Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rolników. 8 mld euro na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19

OPRAC.: Strefa Agro
Unijne pieniądze dla rolników mają być wcześniej
Unijne pieniądze dla rolników mają być wcześniej pixabay.com/Leonardo1982
Parlament i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie, które dotyczy pomocy dla rolników, producentów żywności i obszarów rolniczych. Wsparcie ma pomóc w wyjściu z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Wstępne porozumienie o przyśpieszeniu 8 miliardów Euro pomocy dla rolników zakłada, że:

  • środki pomocowe zostaną rozdane w 2021 i 2022 roku, a nie w latach 2022-2024
  • co najmniej 37% budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze środowiskiem i klimatem
  • co najmniej 55% funduszy dostaną młodzi rolnicy na elastyczną, zrównoważoną pod względem środowiskowym i cyfrową odbudowę swoich gospodarstw

Polityczne porozumienie, do którego doszło we wtorek 10 listopada, czeka jeszcze na oficjalne zatwierdzenie przez Parlament i Radę UE.

Unijne pieniądze na pomoc dla rolników będą wcześniej

Negocjatorzy zgodzili się, aby środki z instrumentu odbudowy dostępne dla obszarów wiejskich rozdzielić już w 2021 i 2022 roku. Wcześniej Komisja proponowała udostępnienie środków w latach 2022-2024. Około 30% z wynoszącego 8,07 miliardów Euro budżetu zostanie udostępnione w 2021 roku, a pozostałe 70% w 2022 roku – zgodnie z porozumieniem.

Stawki płatności bezpośrednich za 2020 rok w Polsce:

Paolo De Castro (S&D, Włochy), sprawozdawca: Po raz kolejny Parlament Europejski udowodnił umiejętność przeprowadzenia procesu legislacyjnego, który jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby i apele o pomoc naszych obywateli, mieszkańców obszarów wiejskich, naszych rolników i producentów żywności. Udało nam się zabezpieczyć budżet naprawczy w rekordowo krótkim czasie, dbając jednocześnie o większą elastyczność i cyfryzację tego sektora, a nie tylko proponowanie standardowego dofinansowywania. Pokazaliśmy realny wymiar solidarności Unii Europejskiej z sektorem, który nawet w najcięższych dniach pandemii wywołanej COVID-19, nigdy nie zawiódł naszych obywateli.

  • Co najmniej 37% całej kwoty ma trafić na pomoc rolnictwu ekologicznemu, na działania związane z ochroną środowiska i klimatu oraz na ochronę zwierząt.
  • Co najmniej 55% budżetu wesprze młodych rolników w budowaniu start-upów oraz w inwestycjach w gospodarstwa, które przyczynią się do ich elastycznej, zrównoważonej i cyfrowej odbudowy.
  • Procent funduszy, które zostaną wydane na działania proekologiczne, nie będzie mógł być mniejszy niż ten, który obecnie jest na nie przeznaczany z unijnego programu rozwoju rolnictwa.

Większe dofinansowanie z UE bez wkładu z budżetów narodowych

Unia Europejska zapewni nawet do 100% środków dostępnych w dodatkowym budżecie pochodzącym z narzędzia Next Generation EU. Państwa członkowskie nie będą musiały się dokładać ze swoich budżetów krajowych.

To też może Cię zainteresować

Negocjatorzy zgodzili się, że inwestycje rolników i przetwórców żywności, które przyczyniają się do zrównoważonego i cyfrowego rozwoju, mogą być dofinansowywane nawet do kwoty odpowiadającej 75% poniesionych kosztów. Zwiększono także najwyższą możliwą kwotę dofinansowań start-upów z Funduszu Rozwoju Rolnictwa z 70 do 100 tysięcy Euro.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa Norbert Lins (EPP, Niemcy): W bardzo krótkim czasie udało nam się dojść do porozumienie w kwestii natychmiastowego wszczęcia rozpaczliwie potrzebnej pomocy finansowej dla rolników, producentów żywności i beneficjentów wiejskich na terenie Unii Europejskiej. Teraz przed nami zadanie szybkiego zamknięcia negocjacji nad WPR na lata 2021-2022, tak aby do końca roku wszystkie zasady zostały zatwierdzone i pomogły rolnikom w staniu się bardziej elastycznymi w przyszłości.

Treść planu odbudowy Next Generation EU zostanie włączona do regulacji przejściowego planu Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy WPR będą musiały zostać zatwierdzone przez Parlament i Radę UE przed jej wejściem w życie, 1 stycznia 2021 roku. Narzędzie naprawcze Unii Europejskiej musi zostać zaakceptowane przez Radę, a jego szczegóły są w tej chwili omawiane w ramach dyskusji o WRF i zasobach własnych.

Źródło: informacja prasowa Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomoc dla rolników. 8 mld euro na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki