Pomorscy terytorialsi oddali krew i zachęcali do tego innych podczas II edycji "Krwioobiegu Terytorialsa"

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio oddała krew w ramach ogólnopolskiej akcji "Krwioobieg Terytorialsa" i podczas wydarzenia zorganizowanego w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa zachęcała do tego innych. Bo, jak głosi motto przedsięwzięcia, "w kropli krwi siła tkwi". Przemyslaw Swiderski
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio oddała krew w ramach ogólnopolskiej akcji "Krwioobieg Terytorialsa" i podczas wydarzenia zorganizowanego w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa zachęcała do tego innych. Bo, jak głosi motto przedsięwzięcia, "w kropli krwi siła tkwi".

"Krwioobieg Terytorialsa" to projekt niezwykle istotny dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze udowadniają, że są zawsze gotowi, by oddać cząstkę siebie po to, by ratować mieszkańców swojej "małej ojczyzny". Wszak idea funkcjonowania wojsk OT zakorzeniona jest w dokonaniach Armii Krajowej i tradycjach niepodległościowych.

Poprzez tę inicjatywę chcą zwiększyć ilość krwi w systemie, ale także osób gotowych do alarmowego oddania krwi w przypadku zdarzeń kryzysowych.

10 czerwca w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Nowym Porcie odbyła się druga edycja przedsięwzięcia. Wzięły w niej udział wszystkie funkcjonujące brygady OT. Zadebiutowała tu 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio wraz z jej integralną częścią, jaką jest 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych działających na obszarze Trójmiasta, szkoły mundurowe oraz współdziałające z WSB, przedstawiciele władz Urzędu Wojewódzkiego i Miasta Gdańsk. Gościem specjalnym wydarzenia był Artur Siódmak, wicemistrz oraz brązowy medalista mistrzostw Świata w piłce ręcznej.
W podróż do czasów okupacji przybyłych gości zabrał zaś weteran AK Jerzy Grzywacz, który - będąc uczestnikiem walk o wolną Polskę - udzielił zebranym niezapomnianej lekcji historii.

Podczas wydarzenia zainteresowani mogli zapoznać się także ze sprzętem, którym dysponuje 7 Pomorska Brygada Obrony i Ochotnicza Straż Pożarna, a także zdobyć wiele przydatnych informacji w punktach, które wystawiła Policja, Morski Oddział Staży Granicznej, JW 1300, JW Formoza i WKU Gdańsk. Na terenie uczelni działał również punkt 7 PBOT, w którym każdy miał szansę na wstąpienie w szeregi pomorskiej brygady.

Klucz do ratowania życia

Do akcji krwiodawczej mógł przyłączyć się każdy komu idea donacji jest bliska. Chętni do oddania krwi mogli zrobić to od rana do godz. 14 w mobilnym punkcie poboru obok WSB.

Wszyscy ochotnicy, którzy wzięli udział w akcji, mieli również możliwość zrobienia sobie podstawowych badań medycznych, tj badanie ciśnienia krwi, parametrów budowy ciała (analizator BMI), ale także nauczenia się, jak poprawnie udzielać pierwszą pomoc przedmedyczną, lub zasięgnięcia informacji na temat prawidłowego odżywiania.

W ramach akcji "Krwioobieg Terytorialsa" krew można oddawać jeszcze do 20 czerwca w RCKiK w Gdańsku i RCKiK w Słupsku. Zainteresowani, podając numer zbiórki 112, oddadzą krew na rzecz 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Niezdecydowanych może zachęcić fakt, że po oddaniu krwi krwiodawcy przysługuje m.in. dzień wolny od pracy bądź nauki i ekwiwalent energetyczny w postaci 8 tabliczek czekolady.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie