Pomimo pandemii, UCK w Gdańsku utrzymało program transplantacyjny. Od czerwca widoczny wzrost liczby przeprowadzanych przeszczepów

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Sylwia Mierzewska, UCK w Gdańsku
Udostępnij:
Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przedstawili obecny stan programu transplantacji organów. Epidemia koronawirusa spowodowała spadek liczby operacji, jednak udało się utrzymać realizację większości typów przeszczepów. Z kolei czerwcowe wyniki pozwalają jeszcze optymistyczniej patrzeć w przyszłość.

Epidemia koronawirusa wpłyneła na funkcjonowanie niemal wszystkch sektorów opieki medycznej. Szpitale często decydowały się na wstrzymanie przyjęć planowych, a rygorystyczne zasady rejestracji i przebiegu konsultacji będą obowiazywać z pewnością do końca epidemii. W tych trudnych warunkach lekarzom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udało się utrzymać realizację programu transplantacyjnego.

- Pandemia zatrzęsła całym światem i każdą dyscypliną medyczną - podkreśliła prof. dr hab. med. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK w Gdańsku. - Musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistośći i to co najważniejsze - utrzymać nasz program. Dzięki zaangażowaniu szpitala i wszystkich współpracujących osób mogliśmy kontynuować pracę. Oczywiście doszło do pewnego spadku w kwietniu i w maju, ale już czerwiec pokazuje, że bardzo szybko się odbudowujemy.

Transplantacja organów i komórek. Trudny czas epidemii

Specjaliści zaznaczają, że nowa rzeczywistość oznaczała wdrożenie nadzwyczajnych wytycznych związanych z procedurami bezpieczeństwa. Ponadto obowiązywał zakaz przeszczepiania od dawców żywych. To wpłynęło między innymi na przeszczepy szpiku.

- Choroby, z powodu których wykonuje się transplantacje komórek krwiotwórczych, nie na darmo nazywa się ostrymi, a okno na wykonanie transplantacji jest bardzo krótkie - powiedziała dr Maria Bieniaszewska, Koordynator Oddziału Transplantacyjnego w Klinice Hematologii i Transplantologii. - W zwiazku z tym opóźnienia czy jakiekolwiek utrudnienia, które niewątpliwie wystąpiły w okresie pandemii, mogą oznaczać dla chorego utratę jedynej szansy.

Jeśli chodzi o przeszczepy komórek szpiku od dawców do biorców, to nie odnotowano spadku liczby operacji, a wręcz wzrost w porównianiu z ubiegłym rokiem. Z kolei w przypadku przeszczepów autologicznych zarejestrowano spadek rzędu 20 proc. W ogólnopolskim zestawieniu dotyczącym liczby przeszczepów szpiku, gdański ośrodek plasuje się obecnie na czwartej pozycji.

Duża aktywność dotyczy też transplantacji wątroby - UCK może pochwalić się drugim miejscem w Polsce z liczbą 5-6 przeszczepów w skali miesiąca. W okresie pierwszych miesięcy pandemii liczba ta spadła o połowę.

- W ostatnich dwóch miesiącach wróciliśmy bardzo szybko do wcześniejszego standardu naszego ośrodka - podkreśliła dr Anna Drobińska z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

W momencie trwania dzisiejszej konferencji prasowej, zespół chiriurgów przeprowadzał 48. transplantację wątroby w historii placówki.

W przypadku transplantacji nerek w czerwcu zrealizowano rekordową ilość 16 przeszczepów. Co ciekawe, w ostatnich miesiącach z informacją o dawcach zgłaszały się również ośrodki, które z powodu epidemii wstrzymały tego typu operacje.

Epidemia koronawirusa zatrzymała program transplantacji wysp trzustkowych

Obecnie nadal wstrzymany jest program przeszczepów wysp trzustkowych, który w Gdańsku jest realizowany od niespełna dwóch lat. Na razie nie wiadomo kiedy specjalisiści będą mogli wznowić operację. Z nieoficjalnych informacji wynika, że być może nastąpi to we wrześniu.

Warto podkreślić, że UCK posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzienie transplantacji organów. W tym roku mija równo 40 lat od pierwszego przeszczepu nerki, jaki został przeprowadzony w gdańskim ośrodku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie