Polsko-japońska współpraca gospodarcza w trzech wymiarach. Na tapecie między innymi Port Zewnętrzny

red
Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych to tematy polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji. Rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainaugurował premier Mateusz Morawiecki wraz z Grażyną Ciurzyńską, p.o. prezes PAIH.

We wtorek 21 stycznia Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zorganizowała sesje spotkań biznesowych 21 polskich i 25 japońskich firm, których celem jest pogłębienie partnerstwa w strategicznych obszarach - inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA zaprezentował strategiczną inwestycję Port Zewnętrzny, który będzie budowany w formule PPP.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Formuła PPP pozwala wykorzystać kapitał, wiedzę i doświadczenie sektora prywatnego w finansowaniu inwestycji i usług publicznych. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów „polityką w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego” Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamierza zrealizować strategiczną z punktu widzenia dalszego rozwoju inwestycję zwiększającą potencjał przeładunkowy portu oraz pozycję konkurencyjną w regionie Morza Bałtyckiego w tej formule.

Na sztucznym lądzie, w oparciu o istniejące nabrzeża: Śląskie i Szwedzkie, powstanie głębokowodny Port Zewnętrzny, wychodzący ponad obecny falochron ochronny, zwiększając powierzchnię portu o 151 ha oraz zdolności przeładunkowe o 2,5 mln TEU. Dzięki budowie Portu Zewnętrznego powstanie ponad 700 nowych miejsc pracy, a wpływy do budżetu Miasta Gdynia będą wynosić 22 mln zł.

Japonia to trzecia gospodarka świata i strategiczny parter naszego kraju w Azji. Tamtejsi inwestorzy wciąż należą do kluczowych w Polsce, a firmy znad Wisły w ciągu ostatniej dekady zwiększyły eksport do Japonii ponad dwukrotnie - z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 r.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pracowałem w Japonii, to wiem, że współpraca z perfekcją techniczną i organizacyjną, jaką narzucą Japońskie firmy, będzie bardzo trudna do zastosowania na terenie Polski.

G
Gość

Brawo, tak trzymac Panie Premierze. Jeszcze tylko dokonczyc reforme tej nadzwyczajnej kasty i bedzie normalnie w Polsce

Dodaj ogłoszenie