliotek pedagogicznych.

Dokonania twórców Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej zostały docenione na szczeblu ogólnopolskim. Politechnika Gdańska zdobyła za ten projekt nagrodę "Pozytywista Roku 2011", w kategorii Kultura i Sztuka. Tytuł został nadany przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości "Wokulski". Była to pierwsza taka nagroda dla realizatora tak wielopartnerskiego przedsięwzięcia w województwie pomorskim.

- To nie koniec tego projektu - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. - Dokumenty nie są jeszcze dobrze rozumiane przez komputer, tak jak są one rozumiane przez człowieka. Gdy czytamy książkę, to przejmujemy się losami postaci. Komputer przyjmuje tę treść bez żadnych emocji. Gdyby komputery rozumiały treść książki tak, jak ludzie, to lepiej mogłyby nas wspomagać, dostarczając odpowiednią wiedzę. Pomorska Biblioteka Cyfrowa pragnie jednak podejmować działania, by do takiego stanu doprowadzić. To jest duże wyzwanie.

Drukowane utwory łatwo zdigitalizować i nietrudno je odszukać oraz odtworzyć. Gorzej może być z dziełami muzycznymi czy filmowymi, a zwłaszcza z odszukiwaniem odpowiedniej sceny z filmu. Nad tym Politechnika Gdańska prowadzi badania. Tak wynika z informacji, które zebranym na konferencji "Pomorska Biblioteka Cyfrowa dla nauki i edukacji" m.in. prof. Bożena Kostek z Politechniki Gdańskiej, a także Michał Kontek i Robert Szczodruch z Biblioteki Głównej PG oraz Stefania Sychta z Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk i Adam Grygorowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Pomorska Biblioteka Cyfrowa jest także przystosowywana do coraz szerszego korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne, np. słabo widzące.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego możliwy był zakup urządzeń do bezpiecznego skanowania zbiorów (w tym dużych formatów), aparatów, skanerów płaskich, komputerów, oprogramowania. Sfinansowano także archiwizację danych na dyskach oraz na błonie mikrofilmowej. Bardzo ważnym elementem projektu był także zakup oprogramowania oraz komputerów dla bibliotek wojewódzkich (w tym wdrożenie systemu bibliotecznego dla kompleksowej obsługi zbiorów i czytelnika). Zeskanowano prawie 2,5 mln stron z ponad 41,4 tys. publikacji.

Pomorska Biblioteka Cyfrowa udostępnia obecnie niemal 25 000 publikacji, liczących razem ponad 1,8 mln stron. W zasobach biblioteki znajdują się unikatowe w skali regionu i kraju zbiory takie jak: dzieła Jana Heweliusza, ilustrowany zielnik z 1613 roku, zabytkowe dzieła kartograficzne, astronomiczne, techniczne, botaniczne, dokumenty historyczne, zapiski z podróży.

W ciągu 3 lat stronę biblioteki odwiedziło prawie 2,5 mln czytelników. Z punktu widzenia użytkowników najbardziej interesująca okazała się kolekcja dydaktyczna. Na liście najczęściej czytanych publikacji znajdują się podręczniki i skrypty akademickie z zakresu nauk technicznych i medycznych, interaktywne zadania z geometrii oraz monografie naukowe. Drugą najpoczytniejszą kolekcją są regionalia z przedwojennymi książkami adresowymi, herbarzami, spisami nazw geograficznych Pomorza oraz polską prasą przedwojenną (w tym unikatowa kolekcja Gazety Gdańskiej od 1909 r. do 1939 r.)

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki