Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie sieci energetyczne nie są gotowe na odnawialne źródła energii? Tysiące instalacji bez przyłączenia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej szacuje, że koszt modernizacji polskich sieci energetycznych wyniesie ok. 50 mld zł
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej szacuje, że koszt modernizacji polskich sieci energetycznych wyniesie ok. 50 mld zł Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Odnawialne źródła energii (OZE) cieszą się coraz większą popularnością, lecz branża od kilku lat zmaga się z poważnymi utrudnieniami. Prawie połowa sieci energetycznych ma ponad 40 lat, co znacznie ogranicza lub nawet uniemożliwia przyłączanie do nich dodatkowych mocy. Rosnąca liczba odrzuconych wniosków może niekorzystnie wpływać na rozwój OZE.

Zainteresowanie budową nowych źródeł OZE w Polsce nie słabnie. Według raportu ClientEarth "Sieci - Wąskie gardło polskiej transformacji energetycznej" w 2021 roku liczba instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przekroczyła 850 tysięcy. W marcu bieżącego roku było ich już około miliona.

Rozwój OZE w Polsce spowolni?

W lipcu 2022 roku moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW, czyli dokładnie tyle, ile planowano osiągnąć za 20 lat. Niestety, tak wysokiego tempa nie wytrzymują sieci energetyczne, co sprawia, że urzędnicy coraz częściej odrzucają wnioski o przyłączenia do sieci.

Między rokiem 2015 a 2021 Operatorzy wydali ponad 6 tys. odmów przyłączenia do sieci instalacji wytwórczych (głównie OZE) o łącznej mocy ok. 30 GW, co stanowi ponad 50% aktualnie zainstalowanej mocy wytwórczej wszystkich rodzajów źródeł (konwencjonalnych i odnawialnych) w Polsce w kwietniu 2022 r. oraz prawie tyle samo, ile wynosiła łączna moc bloków opalanych węglem kamiennym i brunatnym w 2021 r. - informują autorzy raportu ClientEarth.

ClientEarth podkreśla, że gdyby udało się przyłączyć wszystkie instalacje z lat 2015-2020 o mocy 15 GW, a także nie obowiązywałaby zasada 10H, spowalniająca rozwój farm wiatrowych to Polska osiągnęłaby wymagany przez Unię Europejską poziom OZE już dwa lata temu. Najpierw jednak konieczne jest przeprowadzenie modernizacji sieci.

Autorzy raportu potwierdzają, że uzyskanie zezwolenia na przyłączenie jest coraz trudniejsze. W ubiegłym roku liczba odmów wzrosła o 70 proc. w porównaniu do 2020 roku. Najwięcej odrzuconych wniosków odnotowuje się na północy Polski, czyli tam, gdzie planowana jest budowa morskich farm wiatrowych.

Możliwości czy raczej “niemożliwości” przyłączeniowe sieci stanowią coraz większy hamulec polskiej transformacji energetycznej. Odczuwają to głównie profesjonalni inwestorzy, jednak problem ten zaczyna dotykać również prosumentów, których instalacje zaczynają być wyłączane w okresach przeciążenia sieci - twierdzi autor raportu Wojciech Modzelewski.

Polskie sieci energetyczne wymagają modernizacji

Jak wskazują analitycy ClientEarth, wpływ na możliwości przyłączania kolejnych źródeł wytwórczych ma wiek sieci. Obecnie 39 proc. linii napowietrznych ma ponad 40 lat. Co ciekawe, w UE około 35-40 proc. sieci ma od 20 do 40 lat, zatem także wymaga modernizacji.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) oszacowało koszt modernizacji linii średniego napięcia z napowietrznych na podziemne na ok. 48 mld zł. Przy aktualnie planowanych nakładach spółek dystrybucyjnych osiągnięcie tego celu przewidywano w 2070 r. - dodają autorzy badania

.

Zdaniem ClientEarth modernizacja sieci to priorytet, biorąc pod uwagę nadchodzące inwestycje w energetykę wiatrową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie sieci energetyczne nie są gotowe na odnawialne źródła energii? Tysiące instalacji bez przyłączenia - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki