Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rolników i właścicieli lasów po nawałnicy

Janina Stefanowska
Piotr Hukało
W powiecie kartuskim żywioł zniszczył 580 obiektów. Tylko część właścicieli dostanie wsparcie. Rolnicy mogą skorzystać z pomocy ARMiR, właściciele lasów - z ofert skupu drewna.

Nawałnica z 11 sierpnia wyrządziła duże szkody na terenie powiatu kartuskiego, głównie w gminach Sulęczyno i Sierakowice. Zaraz 12 sierpnia w teren ruszyły zespoły szacujące straty w budynkach.

- Protokoły z szacowania strat przekazaliśmy do gmin - mówi Krzysztof Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kartuzach. - Odnotowaliśmy blisko 580 obiektów zniszczonych wskutek działania żywiołu, z tego 180 - to budynki mieszkalne. Szacujemy, że wielkość strat przekracza 4 mln zł. Trzeba dodać, że gros obiektów, gdzie procent uszkodzeń nie przekraczał 5 proc., nie zakwalifikowało się do pomocy.

Czytaj też: Rytel po nawałnicy: Emocjonujące zebranie ws. pieniędzy i pomocy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ocenianie strat już dobiegło końca. - Naszym priorytetem było szacowanie szkód na budynkach mieszkalnych, gospodarczych - dodaje Krzysztof Nowak. - W terenie pracowało 13 zespołów, korzystaliśmy ze wsparcia inspektorów ze Śląska, Podlasia, Warmii i Mazur oraz pomorskich inspektoratów. Teraz kończymy szacowanie strat na budynkach letniskowych, które nie kwalifikują się do rządowej pomocy.

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

Najwięcej zniszczeń nawałnica poczyniła w gminach Sulęczyno i Sierakowice. W tej pierwszej uszkodzonych jest 71 budynków mieszkalnych, 77 gospodarczych, 42 domki letniskowe, 50 ogrodzeń, maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach. Zniszczeniu uległy 3 tys. ha lasów. W gminie Sierakowice nawałnica zniszczyła 359 obiektów. Było to 120 budynków mieszkalnych, 194 gospodarczych, 45 tzw. „inne”. Tylko w 252 przypadkach właściciele mogli skorzystać z rządowego wsparcia.

Zobacz: Rytel miesiąc po nawałnicy [WIDEO, ZDJĘCIA]

W gminie Kartuzy ucierpiały 2 budynki mieszkalne, w gminie Stężyca - trzy domy mieszkalne oraz cztery budynki gospodarcze, w gminie Żukowo - dwa budynki mieszkalne.

Skup drewna

Po spotkaniu w Kościerzynie, dotyczącym zagospodarowania drewna poklęskowego firma International Paper Kwidzyn złożyła ofertę zakupu drewna poklęskowego z lasów prywatnych, tzw. papierówkę.

- W tej chwili najchętniej przyjmujemy drewno brzozowe, w cenie 130 zł/m sześc. - mówi Krzysztof Rożniak, specjalista ds. włókien IP Kwidzyn. - Na sosnę zapotrzebowanie jest mniejsze, jej cena wynosi u nas 120 zł za metr. Ludzie najczęściej dzwonią z pytaniem o cenę

Na papierówkę nadają się pnie długości 2,5 m, grubości od 7 do 35 cm. Przygotowane drewno firma odbiera w ciągu 2-3 dni od zgłoszenia.

Z ofertą skupu drewna zgłosiła się też firma Kronospan ze Szczecinka. W sprawie sprzedaży dłużycy należy kontaktować się z Piotrem Walczakiem, (tel. 605 510 900), w sprawie papierówki - z Krzysztofem Wolińskim (tel. 607 910 747). Ceny drewna są negocjowane indywidualnie w zależności od jakości drewna i odległości od placówek firmy.

Pomoc dla rolników

Od 5 do 18 października rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc. O przyznanie takiego wsparcia będą mogli starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Wnioski o pomoc można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego agencji lub wysłać je rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego. W Kartuzach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmieniła adres - obecnie mieści się przy ul. Kolejowej 15/17.

Zobacz: Rytel. Miesiąc po nawałnicy. Transport darów ze Świdnicy


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki