18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorscy gimnazjaliści znowu poniżej średniej krajowej

Agata Cymanowska
Najlepiej Pomorzanie poradzili sobie z językiem angielskim
Najlepiej Pomorzanie poradzili sobie z językiem angielskim Grzegorz Mehring
Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne ogłosiły wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego, do którego w kwietniu przystąpiło ponad 418 tys. trzecioklasistów w całym kraju. Pomorscy gimnazjaliści w części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej wypadli poniżej średniej krajowej.

Pomorzanie uzyskali średnio 23,42 pkt przy średniej krajowej 25,31 z części humanistycznej oraz 22,9 pkt przy średniej krajowej 23,63 z części matematyczno-przyrodniczej. Lepiej poradzili sobie z językiem angielskim - uzyskali średnio 28,25 pkt, podczas gdy średni wynik gimnazjalistów w kraju wyniósł 26,28 pkt.

Testy gimnazjalne 2011. Wszystko o egzaminach w jednym miejscu

- Utrzymuje się podobna tendencja jak w latach minionych - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Średnich wyników egzaminu gimnazjalnego z 2011 r. nie wolno bezpośrednio porównywać ze średnimi wynikami egzaminu gimnazjalnego z lat poprzednich. Za każdym razem sprawdzane są inne umiejętności. Na przykład na egzaminie z języka, choć co roku sprawdzana jest umiejętność pisania, formy wypowiedzi i tematy są już inne. Podobnie w części matematyczno-przyrodniczej - zadania zawsze mieszczą się w czterech standardach, ale składają się z innych treści. Raz będą to zadania z zakresu chemii, innym razem biologii. Nie da się wszystkich umiejętności sprawdzić w jednym teście - dodaje.

Do egzaminu na Pomorzu przystąpiło 25,13 tys. uczniów z 399 szkół. Podobnie jak w latach ubiegłych, w wynikach są duże rozbieżności pomiędzy wynikami uczniów z dużych miast.

- Często jest tak, że choć któryś z powiatów osiągnął jedne ze słabszych wyników, poszczególne szkoły poradziły sobie całkiem dobrze - podkreśla Beata Wolak, dyrektor Wydziału Wspomagania i Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Zobacz arkusz i odpowiedzi testu humanistycznego

Dla gimnazjalistów, w przeciwieństwie do sprawdzianu, który uczniowie piszą na zakończenie szkoły podstawowej, wynik egzaminu ma duże znaczenie. Im jest lepszy, tym większe szanse na kontynuację kształcenia w dobrej szkole ponadgimnazjalnej.

Beata Wolak, dyrektor Wydziału Wspomagania i Rozwoju Edukacji w gdańskim Kuratorium Oświaty:
To nie jest tak, że na Pomorzu nie robi się nic, aby poprawić wyniki egzaminów. Nie ma szkoły, która nie podejmowałaby działań naprawczych. Niektóre szkoły stają wręcz na głowie. Kwidzyn np. wprowadził duży program naprawczy, który przynosi bardzo dobre efekty, co widać po wynikach egzaminu. Rozważamy zorganizowanie konferencji, podczas której organy prowadzące będą mogły wymienić się doświadczeniami. Słabsze wyniki osiągają uczniowie szkół wiejskich, gdzie prowadzenie pozalekcyjnych zajęć wyrównawczych ze słabszymi uczniami jest utrudnione ze względu np. na dojazdy dzieci do szkół. Od września we wszystkich gimnazjach dodatkowo pojawią się specjalne zespoły do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Zobacz arkusz i odpowiedzi testu matematyczno-przyrodniczego

Rekrutacja do szkół średnich

W piątek upływa termin składania dokumentów do szkół ponadgimnazjalnych. Na dokonywanie ewentualnych zmian w decyzji o wyborze szkoły i przeniesienie podania do innej szkoły czas będzie do 22 czerwca. Od 24 czerwca do 27 czerwca do godz. 12 do wybranych szkół trzeba dostarczyć kopię świadectwa ukończenia gimnazjum i kopię zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. 29 czerwca do godz. 12 dyrektorzy szkół ogłoszą listy przyjętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki