Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorscy terytorialsi złożą przysięgę – wśród 45 ochotników są również mieszkańcy Kwidzyna

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Przysięgę pod kwidzyńskim zamkiem złoży 23 pomorskich terytorialsów
Przysięgę pod kwidzyńskim zamkiem złoży 23 pomorskich terytorialsów mat. nadesłane
W najbliższą sobotę, 10 grudnia 2022 roku, o godzinie 10.00, przy Gdanisku zamku w Kwidzynie, odbędzie się przysięga ochotników z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dwudziestu trzech nowych żołnierzy po wypowiedzeniu słów roty dołączy do pomorskich terytorialsów.

Szesnaście dni temu do batalionu w Malborku stawiło się 45 ochotników. Rezerwiści, którzy już służyli w wojsku, po ośmiu dniach szkolenia wyrównawczego zostali skierowani do służby w pododdziałach brygady na terenie całego województwa pomorskiego. Pozostałe 23 osoby, które do tej pory nie były w wojsku, w sobotę złożą przysięgę na placu pod Gdaniskiem kwidzyńskiego zamku.

Pomorscy terytorialski złożą przysięgę pod Gdaniskiem kwidzyńskiego zamku - słowa roty wypowie 23 rezerwistów

Szkolenie podstawowe odbywało się w oparciu o instruktorów i infrastrukturę 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Największą popularnością cieszyły się oczywiście zajęcia na strzelnicy. Żołnierze po zapoznaniu się z budową, działaniem i obsługą karabinka MSBS GROT szkolili się na strzelnicy z jego wykorzystania. Ponadto, przeszli podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, taktyki wojskowej, topografii. Zapoznali się ze sprzętem, wyposażeniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w brygadzie.

-Żołnierze ci zdecydowali się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, gdyż dają one możliwość połączenia swojej pracy zawodowej, nauki, ze służbą wojskową. Wśród ochotników znajduje się sprzedawca, urzędnik państwowy, operator koparki, instruktor strzelania i samoobrony, dyrektor sprzedaży oraz student. Wiek tych terytorialsów kształtuje się od 18 do 52 lat. Wśród nich znajduje się pięć kobiet. Najwięcej ochotników jest z Malborka i Gdańska, ale są też osoby z Kwidzyna, Juszkowa czy Tczewa – informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku

.

Jak podkreśla terytorialsem może zostać każdy dorosły obywatel polski, nie karany za przestępstwa umyślne, który zostanie dopuszczony do służby przez wojskową komisję lekarską. Jego obowiązkiem jest stawiennictwo raz w miesiącu na weekendowe szkolenie rotacyjne oraz pozostawanie w dyspozycji w przypadku ogłoszonego alarmu w jednostce wojskowej. Szkolenie trwa 3 lata i po tym czasie żołnierz uzyskuje status tzw. „combat ready”, czyli przygotowanego do działań wojskowych. Ma on możliwość wyboru z pośród kilku ciekawych specjalności wojskowych np.: snajper, medyk, dowódca sekcji czy radiotelefonista.

-Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do pomorskich terytorialsów, mogą skontaktować się z rekruterami WOT za pomocą strony internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawnej Wojskowej Komendy Uzupełnień) w miejscu swojego zamieszkania. Szczególnie zapraszamy uczniów i studentów, dla których przygotowano kolejne szkolenie w terminie ferii zimowych w województwie pomorskim w ramach programu „Ferie z WOT” - dodaje por. T. Klucznik.

CZYTAJ: Gdańsk: zniszczył maszynę geologiczną i dwa samochody. Gdy mężczyzna zwrócił mu uwagę, uszkodził jego rękę. Wandal został zatrzymany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki