Pomnik ku czci Armii Czerwonej dzieli rajców

Tomasz TurczynZaktualizowano 
Pomnik ze Sławna<br>
Pomnik ze Sławna Ryszard Pietrasz
PiS chce usunięcia pomnika ku czci czerwonoarmistów ze Sławna. Władze miasta nie mówią nie, ale sprawa ewentualnego usunięcia monumentu nie będzie łatwa.

"Chwała bohaterom - żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą" - taki napis widnieje na tablicy pomnika z czerwoną gwiazdą w Sławnie. W jej rogu jest jeszcze dopisek: mieszkańcy ziemi sławieńskiej.

- Pomnik z czerwoną gwiazdą musi zniknąć z centrum miasta - apelował na forum Rady Miejskiej w Sławnie Marek Szanel, rzecznik prasowy PiS w powiecie sławieńskim. - Postument upamiętnia czerwonoarmistów, a ci dla wielu starszych mieszkańców naszych ziem kojarzą się z grabieżcami.

Szanel apelował do radnych, aby podjęli uchwałę w sprawie likwidacji gwiazdy.

- Sławno najbardziej zniszczyli Rosjanie, którzy je wyzwalali - doddaje Witold Cichoński, wiceprezes zarządu Związku Żołnierzy Batalionów Roboczych "Polski Gułag" w Sławnie.

W sprawie pomnika Cichoński napisał list otwarty, m.in. do wiadomości prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Mieszkam w Sławnie od 1946 roku i nie mogę znieść, że ta czerwona gwiazda nadal, jakby nigdy nic, stoi - twardo stawia sprawę Cichoński. - Ten symbol komunizmu trzeba zlikwidować.

Ten "symbol" na razie podzielił radnych.

- Pomnik powinien zostać na swoim miejscu - uważa radna Krystyna Tęgosik. - To żywa historia. - Zburzyć go - ripostuje radny Marek Duder. - Po co taki komunistyczny relikt?

Jednak aby go ewentualnie ruszyć, trzeba skonsultować się w tej sprawie z ambasadą Rosji. Czy władze miasta zdecydują się na taki krok? - Nic nie jest przesądzone - stwierdza Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. - Osobiście nie jestem zwolennikiem gwiazdy, ale w sprawie zniesienia jej muszą się najpierw wypowiedzieć mieszkańcy Sławna.

Burmistrz dodaje, że decyzję co do przyszłości pomnika podejmie Rada Miejska. PiS ma już pomysł na jego dalszy los - można go przenieść na cmentarz Komunalny.

- Monument utworzono po wojnie, z udziałem władz radzieckich - mówi z kolei January Wysocki, przewodniczący Powiatowego Związku Kombatantów. - Powstał on na miejscu, gdzie pochowano poległych żołnierzy radzieckich. Pomnik w obecnym kształcie i stanie rozsypie się prędzej czy później. W jego miejscu należy postawić nowy obelisk z tablicą, która będzie informowała o tym, kto tu zginął oraz komu była poświęcona istniejąca gwiazda.

Rada Miejska nie wypracowała jeszcze wspólnego stanowiska dotyczącego pomnika.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie