reklama

Pomorscy bezdomni jadą na europejską konferencję

Aleksandra DylejkoZaktualizowano 
Bolesław Kawka jedzie do Kopenhagi z dużymi nadziejami<br>
Bolesław Kawka jedzie do Kopenhagi z dużymi nadziejami Tomasz Bołt
Wśród 300 osób, które w najbliższy weekend wezmą udział w kopenhaskiej konferencji dotyczącej uczestnictwa osób bezdomnych w życiu społecznym, będą też czterej przedstawiciele Pomorza.

- Wraz z Januszem Witkowskim, Bolesławem Kawką i Krzysztofem Iwanowem, aktywnymi członkami Pomorskiej Rady Osób Bezdomnych, mamy nadzieję podpatrzeć, jak podobne gremia pracują w innych krajach Europy - wyjaśnia Piotr Olech, dyrektor biura Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności. - Za granicą rady działają zarówno na poziomie regionów, czyli tak jak nasza, ale i całego kraju. Te "umocowane" przy ministerstwach wręcz doradzają politykom.

Polscy bezdomni na konferencję organizowaną przez FEANTSA - liczącą 100 członków Europejską Federację Narodowych Organizacji Pozarządowych Pracujących na rzecz Bezdomnych - jadą po raz pierwszy, dzięki wsparciu Ministerstwa Polityki Społecznej. Trudno zresztą sobie wyobrazić, by ich w Kopenhadze zabrakło. To im przecież temat partycypacji - a w Polsce raczej jej braku - jest najbliższy.

Jak dotąd rzadko są pytani o zdanie, a często wręcz pomijani w dyskusjach, choć ich opinia powinna być brana pod uwagę na przykład podczas opracowywania programów pomocowych.

- Główne założenia FEANTSA to informowanie, konsultowanie, współuczestniczenie i wspieranie niezależnych działań - wylicza Piotr Olech.

- W Polsce nie funkcjonuje żaden z tych wymiarów.
Wyjazdowi towarzyszy więc nadzieja, że dzięki wsparciu organizacji europejskich polscy bezdomni zostaną usłyszeni i wysłuchani. Efektem dyskusji panelowych będzie specjalny raport, który trafi do Komisji Europejskiej.

- Trochę mnie martwi, że będzie tyle rzeczy do omówienia i tak mało na to czasu, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Bolesław Kawka z PROB. - Interesują mnie głównie zagadnienia związane w wychodzeniem z bezdomności poprzez pracę. Liczę też, że dużo się dowiem o powoływaniu i działalności rad takich jak nasza. Po zakończeniu kampanii "Werbel Demokracji", w którą mocno się zaangażowaliśmy, szukamy dla rady nowych pomysłów i zadań.

Pełne uczestnictwo w "Werblu"

Udział członków Pomorskiej Rady Osób Bezdomnych w nastawionej na łamanie negatywnych stereotypów związanych z bezdomnością kampanii "Werbel Demokracji" jest tematem przygotowanego przez Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności filmu, który zostanie przedstawiony w Kopenhadze.

"Werbel Demokracji" wykorzystał zasadę partycypacji w najczystszej formie, osoby bezdomne znajdowały się bowiem w grupie opracowującej i realizującej kampanię. Miały wpływ na jej hasło, wygląd plakatów. Członkowie rady zaangażowali się także w happeningi, które przez cały sierpień odbywały się w Trójmieście i Słupsku.

Rozdawali przygotowaną przez siebie gazetkę, rozmawiali z mieszkańcami o bezdomności.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie