reklama

Półwiecze Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku

Jacek Sieński
Żaglowiec Dar Młodzieży uświetnił obchody 50-lecia Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku<br>
Żaglowiec Dar Młodzieży uświetnił obchody 50-lecia Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku Przemek Świderski
Ponad 650 uczniów zdobywa wiedzę zawodową w Zespole Szkół Morskich im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku Nowym Porcie. W ostatnią sobotę szkoła obchodziła uroczyście półwiecze działalności edukacyjnej. Z okazji tego jubileuszu do portu gdańskiego wpłynął dzień wcześniej Dar Młodzieży, żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni.

Dwudniowy pobyt białej fregaty w Gdańsku, która cumowała przy reprezentacyjnym nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie, przy historycznej latarni morskiej, był ewenementem. Zwykle żaglowiec przypływa do starego portu nad Martwą Wisłą, gdy trzeba dokonać jego remontu lub przeglądu technicznego w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. Na skwerze, przy zacumowanej obok fregacie, odbyły się główne uroczystości jubileuszowe ZSM, w tym ślubowanie uczniów pierwszych klas. Potem, na pokładzie żaglowca w spotkaniu nauczycieli, absolwentów i uczniów uczestniczyła Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej. Minister życzyła szkole dalszego rozwoju, a uczniom jak najlepszych wyników w nauce i dobrego przygotowania się do wykonywania wyuczonych zawodów.

- Na Darze Młodzieży praktyki zawodowe odbywają nasi uczniowie, zdobywający kwalifikacje techników nawigatorów i mechaników okrętowych - zaznacza Zbigniew Pancer, dyrektor ZSM. - Wielu naszych absolwentów trafia ponownie na fregatę, po podjęciu studiów w gdyńskiej akademii. Oprócz marynarzy, na poziomie średnim kształcimy też młodzież w innych zawodach morskich. Należą do nich technik logistyk i technik spedytor, którzy mogą pracować w portach morskich. Pozostałymi kierunkami nauczania są hotelarstwo i obsługa turystyczna. Niemała liczba uczniów już w trakcie nauki w klasach trzeciej i czwartej podejmuje pracę w wolne dni i podczas wakacji, co pogłębia ich praktyczną wiedzę zawodową i ułatwia znalezienie zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Dotychczas szkołę opuściło w sumie 7566 absolwentów, którzy w większości pracują w firmach sektora gospodarki morskiej. Pływają oni na statkach polskich i zagranicznych armatorów lub są zatrudnieni w portach i w firmach związanych z transportem morskim.

Obecny Zespół Szkół Morskich utworzono w 1961 roku, zarządzeniem ministra żeglugi, jako Zasadniczą Szkołę Zawodową Zarządu Portu Gdańsk w Gdańsku. Była ona pierwszą placówką edukacyjną w Polsce, przygotowującą pracowników portowych. Potem podobne szkoły powołały do życia zarządy portów w Gdyni i w Szczecinie. Na początku siedziba portowej szkoły mieściła się w Morskim Domu Kultury w Gdańsku Nowym Porcie. W roku 1965 powstało Technikum Zawodowe dla Pracujących, kształcące techników mechaników, w specjalności eksploatacja maszyn i urządzeń przeładunkowych. W 1969 roku ZSZ przydzielono budynek po IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku Nowym Porcie, przy ul. Wyzwolenia 8. Budynek przejęto w 1971 roku, gdy liceum przeniesiono do innych obiektów. W następnym roku szkole nadano imię Bohaterów Westerplatte. Był to wyraz uznania dla jej kadry nauczycielskiej i uczniów za wieloletni udział w pracach porządkowych na Westerplatte i przygotowania do zbudowania pomnika Obrońców Westerplatte, odsłoniętego w 1966 roku.

W latach 70. nastąpiła rozbudowa portu gdańskiego, którego obszar powiększył się znacząco o Port Północny. Jego rozwój i modernizacja powodował rosnące zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Dopływ kadr miały zapewnić ZSZ i utworzone przy niej w 1974 roku Morskie Liceum Zawodowe, podległe Ministerstwu Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, kształcące marynarzy i portowców. W roku 1979 w liceum uruchomiono nowy kierunek nauczania: eksploatator portu. W latach 1979-1981 gruntownie przebudowano i zmodernizowano siedzibę szkoły. W 1989 roku ZSZ i liceum połączono w Zespół Szkół Morskich w Gdańsku. Od 1992 roku, w oparciu o uchwałę senatu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnie Akademii Morskiej w Gdyni), absolwenci ZSM z maturą są przyjmowani na uczelnię bez zdawania egzaminów wstępnych. W roku 2001 w ZSM zakończono kształcenie na poziomie szkoły zasadniczej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie