Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Półtora miliona osób umiera z powodu cukrzycy [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z Grażyną Greinke, państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym w Kościerzynie rozmawia Edyta Okoniewska

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzony 7 kwietnia poświęcony jest cukrzycy. Jak poważny jest to problem?

Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na cukrzycę, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Na świecie cierpi na cukrzycę niemal 350 milionów osób. W Polsce choruje ok. 2 mln osób, natomiast drugie tyle Polaków ok. 2,6 mln znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

Skąd się właściwie bierze cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Jak często choroba ta prowadzi do śmierci?

W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80 proc. miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO, do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.

Jakie typy cukrzycy wyróżniamy?

Cukrzycę typu 1, gdzie chorzy na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.
Cukrzycę typu 2, która stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, chorzy najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia. Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować.

Powiatowy inspektorat sanitarny w Kościerzynie organizuje akcję poświęconą problemowi cukrzycy...

Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościerzynie zapraszamy wszystkich mieszkańców 26 kwietnia w godz. od 10 do 14 na Rynek miasta w Kościerzynie na obchody akcji „Światowego Dnia Zdrowia 2016” pn. „Pokonaj Cukrzycę”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki