Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomimo pandemii mieszkańcy województwa pomorskiego nadal mogą korzystać z profilaktycznych badań kolonoskopowych

Oprac. Anna Kowalska
Fot. 123F
Badania realizowane są w ramach projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego”. Kontynuowanie badań możliwe jest dzięki opracowywaniu niezbędnych procedur pozwalających na wykonanie badania bezpiecznie zarówno dla pacjenta jak i personelu medycznego.

Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś

- wyjaśnia Małgorzata Kondek, koordynatorka projektu.

Rak jelita grubego jest nadal drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce

Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu - kolonoskopii - odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Od 2000 r. w Polsce realizowany jest program badań przesiewowych raka jelita grubego, w którym udział wzięło już ponad 101 tys. osób. Liczba Polaków wykonujących badania z roku na rok się zwiększa, jednak nadal jest ich trzykrotnie mniej niż np. w Belgii lub Szwecji. Tam aż 60% obywateli wykonuje profilaktyczną kolonoskopię. Według konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii prof. Jarosława Reguły, badania przesiewowe z użyciem kolonoskopu uchroniły przed rakiem jelita grubego około 10 tys. Polaków.

Wzrost liczby wykonywanych badań kolonoskopowych na terenie województwa pomorskiego to zasługa przeprowadzanej od początku 2018 roku kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię” w ramach finansowania ze środków UE. Kampania skierowana jest do mieszkańców woj. pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem regionów o najniższym poziomie zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Te regiony to tzw. białe plamy i należą do nich: powiat sztumski, bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, starogardzki oraz kwidzyński.

- Jednym z celów kampanii jest zachęcenie mieszkańców województwa pomorskiego do udziału w darmowych badaniach profilaktycznych

- mówi Małgorzata Kondek. - Po dwóch latach działań efekty są już widoczne. Jednocześnie wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Niestety, zgłaszalność na badania kolonoskopowe wciąż jest za niska. Częstym powodem jest strach przed bólem, a także - co zadziwiające - lęk przed wykryciem raka. Kolejną barierą do pokonania jest wstyd oraz odpowiednie przygotowanie się do badania.

Wyjątkowa wystawa

Głównym motywem kampanii są rysunki satyryczne, które w humorystyczny sposób uświadamiają mieszkańców województwa pomorskiego o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Ich autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLala. Z wybranych ilustracji powstała wyjątkowa wystawa, która od 4 czerwca montowana jest w różnych miejscach województwa pomorskiego. Do tej pory stała już w Bytowie, Kościerzynie, Starogardzie Gdańskim i Tczewie oraz podczas Jarmarku Dominikańskiego czy pod Stadionem Energa w Gdańsku. Aktualnie można ją obejrzeć pod gdańskim szpitalem Świętego Wojciecha.

Na wystawie zaprezentowane są również ilustracje wykonane na potrzeby innego projektu profilaktycznego realizowanego przez Copernicus PL Sp. z o.o. - profilaktyki raka szyjki macicy i konieczności wykonywania badań cytologicznych.

Jak przebiega badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest do oczyszczonego jelita grubego, co umożliwia lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Jeśli podczas badania wykryte zostaną polipy, lekarz ma możliwość bezbolesnego ich usunięcia. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki lub ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dla większości osób badanie jest bezbolesne i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Kolonoskopię można również wykonać w znieczuleniu ogólnym, po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Badanie trwa około 15-30 minut.

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn, mieszkańców woj. pomorskiego:
- w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego
- w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
- osób w wieku 20-65 lat, pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolono-skopii) w ciągu ostatnich 10 lat.
Na badanie można umówić się przez Formularz zgłoszeniowy na stronie www projektu: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Z aktualnymi procedurami obowiązującymi podczas wykonywania badania kolonoskopowego można się zapoznać na stronie: https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/aktualnosci/wznowienie-badan-i-spotkan-informacyjnych/.
Do 31 października br. odbyło się 5314 spotkań edukacyjnych, natomiast z badania skorzystało 4435 osób z województwa pomorskiego.

Lista ośrodków w województwie pomorskim wykonujących profilaktyczną kolonoskopię w ramach projektu :

COPERNICUS PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika, ul. Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk, tel. (58) 764 05 25

COPERNICUS PL Sp. z o.o. św. Wojciecha, ul. Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk, tel. (58) 768 43 83

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, ul. Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna, tel. 887 780 281

Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A., ul. Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański, tel. (58) 56 240 18

Medical Medycyna Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 5A, 83-110 Tczew, tel. 600 430 493

Głównym realizatorem projektu jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. - jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię” jest Strategia 360 - trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki