Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Zebrano już ponad połowę kwoty potrzebnej na budowę monumentu

Ewa Andruszkiewicz
Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie zostanie sfinansowany ze zbiórki publicznej
Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie zostanie sfinansowany ze zbiórki publicznej wartobycprzyzwoitym.pl
Ponad 120 tys. zł udało się do tej pory zebrać członkom stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym na budowę pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Do osiągnięcia celu brakuje jeszcze ok. 80 tys. zł. Monument stanąć ma przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina.

- Brakuje nam jeszcze ok. 80 tys. zł. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać te środki jak najszybciej - informuje nas Krzysztof Kolarz, prezes stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym.

Zbiórka na budowę pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie ruszyła na początku kwietnia br. Po naszej publikacji i włączeniu się do akcji Patrycji Krzymińskiej – organizatorki „Ostatniej puszki prezydenta Adamowicza”, w ciągu zaledwie dziesięciu dni udało się zebrać ok. 70 tys. zł.

Czytaj także

Dziś członkowie stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym mają już ponad połowę potrzebnej do budowy monumentu kwoty.

- Najwyższa, jednorazowa wpłata opiewała jak dotąd na 5 tys. zł - informują pomysłodawcy budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.

Przypomnijmy, że koszty jego budowy mają zostać pokryte w całości ze środków pozyskanych w zbiórce publicznej.

Wpłat można dokonywać bezpośrednio na nr konta stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym: 42 1050 1764 1000 0090 3159 3057 z dopiskiem „na pomnik” albo za pośrednictwem facebooka, poprzez kliknięcie ikonki „przekaż datek”, znajdującej się na oficjalnym profilu stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym.

Monument będzie miał ponad dwa metry wysokości i zostanie wykonany z brązu. Będzie przedstawiał postać Władysława Bartoszewskiego, stojącą w wykroku, podpierającą się laseczką i z wysuniętą dłonią, jakby akurat z kimś rozmawiał, prowadził dyskusję, przekonywał do swoich racji.

Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik Władysława Bartoszewskiego...

Gorącym orędownikiem idei budowy pomnika od samego początku jest przyjaciel Władysława Bartoszewskiego, mec. Jacek Taylor.

- Pomnik prof. Bartoszewskiego w Sopocie będzie na swoim miejscu. To był nasz honorowy obywatel, rokrocznie przyjeżdżał do Sopotu, na dwa tygodnie, wiosną. Był jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie – mówił wielokrotnie na naszych łamach mec. Jacek Taylor. - Reprezentował nas wobec świata i robił to świetnie. Był człowiekiem, który cieszył się międzynarodowym szacunkiem. Wystarczy powiedzieć, że był jednym z głównych architektów naszego polskiego, historycznego porozumienia z Niemcami po tysiącu lat konfliktu, mimo że sam doznał na sobie niemieckiego okrucieństwa w czasie wojny, był więźniem m.in. Oświęcimia. Prof. był człowiekiem, którym mogliśmy się pochwalić. Będzie w Sopocie przypominał nam, czym Polska powinna być i czym m.in. dzięki niemu się stała.

Innego zdania jest sopocka opozycja. Według radnych Prawa i Sprawiedliwości, Władysław Bartoszewski był postacią zbyt kontrowersyjną, by stawiać na jego cześć pomnik.

Czytaj także

ZOBACZ TAKŻE: Partia Wiosna wnioskuje o nadanie jednej z ulic Białegostoku imienia prof. Władysława Bartoszewskiego.

Poranny.pl

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pitaszek

jawna kpina i oszustwo związane z konkursem na wykonanie pomnika. Prywata od samego początku pod hasłem "warto być przyzwoitym" . Ciekawe szanowna komisjo ciekawe.

E
Ewa

Dzieci chore potrzbuja wsparcia finansowego Hospicja przepelnione nie tylko chorymi ale i bolem cierpieniem i nadzieja Pomniki na co komu potrzebne Ludzie zastanowcie sie co w jest bardziej potrzebne

G
Gość

Bzdura kompletna, pieniądze na pomnik były już zbierane od 2016 r. Wówczas jako komitet społeczny. Gdzie są te pieniądze ??

Dodaj ogłoszenie