MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik już stoi, teraz czas na wystawę. Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym po raz kolejny upamiętni postać Władysława Bartoszewskiego

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Już po raz kolejny stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym upamiętni postać Władysława Bartoszewskiego. Na początku lipca br., na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina w Sopocie stanął jego pomnik. Teraz rozpoczęły się prace nad wystawą, która ukazywać ma dokonania Bartoszewskiego na polu pojednania między narodami. „To będzie też odpowiedź na obecną sytuację w kraju, żeby pokazać, jak budować mosty, jak łączyć, a nie dzielić” - zapowiadają przedstawiciele stowarzyszenia.

„Pod tym samym niebem – Droga do pojednania”. Wystawa o Władysławie Bartoszewskim

- Głównym celem naszego stowarzyszenia jest propagowanie działalności i twórczości Władysława Bartoszewskiego. Dlatego po tym, jak udało nam się wznieść pomnik profesora w Sopocie, rozpoczynamy prace nad wystawą. Ma być też ona odpowiedzią na obecną sytuację w kraju. Doszliśmy do wniosku, że przyda się wystawa, która będzie prezentowana w szkołach średnich, uczniom w takim wieku, w którym dopiero kształtują się światopoglądy. Chcielibyśmy pokazywać im pozytywne wzorce, w momencie, kiedy kraj jest podzielony i skłócony, uważamy że warto przywoływać przykłady, jak budować mosty, jak łączyć, a nie dzielić – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Krzysztof Kolarz, prezes stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym.

Wystawa pod roboczym na razie tytułem: „Władysław Bartoszewski 1922-2015. Pod tym samym niebem – Droga do pojednania” będzie miała formę multimedialnej prezentacji i zostanie podzielona na cztery części. Pierwsza będzie opowiadać o dzieciństwie, latach szkolnych i wychowaniu młodego Bartoszewskiego w Warszawie lat międzywojennych. Druga obejmie czasy okupacji – jego działalność konspiracyjną, zaangażowanie w pomoc potrzebującym i rozważania nad powojennym stosunkiem do Niemców. Trzecia część, skupiona wokół lat powojennych i podróży Bartoszewskiego do Izraela i Niemiec, będzie prezentować jego spotkania z ocalałymi Żydami oraz pierwsze kontakty z Niemcami od lat 60-tych. Ostatnia część wystawy będzie przedstawiać Władysława Bartoszewskiego jako dyplomatę, ambasadora, ministra i budowniczego mostów po 1989 roku.

- Chcemy, żeby ta wystawa była żywa. Żeby nie było w niej tylko samego tekstu i archiwalnych fotografii, ale żeby można ją było obejrzeć i posłuchać. Dlatego chcemy wykorzystać tzw. „Lekcje Bartoszewskiego” - serię rozmów, które przeprowadziła z Władysławem Bartoszewskim Justyna Pochanke. Uzyskaliśmy zgodę od TVN-u na ich wykorzystanie. Chcemy fragmenty tych wywiadów włączyć do naszej wystawy, jak również część przemówień Bartoszewskiego

– mówi dalej Krzysztof Kolarz. - Otrzymaliśmy już też zgodę Muzeum Polin na wykorzystanie ich materiałów, jak również zgodę Bundestagu na wykorzystanie przemówienia Bartoszewskiego, które wygłosił w Bundestagu. Co warto pokreślić, naszą wystawę objął patronatem honorowym Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Twórcą wystawy będzie Marcin Barcz, były asystent Władysława Bartoszewskiego, członek stowarzyszenia Warto być przyzwoitym. Multimedialna prezentacja zostanie stworzona w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim tak, żeby można ją było pokazywać również za granicą. Partnerami organizatorów po stronie niemieckiej zostały miasta Ratzenburg i Frankenthal oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie Saksonii.

Wystawa o Władysławie Bartoszewskim. Ruszyła zbiórka funduszy

Wraz z kompletowaniem materiałów rozpoczęła się też zbiórka funduszy na pokrycie kosztów tworzenia wystawy. Według wstępnych szacunków, inicjatywa pochłonie ok. 60 tys. zł.

- Prowadzimy zbiórkę i szukamy partnerów, którzy mają doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. Chcielibyśmy się starać o dofinansowanie z funduszu edukacyjnego – dodaje Krzysztof Kolarz.

Wpłat można dokonywać bezpośrednio na nr konta stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym: 42 1050 1764 1000 0090 3159 3057 albo za pośrednictwem facebooka, poprzez kliknięcie ikonki „przekaż datek”, znajdującej się na oficjalnym profilu stowarzyszenia Warto być przyzwoitym.

Władysław Bartoszewski. Kim był?

Władysław Bartoszewski był powstańcem warszawskim, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, działaczem społecznym, historykiem, opozycjonistą, dziennikarzem, politykiem, dyplomatą, kawalerem Orderu Orła Białego, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki