Pomogą zwalnianym w powrocie na rynek pracy

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Dzisiaj pracownicy są coraz bardziej mobilni, elastyczni i potrafią się dostosować do wymagań ryn¬ku pracy. Przynajmniej spora ich część. Nie wszyscy jednak. Nadal dla wielu utrata zatrudnienia lub nawet tylko perspektywa zwolnienia to poważny problem, czasem nie do pokonania, wynikający również z bierności, niedostatecznej świadomości i wiedzy przedsiębiorców o możliwościach wsparcia zwalnianych pracowników.

Możliwości takie stwarzają Fundusze Europejskie. W Regionalnym Programie Województwa Pomorskiego w latach 2014–2020 prawie 80 mln zł przeznaczono na wsparcie skierowane do pracowników zagrożonych zwolnieniem oraz będących w okresie wypowiedzenia w związku z prowadzoną w firmach restrukturyzacją lub reorganizacją bądź zwolnionych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż sześć miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Preferowane są projekty, które pomogą osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. w wieku 50+, o niskich kwalifikacjach zawodowych, niepełno¬sprawnym oraz kobietom.

Na co mogą liczyć? Na zindywidualizowane wsparcie, szyte na miarę pod potrzeby konkretnego uczestnika, w tym na doradztwo zawodowe, psychologiczne, pośrednictwo pracy, udział w warsztatach lub szkoleniach, kursach podnoszących kwalifikacje lub pozwalających nabyć nowe umiejętności. Jeśli sytuacja tego wymaga, pracodawca może uzyskać pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia osoby objętej programem. Wsparcie obejmuje także dodatek relokacyjny i studia podyplomowe. Osoby zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej będą mogły wziąć udział w szkoleniach dających wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskać pomoc finansową w postaci bezzwrotnej dotacji na założenie firmy, a w początkowym okresie jej działania uzyskają wsparcie pomostowe.

Kto może złożyć wnioski o dofinansowanie świadczenia powyższego wsparcia? Beneficjentami funduszy mogą być jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, instytucje edukacyjne, szkoły wyższe, instytucje otoczenia biznesu, instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje rynku pracy, związki zawodowe, izby gospodarcze i organizacje przedsiębiorców, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej/przedsiębiorstwa społeczne.

Komentarz eksperta
WIESŁAW BYCZKOWSKI, WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO:

Planowane w ramach konkursu „Adaptacyjność pracowników” działania mają na celu przede wszystkim pomoc zwalnianym pracownikom w przystosowaniu się do wymagań rynku pracy i zmniejszenie dyskomfortu związanego z utratą pracy, ale przede wszystkim szybki powrót do zatrudnienia, często związany z koniecznością zmiany dotychczasowych umiejętności i kwalifikacji. Dlatego też pomoc zwalnianym pracownikom będzie opierała się przede wszystkim na wsparciu w określaniu własnego potencjału zawodowego, formułowaniu planów rozwoju zawodowego i działaniach wynikających z tej diagnozy – szkoleniach zawodowych, pomocy w założeniu własnej działalności gospodarczej i innych, niezbędnych do poprawy sytuacji tych osób na obecnym rynku pracy.

Katalog podmiotów, które będą się mogły ubiegać o środki na realizację projektów, jest duży. Minimalna wartość projektu będzie wynosiła 200 tys. zł, natomiast wkład własny, niezbędny do wniesienia w ramach projektu, to minimum 5 proc. wartości całego projektu pomniejszonej o wartość dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Konkurs na dotacje w ramach działania „Adaptacyjność pracowników” został zaplanowany w IV kwartale tego roku.

Więcej o funduszach dla firm, o których piszemy w tym odcinku:
www.rpo.pomorskie.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie