Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie pola z lotu ptaka mogą zachwycić! Widoki to jednak nie wszystko. Tych zbóż uprawia się w kraju najwięcej

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pola uprawne w Sułoszowej w województwie małopolskim.
Pola uprawne w Sułoszowej w województwie małopolskim. PAP/Łukasz Gągulski
W sierpniu krajobraz polskiej wsi zmienia się wraz z postępującymi żniwami. Powoli ubywa pól złotych od dojrzałych zbóż. Przybywa brązu uprawionej ziemi, jednak za chwilę znów zazieleni się poplon. Piękne krajobrazy jak te we wsi Sułoszowa, są przy okazji, bo kluczową rolą pól jest produkcja żywności. Struktura upraw zmienia się. Coraz więcej mamy rzepaku czy słonecznika. Jakie zboża dominują w Polsce? Zaglądamy do najnowszych danych GUS z szacunkami zbiorów w sezonie 2022.

Spis treści

Tych upraw w Polsce mamy najwięcej

Największą część polskich pól uprawnych zajmują zboża. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny we Wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2022 r., powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2022 r. wynosi około 5,9 mln ha, jest o ok. 7 proc. mniejsza od ubiegłorocznej. To przede wszystkim uprawy:

  • pszenicy ponad 2,5 mln ha;
  • żyta około 0,7 mln ha;
  • jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
  • owsa około 0,5 mln ha;
  • pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
  • mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.

Zboża to jednak nie wszystko. GUS oszacował powierzchnię uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku na 1,1 mln ha, to aż 8 proc. więcej niż rok wcześniej. To wysiewu zachęcała rolników wysoka cena skupu ziarna.

Ocenia się, że w 2022 roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco niższa od ubiegłorocznej i wyniesie blisko 0,2 mln ha. Podobnie w przypadku buraków cukrowych. Do tego łąki, warzywa gruntowe, sady owocowe, plantacje owoców jagodowych.

Polskie pola zmieniają się. Rolnicy wykorzystują grunty do upraw, mniej jest ugorów

Jednym z wniosków Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego 2020 roku jest systematycznie zmniejszająca się powierzchnia użytków rolnych, które są zalesiane lub adaptowane na rozwój innych działalności gospodarczych niezwiązanych z rolnictwem.

Wyłączone z produkcji rolniczej użytki rolne obejmują przede wszystkim grunty najniższej jakości. W prowadzonym co 10 lat spisie odnotowano zwiększenie powierzchni zasiewów – przede wszystkim kosztem gruntów ugorowanych i pozostałych użytków rolnych (przywróconych do produkcji użytków rolnych, które do tej pory były z różnych powodów nieużytkowane), a także pastwisk i upraw trwałych.

W ostatnim dziesięcioleciu zmniejszyła się powierzchnia uprawy zbóż ogółem (w tym zbóż podstawowych) oraz ziemniaków. Za to zwiększyła się powierzchnia uprawy roślin przemysłowych (w tym buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku), roślin zaliczanych do grupy strączkowych jadalnych oraz warzyw gruntowych.

Pola uprawne w Sułoszowej w województwie małopolskim.
Pola uprawne w Sułoszowej w województwie małopolskim. PAP/Łukasz Gągulski

W jednym z raportów z Powszechnego Spisu Rolnego GUS zwraca uwagę, że widoczna jest regionalizacja produkcji roślinnej.

Rzepak i rzepik uprawiany jest na coraz większą skalę w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Uprawa buraków cukrowych skoncentrowana jest głównie w rejonach, gdzie znajdują się duże zakłady przemysłu cukrowniczego, tj. w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubelskim. Od lat największym udziałem w krajowej powierzchni sadów i innych upraw trwałych charakteryzowały się województwa mazowieckie i lubelskie.

Podobnie z ziemniakami czy warzywami gruntowymi. Obserwuje się koncentrację uprawy w gospodarstwach rolnych, które w tym się specjalizują.

Źródło danych GUS

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie pola z lotu ptaka mogą zachwycić! Widoki to jednak nie wszystko. Tych zbóż uprawia się w kraju najwięcej - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki